Z Jego Magnificencją, prof. prof. Cezarym Madryasem, rektorem Politechniki Wrocławskiej, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Z Jego Magnificencją, prof. prof. Cezarym Madryasem, rektorem Politechniki Wrocławskiej, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Studia dualne mają same zalety: wykształceni na politechnice i w zakładach pracy inżynierowie zyskują gwarancję pracy w przedsiębiorstwach biorących udział w projekcie, ich okres adaptacji zawodowej jest krótszy, są świetnie przygotowani do zadań projektowo-konstrukcyjnych.
Irena Fober
Z prof. dr hab. inż. Lechem Dzienisem, rektorem Politechniki Białostockiej, rozmawia Henryk Piekut.
Przebywając kilka dni w Bieszczadach mogłem się przekonać jak ważna jest rola nadleśnictw dla mieszkańców sołectw i gmin znacznie oddalonych od centrum kraju i dużych aglomeracji. Tu praca leśnika łączy się z ekologią i dbałością o przyszłe pokolenia, a odpowiedzialności nikt nie zdejmie.
Henryk Piekut
W roku akademickim 2016/2017 można zauważyć nasilającą się tendencję do mnożenia specjalności. Politechniki rozwijają zarówno kierunki techniczne jak i humanistyczno-społeczne, a zwłaszcza ekonomiczne. Uczelnie humanistyczne sięgają także po specjalności inżynierskie (np. Uniwersytet Śląski na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach oferuje stacjonarne i niestacjonarne studia inżynierskie I stopnia na kierunku informatyka, a Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - inżynierię testów oprogramowania). jaz.
Technologia cyfrowa zniewala z każdym rokiem bardziej. Trudno już znaleźć produkt powszechnego użytku, nawet najprostszy, bez elektroniki. Jesteśmy niedaleko elektronicznego młotka i siekiery. Polska technika powoli włącza się do tego wyścigu, o czym świadczą tegoroczne światowe targi IFA w Berlinie.
Jerzy Bojanowicz
Zazwyczaj przez kilka, nawet kilkanaście lat od pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych nie boli, nie alarmuje, nie daje żadnych objawów. A potem? Rak prostaty może być żółwiem albo tygrysem. Jeśli masz szczęście, rak gruczołu krokowego nadal będzie rozwijał się leniwie i powoli. Z takim nowotworem pacjenci, owszem umierają, ale najczęściej w podeszłym wieku i z powodu zupełnie innej choroby. Zdarzają się jednak i tygrysy. Agresywny zabójca, szybko atakuje i daje przerzuty. if
W Berlinie włoska firma Ferrari zaprezentowała swój najnowszy model: GTC4Lusso. Ten gigant, o mocy 507,5 kW, jest kombinacją napędu i układu kierowniczego na 4 koła: daje mu to “fory” na pokrytych śniegiem alpejskich szlakach i autostradach.
Nazwa GTC4 Lusso nawiązuje do sławnego poprzednika – 330 GTC, jego siostrzanego modelu 330GT lub też 250 GT Berlinetta Lusso.
Erwin Halentz