O obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2016 mówi prof. dr hab. inż. Marian NOGA, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
O obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2016 mówi prof. dr hab. inż. Marian NOGA, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Szalone tempo zmian społecznych i cywilizacyjnych pod wpływem ICT każdy dostrzega. To właśnie “rewolucja cyfrowa”. Przedsiębiorcy są w niej głównymi rewolucjonistami.
O Polsce w drodze do społeczeństwa informacyjnego, historii ŚDSI i dniu dzisiejszym mówi dr inż. Andrzej M. Wilk, Przewodniczący Sekcji Technik Informacyjnych SEP.
Z Pawłem Pisarczykiem, prezesem firm Atende Software i Phoenix Systems, przewodniczącym sekcji Smart Grid w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz Jackiem Madajczykiem, wiceprezesem Phoenix Systems, twórcami pierwszego polskiego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego dla Internetu Rzeczy Phoenix-RTOS rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Raport Banku Światowego „World Development Report 2016”, którego prezentacja miała miejsce 11 kwietnia w Ministerstwie Rozwoju, pokazuje, że naprawdę wkroczyliśmy w epokę cyfrową. Niestety, nie wszyscy i nie wszędzie.
boj
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie gościło w końcu marca na XXIII Giełdzie Wynalazków najwybitniejszych polskich twórców techniki. Zdobywali nagrody na światowych wystawach w 2015 r. Podsumowanie tego dorobku z roku na rok jest bardziej uroczyste, choć gospodarka tkwi nadal w innowacyjnym zastoju. jaz
Niebawem na niebie zobaczymy nowe obiekty, bardziej zbliżone do statków z „Gwiezdnych wojen” niż do samolotów, może też będą ciche jak nietoperze.
Maciej Kamyk
Inżynierowie polscy, których największe osiągnięcia przypadły na lata 1918-1939.
Z Robertem POGORZELSKIM, dyrektorem biura Polskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Montażu rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Chronić naturalne środowisko można w sposób czynny lub bierny. Redakcja „Przeglądu Technicznego” – reprezentująca polskich inżynierów i techników – przychyla się zazwyczaj do tego pierwszego sposobu, przy którym ludzie techniki, dysponujący dużą wiedzą i umiejętnościami mogą się wykazać. Ponadto, jeżeli coś ulega zagładzie, jak całe połacie drzewostanów świerkowych, to chcielibyśmy je chronić przed tą zagładą, a nie być w gronie tych, co uważają, że zostawić ten las w spokoju, to natura wszystko załatwi.
Henryk Piekut
Fascynująca, jedna z najdawniej uprawianych przez człowieka roślin. Ludzkość używa ich od 8 tys. lat, nic więc dziwnego, że doliczono się już 25 tys. zastosowań konopi i wciąż niewiadomo, ile jeszcze mają do odkrycia. Nie przestają zadziwiać farmaceutów, lekarzy, dietetyków, psychologów. Unijne dotacje wspierają ich legalną uprawę. Konopie siewne, czyli włókniste (Cannabis sativa), z zawartością THC poniżej 0,3%, to inny podgatunek niż konopie indyjskie (Cannabis indica), z których wytwarza się medyczną marihuanę.
Irena Fober
Czas na “inteligentne” substancje, które przechytrzą raka. Po zaaplikowaniu skierują się w ogniska nowotworu by go uśmiercić. Do poszukiwania takich specyfików zabrały się laboratoria radiofarmaceutyczne i fizycy jądrowi wielu krajów.
opr. ab na podst. materiałów NCBJ