Z Jerzym Materną, sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Z Jerzym Materną, sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Żegluga polska, zarówno morska jak śródlądowa zamarła. I trwa w tym stanie już od 40 lat. Na szczęście przeżyli żeglarze, marynarze, portowcy. Znaleźli sobie zagranicznych armatorów i pracodawców w portach i stoczniach Europy. Niech wracają. Będą wykonawcami nowego, wielkiego planu dla żeglugi. Takiego planu nie było w Polsce od czasu budowy portu w Gdyni.
Anna Bielska Marek Bielski
Z Mariuszem Gajdą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
W tym roku Targi w Hannowerze miały intrygująca oprawę artystyczną. Był nią występ... robotów przemysłowych dla których opracowano układy taneczne, a zawodowi tancerze musieli wznieść się na wyżyny sprawności fizycznej, aby nie zaprezentować się gorzej od maszyn. Te wielofunkcyjne roboty są już standardem w wielu zakładach produkcyjnych. Jak przekonywali sugestywnym hasłem organizatorzy: fabryki jutra budujemy już dziś.
Marek Bielski
Inżynierowie polscy, których największe osiągnięcia przypadły na lata 1928-1939.
Patrycja Stukator, uczennica II klasy technikum, została laureatką XLII Olimpiady Wiedzy Technicznej, organizowanej od 42 lat przez Naczelną Organizację Techniczną.
Jerzy Bojanowicz
Za nami kolejna, IX już edycja „Młodego Innowatora” ( nagrody Jury ogólnopolskiego wręczono13 czerwca 2016 r. w Warszawskim Domu Technika NOT). Konkursów młodzieżowych wiele, ale ten należy (śmiem twierdzić) do najbardziej sympatycznych. Nie trzeba być kujonem, by wygrać. Wystarczy patrzeć, myśleć i działać.
jaz.
Temat zmian klimatu na naszej planecie przewijał się na niedawno zakończonych XXV Kongresie Techników Polskich oraz III Światowym Zjeździe Techników Polskich we Wrocławiu.
Henryk Piekut
Kto jak kto, ale my, Polacy, coś o tej Etiopii wiemy. No bo jeśli nawet nie pamiętamy z dzieciństwa, co właściwie pan Bieganek robił w Abisynii, to już na pewno „Cesarz” dla Polaka jest dumą i kanonem literackiego reportażu. No i w zeszłym roku, te zdjęcia z Lechem Wałesą, który otwierał linię montażową traktorów Ursusa niedaleko Addis Abeby!
Ale codzienność Etiopczyków to zmagania z surową przyrodą i walka o wodę.
Irena Fober
Nie wszystkie piramidy mogą przetrwać tysiąclecia. Postęp w naukach medycznych, najnowsze wyniki badań naukowych, rekomendacje uznanych światowych ośrodków potrafią zburzyć wiele mitów, zwłaszcza dotyczących tego, co powinniśmy jeść. Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej znacznie różni się od swojej poprzedniczki sprzed zaledwie siedmiu lat.
Irena Fober
Przed dużą imprezą sportową lekarze zazwyczaj zajmują się zdrowiem sportowców: wydolnością organizmów zawodników i ich zabawą w kotka i myszkę ze Światową Agencją Dopingową. Tym razem jednak ze szczególną troską spogląda się również na kibiców.
if