Wypowiedź prof. dr. hab. inż. Macieja Chorowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju:
Wypowiedź prof. dr. hab. inż. Jan Szmidta, rektora Politechniki Warszawskiej:
„Diamentowy Inżynier Przeglądu Technicznego 2016”
"Złoty Inżynier 2016" w kategorii "Jakość"
„Złoty Inżynier 2016” w kategorii "Menedżer"
“Złoty Inżynier 2016” w kategorii "Innowacje"
"Złoty Inżynier 2016" w kategorii "Nauka"
"Złoty Inżynier 2016" w kategorii "Zarządzanie"
„Złoty Inżynier 2016” w kategorii „Ekologia”
„Złoty Inżynier 2016” w kategorii „High-tech”
„Srebrny Inżynier 2016” w kategorii „High-tech”
„Srebrny Inżynier 2016” w kategorii „Menadżer”
„Srebrny Inżynier 2016” w kategorii „Jakość”
„Srebrny Inżynier 2016” w kategorii „Ekologia”
„Srebrny Inżynier 2016” w kategorii „Nauka”
„Srebrny Inżynier” w kategorii „Zarządzanie”
„Wyróżniony inżynier 2016” w kategorii „Nauka”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii Menedżer”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii „Jakość”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii „Zarządzanie”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii „Ekologia”
„Wyróżniony 2016” w kategorii „Innowacje”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii „Młody Inżynier”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii „Młody Inżynier”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii „Młody Inżynier”
„Wyróżniony Inżynier 2016” w kategorii „Młody Inżynier”
„Złoty Inżynier 2016” w kategorii „Działacz FSNT-NOT"
„Honorowy Złoty Inżynier 2016”
mgr inż. leśnik ks. kanonik Wiktor Ojrzyński „Honorowy Złoty Inżynier 2016”
mgr inż. ks. Jacek Stryczek „Honorowy Złoty Inżynier 2016”
Z wiceministrem infrastruktury i budownictwa Tomaszem Żuchowskim rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Henri Becquerel, fizyk francuski, w 1896 r. zauważył zjawisko naturalnej promieniotwórczości. W niespełna dwa lata później para uczonych: Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie wiedzieli już co jest jej źródłem, skąd pochodzi. To oni ogłosili, że rad i polon, mają m.in. takie właściwości. Świat dowiedział się, że istnieje promieniotwórczość naturalna, a przełom wieku XIX i XX miał nam dostarczyć jeszcze wielu, także tragicznych, doświadczeń związanych z tymi odkryciami.
Marek Peryt
Uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla brunatnego, jak pokazuje praktyka, jest zadaniem bardzo trudnym. Bez uruchomienia instrumentu formalno-prawnego, jakim jest zadanie rządowe, prawdopodobieństwo przeprowadzenia procedury uzyskania koncesji z wynikiem pozytywnym bliskie jest zeru. Dzieje się tak pomimo, iż wydobywanie kopalin stanowiących własność górniczą zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1990 r. o gospodarce nieruchomościami stanowi cel publiczny. Uruchomienie nowego kompleksu wydobywczo–energetycznego w obecnych uwarunkowaniach formalno–prawnych, przy negatywnym stanowisku samorządu terytorialnego na poziomie gminy, wymaga zdecydowanego wsparcia od strony rządowej w postaci przyjęcia do realizacji zadania rządowego wpisanego do Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.
Zbigniew Kasztelewicz, prof. dr hab. inż. Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Miranda Ptak, dr. Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu, Mateusz Sikora, mgr inż., Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie.
Numeryczna charakterystyka detektora promieniowania g daje nieograniczone możliwości zastosowania wieloparametrycznych funkcji wydajności rejestracji fotonów. W fizyce plazmy technika aktywacyjna używa spektrometrii promieniowana g jako podstawowego narzędzia badawczego. Wykorzystując obie techniki, zbadano anizotropię i asymetrię radialną emisji neutronów z urządzenia PF-1000. Wykonano i zainstalowano nową diagnostykę neutronową opartą na reakcji jądrowej wywoływanej przez neutrony w aktywowanej tarczy itrowej. W przypadku tokamaka do badania plazmy zastosowano próbki aktywacyjne o mieszanym składzie wieloatomowym.
dr Sławomir Jednoróg, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy
Podstawowym założeniem rynku energii elektrycznej jest oddzielenie energii elektrycznej jako produktu od jej dostaw jako usług sieciowych. Zasady rynku detalicznego należy uznać za stosunkowo proste. Na rynku hurtowym już się bardziej komplikują. Problemom tym poświęcono konferencję „Lokalne uwarunkowania rynku energii w Polsce”, 24.11. 2016 r. w warszawskim Domu Technika.
Marek Bielski
Gdy rodzice muszą podjąć decyzję o dalszej edukacji swej pociechy, to -podobnie jak przymierzając się do kupna jakiegoś kosztownego produktu czy zamówienia usługi u fachowca - proszą o zdanie rodzinę i znajomych oraz czytają stosowne rankingi i opinie w mediach społecznościowych, choć mogą być celowo podrasowane.
Jerzy Bojanowicz
Poważnie pracujemy dla postępu od ponad czterdziestu lat. Tak dojrzała jest Olimpiada Wiedzy Technicznej. Nigdy nie wypisujemy na sztandarach, że rozwijamy, wspieramy, inicjujemy innowacyjność. Nie wpisujemy tego także do Regulaminu Zawodów OWT. Nie sprawdzamy wiedzy. Promujemy natomiast pewną biegłość uczestników w naukach podstawowych.
Andrzej Bieniek