W numerze 11-12/2016

GOSPODARKA

Zdobyć pola świata

To się dzieje naprawdę: 2015 rok był pierwszym od ponad 20 lat rokiem dodatniego bilansu handlowego Polski. Nadwyżka 3,7 mld zł powstała dzięki dwukrotnie szybszemu wzrostowi obrotów eksportu (o 7,8%) niż importu. Pierwsze miesiące 2016 r. też są dodatnie! Trzeba tę tendencję utrzymać. A może wzmocnić?

Zygmunt Jazukiewicz


Zmobilizowani przez bariery

Z szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie danych GUS wynika, że nadwyżka w handlu artykułami rolno-spożywczymi w 2015 r. wyniosła 7,7 mld euro, o 14,3% więcej niż w 2014 r. Wartość eksportu podliczono na 23,6 mld euro, co oznacza 7,7% więcej rok do roku, zaś importu 15,9 mld euro, zaledwie o 4,7% więcej niż rok wcześniej.

Henryk Piekut


Musimy fedrować

Przeważa dziś pogląd wyrażany przez ekspertów, iż strategicznym paliwem dla nowych elektrowni systemowych w Polsce powinien być nadal węgiel kamienny i brunatny. Dysponujemy w pełni komercyjnie dojrzałą technologią na parametry nadkrytyczne.

Anna Bielska


Jak „krater” wybuchał i gasł

Branżą, która bardzo dobrze odnalazła się w warunkach konkurencyjnej gospodarki europejskiej było przez pewien czas polskie odlewnictwo. Odlewy ze Śremu czy Krotoszyna dobrze się sprzedawały. Tak dobrze, że znaleźli się chętni do budowy nowych, no prawie nowych odlewni. Jak na tamtej „reindustrializacji” wyszedł pewien znany przedsiębiorca z Częstochowy?

Henryk Piekut


To jest projekt dla wszystkich

Nie jest łatwo poruszać się w przestrzeni publicznej niedostosowanej do potrzeb ogromnej części społeczeństwa. Gdy mówimy: niepełnosprawność, pierwszym skojarzeniem jest osoba poruszającą się na wózku, niewidoma, o kulach... Tymczasem tylko ok. 6% z nas nie jest w stanie przejść samodzielnie 500 m. Niepełnosprawność jest pojęciem względnym, ma różne oblicza i najczęściej jej nie widać. I żeby się o tym przekonać, wystarczy porównać nasze możliwości z wydolnością zdrowego, wysportowanego 25-latka.

Irena Fober


Giganci i start-upy

Położone w południowo-wschodnich Chinach, przy granicy z Hongkongiem, u ujścia rzeki Perłowej, Shenzhen kojarzy się z pierwszą w Chinach specjalną strefą ekonomiczną (Shenzhen Science and Technology Industrial Park), którą utworzono w 1980 r. Zajmujące 2 tys. km2 miasto, z niewielkiej osady rybackiej przekształciło się w drugi w Chinach co do wielkości przeładunków port kontenerowy oraz nowoczesną metropolię i liczący się na świecie ośrodek przemysłowo-finansowy. W ciągu 35 lat liczba mieszkańców Shenzhen wzrosła z 30 tys. do… ponad 10 mln.

Jerzy Bojanowicz


INNOWACJE

Bateria termochemiczna

Od marca 2013 r. MERITS Industry Platform realizuje projekt, który może okazać się przełomem w wykorzystywaniu energii odnawialnych i w tworzeniu najbardziej wydajnych na świecie sezonowych magazynów ciepła.

boj


INFRASTRUKTURA

Tranzytowy potencjał?

Pomysł przekopania na długości ponad jednego kilometra Mierzei Wiślanej wywołał spore zainteresowanie opinii publicznej (pisaliśmy o tym w „PT" 8/2016). Tymczasem w medialnym cieniu pozostaje inny – równie spektakularny – projekt. Jest nim Kanał Śląski, którego długość miałaby wynosić... 93 km!

Anna Bielska


NAUKA

Projekt ELEVET – co dalej?

W czerwcu 2014 r. zakończył się projekt „Przejrzystość kształcenia zawodowego inżynierów elektryków -ELEVET” (Electrical engineers vocational education transparency – ELEVET). Projekt realizowała grupa specjalistów z kilku krajów Unii Europejskiej, koordynowanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Andrzej Boroń, Stowarzyszenie Elektryków Polskich

autor jest project managerem Projektu ELEVET 


Maksymilian Pluta


ZDROWIE

Prawo chorego

Nie ma wśród nas osoby, która nie byłaby, nie jest albo nie będzie kiedyś pacjentem. Ale ile jest osób, które zauważyły, że 18 kwietnia we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony był Europejski Dzień Praw Pacjenta? Jest źle: Polacy nie znają swoich praw. Aż 47% osób nie, że prawa pacjenta w ogóle istnieją.

Irena Fober


INŻYNIER

Inżynierowie II RP

Inżynierowie polscy, których osiągnięcia naukowe i techniczne przypadły na lata 1918-1939.


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Recenzja PT. W stronę nowoczesności


Rzeczy ciekawe z dawnych roczników Przeglądu Technicznego (46). Rozwój żeglugi polskiej (2)


Felieton. Zawodowca wykształcę?


Filozofia pojęć technicznych (93). Refuler


Giełda wynalazków i projektów. Medale za dziwne metale


Wino dla inżyniera (166). Wino i siarka


Parlament 500 milionów. Wyjeżdżaj i dzwoń. Pracownik mój i twój


Wątpię, więc jestem. Sfera


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2016": Tadeusz Bombrych, Arkadiusz Stojecki

     


Targi ITM Polska – (r)ewolucja w branży przemysłowej

XXI wiek to czas, w którym wszystko dzieje się niezwykle szybko. Aktywne tempo życia, prężnie działająca gospodarka, dynamicznie rozwijające się firmy, nowoczesne technologie, błyskawicznie pojawiające się informacje, to czynniki, które sprawiają, że pojęcia „czas” i „optymalizacja” zaczynają być wyjątkowo cennymi i pożądanymi wartościami i nabierają nowego znaczenia w biznesie. Największą rewolucję zaobserwować można w przemyśle: kierunek, w jakim zmierzają firmy produkcyjne, nazwany został „Industry 4.0”. Celem inicjatywy „Przemysłu 4.0” jest wykreowanie inteligentnego przedsiębiorstwa, charakteryzującego się zdolnością przystosowania, efektywnością wykorzystania zasobów oraz ergonomią, a także integracją z klientami i partnerami w procesach biznesowych.

W dobie zaawansowanego rozwoju technologicznego oraz szerokiego wachlarza innowacyjnych rozwiązań wiele firm międzynarodowych, jak również krajowych z sektora produkcyjnego, musi nadążać za zmianami wynikającymi ze specyfiki branży i dostosować się do panujących trendów oraz oczekiwań partnerów biznesowych i konsumentów. Fabryki, świadome konkurencji panującej na rynku, chcąc uzyskać długoterminową przewagę, stawiają na usprawnienie procesów wytwarzania, dzięki którym mogą oszczędzić i jednocześnie zachować wysoką jakość produktów.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie branży przemysłu maszynowego i przetwórstwa metali jest udział w targach Innowacje-Technologie-Maszyny. To właśnie tu, w stolicy Wielkopolski, w dniach 7-10 czerwca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkają się liderzy z sektora innowacji, miłośnicy nowinek technologicznych, producenci maszyn i autorzy nowoczesnych rozwiązań. W tym czasie w Poznaniu prezentowany będzie także dorobek inżynierów, zespołów projektowych i jednostek naukowych: najnowocześniejsze metody, które trafiają na grunt przemysłu, umożliwiając zwiększenie wydajności urządzeń, optymalizację pracy zakładów produkcyjnych i podniesienie rynkowej atrakcyjności oraz konkurencyjności firm. Targom ITM towarzyszy druga edycja Forum Odlewniczego FOCAST. Jest to unikatowe przedsięwzięcie, organizowane z myślą o odlewniach, producentach maszyn i urządzeń, dostawcach komponentów, usługodawcach oraz przedstawicielach nauki. Idealnym uzupełnieniem są Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting i międzynarodowe spotkania kooperacyjne Subcontracting ITM Meetings – wyjątkowa formuła budowania trwałych relacji między oferentami usług podwykonawczych oraz potencjalnymi zleceniodawcami.

Z roku na rok polskie firmy produkcyjne coraz bardziej doceniają znaczenie innowacyjności dla kształtowania swojej pozycji konkurencyjnej tak na rodzimym, jak i zagranicznym rynku. Mimo niepewnych czasów mamy sprzyjającą koniunkturę w sektorze przemysłu i polscy przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z nowinek technologicznych i inwestują w budowę zaawansowanego zaplecza naukowo-technicznego pozwalającego im na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, a co za tym idzie – rozwijanie i doskonalenie oferowanych towarów i usług.

Generowanie i postęp inteligentnych technologii dla biznesu ma jeden podstawowy cel: przyspieszyć tempo rozwoju i zwiększyć jakość oferowanych usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych oraz oszczędności czasu. Produkcja zintegrowana w sieci to przyszłość branży, o czym doskonale wiedzą organizatorzy ITM Polska. Skala targów i ich rozmach zadowolą najbardziej wymagających profesjonalistów z sektora przemysłowego, którzy z pewnością opuszczą teren MTP wzbogaceni o specjalistyczną wiedzę i z nawiązanymi perspektywicznymi kontaktami.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w targach ITM Polska i mam nadzieję, że pobyt na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zaowocuje możliwością optymalnego korzystania ze wszystkich zalet oferowanych przez Przemysł 4.0. Targi ITM i prezentowana oferta, tak ekspozycji wystawienniczej, jak i konferencji sprawią, że jest to ważny krok dla uczestników na drodze kreowania silnej marki własnych przedsiębiorstw i budowania przewagi konkurencyjnej.

Przemysław Trawa

Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl