150 lat Przeglądu Technicznego – piękna przeszłość, ważna teraźniejszość
prof. Michal Kleiber
Cywilizacyjna i kulturowa rola techniki
prof. Jerzy Buzek
Przesłane przez: prof. dr inż. Macieja Chorowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, red. Stefana Bratkowskiego, prof. dr hab. inż. Jana Szmidta, rektora Politechniki Warszawskiej; Elżbietę Mączyńską, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; prof. dr hab. inż. Leszka Kiełtykę, prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa; Andrzeja Arendarskiego, prezesa KIG
W procesie industrializacji kraju niezbędne jest zatrudnianie osób z inżynierskim wykształceniem. Nie będziemy mieli konkurencyjnej gospodarki bez innowacji, ani konkurencyjnych produktów bez myśli technicznej.
Janusz Steinhoff
Gdy przeglądam zarysy dziejów Polski, programy szkolne i uniwersyteckie nauczania historii w naszym kraju, ze smutkiem muszę stwierdzić, że brakuje w nich informacji o głównych twórcach naszej cywilizacji przemysłowej, o ich roli w epoce poprzedzającej narodziny Niepodległości w 1918 r., ich wkładzie w integrację ziem polskich i odbudowę po zniszczeniach I wojny światowej i wojny polsko- bolszewickiej. Brak też pogłębionej wiedzy o osiągnięciach inżynierów czasów II Rzeczypospolitej i drugiej wojny światowej.
prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski
Przegląd Techniczny od 150 lat towarzyszy burzliwej historii kraju i dokumentuje najważniejsze wydarzenia związane z techniką, przemysłem oraz codziennym wysiłkiem polskich inżynierów i techników. To inżynierowie praktycy, a m. in.: Paweł Kaczyński, Stefan Kossuth i Feliks Kucharzewski wymyślili, w kraju rozdartym pomiędzy trzech zaborców, i założyli w styczniu 1866 r. „Przegląd Techniczny pismo miesięczne poświęcone przemysłowi krajowemu obejmujące praktyczne zastosowania inżynieryi cywilnej, budownictwa, górnictwa, mechaniki, metalurgii oraz technologii chemicznej i mechanicznej”.
Bronisław Hynowski
Z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej rozmawia Jerzy Papuga.
Z JM Rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. dr. hab. Wiesławem Bielawskim rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Elity Kongresówki starały się o polską politechnikę prawie 70 lat. Wreszcie carat się zgodził na... rosyjski Cesarski Instytut Politechniczny.
dr Andrzej Ulmer, kierownik Muzeum PW
Po zakończeniu drugiej wojny światowej w ośrodkach akademickich powojennej Polski znalazło zatrudnienie 56 profesorów Politechniki Lwowskiej oraz 310 pracowników naukowych niższego szczebla. Lwowskie korzenie ma również Politechnika Wrocławska.
dr Marek Burak, dyrektor Muzeum Politechniki Wrocławskiej
Już w prehistorii Zagłębie Staropolskie było sercem polskiego przemysłu. Wydobywano i przetwarzano tu rudy metali, a kuźnice dawały do 16 t żelaza rocznie. W XVIII w. doszły do ponad 300 t. Od XVI w działało też do 20 hut szkła. boj.
Z dr Anną Pikos i dr. Tomaszem Olejniczakiem z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, rozmawia Irena Fober.
Sektor leśno-drzewny wypracowuje ok. 2% polskiego PKB. Dzięki dobrej kondycji polskich lasów przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi aż 10% całego polskiego eksportu.
Henryk Piekut
W 1802 r. niemiecki chemik Franz Karl Achard uruchomił w Konarach k. Wołowa na Dolnym Śląsku (wówczas Kunern w Prusach) pierwszą na świecie warzelnię cukru buraczanego. Na ziemiach polskich cukrownictwo szybko stało się gałęzią produkcji inicjującą przemysł przetwórczy.
Jerzy Bojanowicz
11 grudnia 1866 r. otwarto dla ruchu pasażerskiego jednotorową linię tramwajową z kilkoma mijankami, po której kursowały sprowadzone z Petersburga cztery wagony piętrowe.
Dariusz Walczak
Wprawdzie najstarsze wzmianki o systemie dystrybucji wody w Warszawie pochodzą z 1561 r., to jednak pierwszy system, który można nazwać wodociągiem warszawskim zaprojektował Henryk Marconi w 1836 r. Dynamiczny rozwój Warszawy oraz licznych zakładów przemysłowych w II połowie XIX wieku spowodował, że szybko stał się niewystarczający.
Henryk Piekut
Jest październik 1914 r. Niemiecka artyleria przez cztery dni ostrzeliwuje Pruszków. Wieść niesie, że jednym z oficerów w sztabie wroga jest niejaki major inżynier Faber, a precyzyjnie wybranym celem dla 2000 ciężkich pocisków – fabryka ołówków, „niemiła polska konkurencja” dla wielkiego niemieckiego producenta materiałów piśmiennych Faber-Castell.
Irena Fober
Firma Rudzki i S-ka jest fenomenem. Jej działający następca - Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A. w Mińsku Mazowieckim to jedno z ostatnich materialnych świadectw tego, czym mógłby być polski przemysł, gdyby nie kataklizmy, które druzgotały naszą część Europy. W najlepszych latach Rudzki "rządził" w budownictwie inżynieryjnym Cesarstwa Rosyjskiego od Łodzi po Kamczatkę
Zygmunt Jazukiewicz
Lata 90-te XIX w. to okres burzliwego rozwoju przemysłu w Królestwie Polskim i wysypu nowych firm. Jedną z firm, które wówczas powstają jest zakład później nazwany Ursusem. jaz.
Za kilkuwiekową przygodą bielszczan z wełną kryje się polski król Jan II Kazimierz Waza, który już w 1660 r. nadał Bielsku przywilej handlu wełną.
Anna Bielska, Marek Bielski
Ta firma świętowała w 2014 r. 120-lecie działalności, a więc ruszyła gdy PT przeżywał, po 1875 r. drugą młodość. Zawsze zajmowała się odlewnictwem, prawie zawsze miała w nazwie słowo „Wulkan”. Obecnie głównym akcjonariuszem i prezesem Zarządu jest polski inżynier Janusz Zatoń uhonorowany w 2000 r. tytułem „Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego”.
Henryk Piekut
Z prof. dr. hab. n. med. Wojciechem Witkiewiczem, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu - Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, rozmawia Irena Fober