Z Jackiem Szerem, Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Z Jackiem Szerem, Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Unijno-kanadyjskie rozmowy na temat podpisania umowy o wolnym handlu CETA trwały wiele miesięcy. Dopiero jednak tuż przed podpisaniem tej długo negocjowanej umowy zrobiło się, m.in. w Polsce, głośno o negatywnych skutkach, wręcz zagrożeniach wynikających z ewentualnego jej wejścia w życie. W tej sytuacji nigdy za mało informacji o korzyściach – one są i jest ich wiele.
opr. Henryk Piekut,
na podstawie materiałów Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.
Jeszcze nie tak dawno strategia bezpieczeństwa informatycznego firmy opierała się na logice oblężonej twierdzy.
Irena Fober
Czy istnieje materiał 100 razy mocniejszy i 300 razy bardziej wytrzymały na rozciąganie niż stal, a ponadto 200 razy szybciej przewodzący prąd niż krzem i 10 razy lepiej przewodzący ciepło niż miedź lub srebro? A przy tym milion razy cieńszy od kartki papieru? To oczywiście grafen. Robi niebywałą karierę w obszarze badań podstawowych. I wciąż zaskakuje naukowców swoimi cudownymi właściwościami.
W trzecim odcinku nowego cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy, zachowując oryginalną pisownię, książeczki drukowane w Krakowie w XVI i XVII w.
Stan zdrowia mieszkańców Polski systematycznie się poprawia. A jednak ciągle nie możemy dogonić Europy Zachodniej. Dzisiejszą średnią długość życia mężczyzn w Polsce Europejczycy osiągnęli już 15 lat temu. Tak długo, jak dzisiaj Polki, Europejki żyły dobre 9 lat temu.
Irena Fober
Uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla brunatnego, jak pokazuje praktyka, jest zadaniem bardzo trudnym. Bez uruchomienia instrumentu formalno-prawnego, jakim jest zadanie rządowe, prawdopodobieństwo przeprowadzenia procedury uzyskania koncesji z wynikiem pozytywnym bliskie jest zeru. Dzieje się tak, pomimo iż wydobywanie kopalin stanowiących własność górniczą, zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1990 r. o gospodarce nieruchomościami, stanowi cel publiczny. Uruchomienie nowego kompleksu wydobywczo-energetycznego w obecnych uwarunkowaniach formalno-prawnych, przy negatywnym stanowisku samorządu terytorialnego na poziomie gminy, wymaga zdecydowanego wsparcia od strony rządowej w postaci przyjęcia do realizacji zadania rządowego wpisanego do Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.
Zbigniew Kasztelewicz, prof. dr hab. inż., Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie,
Miranda Ptak, dr, Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu,
Mateusz Sikora, mgr inż., Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie.
Wieloparametryczne funkcje wydajności rejestracji fotonów – zastosowania praktyczne (cz. III)
Numeryczna charakterystyka detektora promieniowania g daje nieograniczone możliwości zastosowania wieloparametrycznych funkcji wydajności rejestracji fotonów. W fizyce plazmy technika aktywacyjna używa spektrometrii promieniowana g jako podstawowego narzędzia badawczego. Wykorzystując obie techniki, zbadano anizotropię i asymetrię radialną emisji neutronów z urządzenia PF-1000. Wykonano i zainstalowano nową diagnostykę neutronową opartą na reakcji jądrowej wywoływanej przez neutrony w aktywowanej tarczy itrowej. W przypadku tokamaka do badania plazmy zastosowano próbki aktywacyjne o mieszanym składzie wieloatomowym.
dr Sławomir Jednoróg, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy
Żubry, największe europejskie dziko żyjące ssaki, na początku XX w. były w Polsce gatunkiem praktycznie wymarłym. Obecnie żyje w naszym kraju ok. 1600 osobników tego gatunku, z czego aż 1300 na wolności. Ta dość liczna, ale nadal zagrożona populacja żubrów odrodziła się, dzięki staraniom naukowców, przyrodników i leśników, z zaledwie siedmiu osobników ocalałych w hodowlach. Niestety ma to ujemne konsekwencje, bo trudno uniknąć kojarzenia w pokrewieństwie, a to oznacza małą odporność na choroby i rodzenie się osobników słabych lub z wadami genetycznymi.
Henryk Piekut
Tradycje Politechniki Gdańskiej są długie. Powstała w 1904 r., dekadę przed Politechniką Warszawską. Od początku mocny był Wydział Budownictwa, po 1945 r. odrodzony za sprawą takich postaci, jak wybitny hydrotechnik Karol Pomianowski czy Witold Nowacki. Dziś, po wielokrotnych przekształceniach, od 2004 r. nosi nazwę Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Ostatnio Wydział wystawił do transferu szereg ciekawych technologii.