Rozmowa z dr. inż. Piotrem Szymczakiem, prezesem Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Wypowiedź prof. dr. hab. inż. Mariana Nogi, prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego, profesora w Katedrze Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, członka Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk.
Sztuczna inteligencja to typ oprogramowania. Jego cechy funkcjonalne w pełni uzasadniają nazwę. Zmieni ono świat nauki i techniki, zmieni też kształt ustrojów społeczno-politycznych i sposób życia ludzi.
dr inż. Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
Na początku lat 90. pierwsi operatorzy i dostawcy radiowego sprzętu telekomunikacyjnego opracowali zasady budowy sieci w technologii 2G. Od tego czasu standardy te ewaluowały do technologii 3G oraz 4G, udostępniając użytkownikom coraz wyższą jakość usług głosowych, transferu danych oraz wideo. W przypadku standardu 5G jest inaczej.
Martin Mellor, Arkadiusz Tracz - Ericsson
Zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast, kondycję ekonomiczną państw, a także na jakość życia (w polskich miastach mieszka ponad 60% populacji kraju). W przystosowaniu się do nich mają pomóc dwa projekty.
Jerzy Bojanowicz
Legionowo to 54-tysięczne miasto, o największej gęstości zaludnienia w Polsce, położone 22 km od centrum Warszawy i doskonale z nią skomunikowane. Na 1 mieszkańca przypada prawie dwa razy mniejszy dochód niż w gminie warszawskiej, jedną trzecią stanowią dotacje i subwencja oświatowa. Znaczna część mieszkańców codziennie dojeżdża do pracy i nauki w stolicy. Należałoby oczekiwać, że gmina doceni rolę ścisłego związku ze strukturą znacznie bogatszą, o szerokich perspektywach typowych dla metropolii, tzn. żywych kontaktach biznesowych, naukowych, kulturalnych z Europą, ze światem.
Zygmunt Jazukiewicz
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się coraz większym poparciem społecznym – oświadczył na konferencji „Promieniujemy na całą gospodarkę. Polski przemysł dla energetyki jądrowej” Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
Marek Bielski
Z Leszkiem Bagińskim, prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Przeanalizowano główne kierunki produkcji ziarna zbóż w Polsce. Na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego dokonano analizy sprzedaży silosów zbożowych z uwzględnieniem ich ładowności. Wyniki przedstawiono na mapkach geograficznych i w formie diagramów. Stwierdzono wysoki udział w sprzedaży (pod względem liczby sztuk i sumarycznej pojemności) silosów o ładowności w granicach od 20 do 100 t ziarna.
dr inż. Lesław Janowicz, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Inżynierii Produkcji
dr hab. inż. Monika Janowicz, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauk o Żywności
Artykuł omawia wpływ zanieczyszczeń fizycznych na stan wód śródlądowych oraz zamieszkujących je populacji zwierząt. Organizmy bytujące w wodach słodkich są wrażliwe na hałas, sztuczne oświetlenie nocą i nadmierne zmętnienie wody. W artykule przedstawione zostały akty prawne normujące poziomy zanieczyszczeń fizycznych w polskich wodach, a także sposoby zmniejszania presji czynników szkodliwych na środowisko.
mgr inż. Agnieszka Stradecka, absolwentka ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz zdrowia publicznego na uniwersytecie w Cranfield (Wielka Brytania).
W artykule przedstawiono analizę obecnego i przyszłego stanu branży węgla brunatnego w Polsce z pokazaniem ewentualnych scenariuszy rozwoju w horyzoncie czasowym do 2050 r. Omówiono stan zasobów węgla brunatnego w rejonie Legnicy wraz z podaniem uwarunkowań co do jego przyszłościowego wykorzystania w energetyce i w zgazowaniu naziemnym. Autorzy zwracają się z apelem do stron odpowiedzialnych za ewentualne przyszłościowe decyzje co do zagospodarowania bardzo bogatych legnickich złóż węgla brunatnego, a w tym o racjonalną analizę problemu zbudowania „drugiej nogi biznesowej” dla KGHM Polska Miedź S.A. i Dolnego Śląska.
prof. dr hab. inż. Zbigniew Kasztelewicz, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie,
prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie,
dr Miranda Ptak, Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu
Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej mają powód do dumy: B-Droid w semestrze letnim celująco zaliczył swój pierwszy egzamin, samodzielnie zapylając truskawki i czosnek.
Irena Fober
Od dłuższego już czasu samochody Renault imponują technologią i elektroniką. Ostatnio na rynku pojawiło się kilka nowych modeli Megane, nowy Talisman, a uzupełnia je SUV Kadjar.
Józef Trzcionka
Jeśli wierzyć organizatorom tegorocznych Targów Automaticon (XXIII edycja, 14-17 marca), to głównym ich problemem jest narastająca konkurencja imprez mających w tytule automatykę, robotykę, sterowanie, pomiary, systemy IoT, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nie ma jednak realnych powodów do narzekań, ponieważ fala automatyzacji „unosi wszystkie łodzie". Hale Expo XXI niemal szczelnie wypełniły rozwiązania ponad 700 firm (309 wystawców). jaz
Niemal w każdej domowej apteczce znajdziemy termometr paskowy, który przyłożony do czoła, wskazuje gorączkę. A gdyby tak każda kobieta miała podobny tester, który przyłożony do piersi, da odpowiedź, czy pierś jest zdrowa czy też zaczyna się w niej rozwijać rak?
Irena Fober
Złośliwe komórki nowotworowe, które pozostały w ciele pacjenta po usunięciu guza, można skutecznie niszczyć już w trakcie operacji. Jedną z najnowocześniejszych metod walki z nowotworami złośliwymi, stosowaną przez kilka ośrodków onkologicznych w Polsce, jest napromienianie pola operacji w końcowej fazie usuwania guza. if