Jadąc rano do pracy sprawdzam w telefonie komórkowym stan zużycia energii w pawilonach targowych. Mój zegarek monitoruje wyniki sportowe i stan zdrowia podczas porannego joggingu, a gdy jadę samochodem, odnoszę wrażenie, że komputer pokładowy lepiej ode mnie orientuje się w warunkach jazdy - wskazuje odległość od innego pojazdu, przypomina o nie zapiętych pasach, informuje o niskim poziomie oleju.
Dlaczego o tym wspominam? By uświadomić sobie i Państwu, że jedyne co jest w życiu pewne, to zmiana. Zmiana rozumiana jako postęp cywilizacyjny, którego wynikiem jest rozwój i popularyzacja nowoczesnych technologii, które znacząco wpływają na nasze życie, zarówno to prywatne, jak i to zawodowe.
Mamy już za sobą trzy rewolucje przemysłowe, które okazały się krokami milowymi w dziejach ludzkości. Dziś jesteśmy świadkami tej czwartej, zwanej Industry 4.0. Jej głównymi filarami są tzw. „Internet rzeczy” oraz „inteligencja maszyn”, które zakładają pełną automatyzację i zmianę w procesie produkcji. Zrozumienie, akceptacja i chęć poddania się temu procesowi to dzisiaj klucz do budowania przewagi w przemyśle, a tym samym do osiągnięcia sukcesu.
Ważnym, o ile nie najważniejszym, aspektem tych przemian będzie mimo wszystko człowiek, ale ten kooperujący z maszyną, tzw. Inżynier 4.0. Dlatego już dziś, przy tak dużym niedoborze wykwalifikowanej kadry (jak wskazują badania, na rodzimym rynku brakuje kilkunastu tysięcy inżynierów) należy wziąć pod uwagę rolę człowieka i spojrzeć na niego przez pryzmat budowniczego Przemysłu 4.0. Tylko dobrze wykwalifikowany inżynier będzie w stanie umiejętnie zarządzać zrobotyzowaną linią produkcyjną.
Spoglądając na ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego, które wskazują na ponad 20% wzrost produkcji maszyn i urządzeń oraz biorąc pod uwagę cele zawarte w oficjalnym rządowym dokumencie „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, który duży nacisk kładzie na reindustrializację, możemy zaryzykować tezę, że branżę przemysłową w najbliższych latach czeka intensywny rozwój.
Te optymistyczne perspektywy stawiają także duże wyzwania m.in. przed producentami maszyn. Wymuszają także konieczność automatyzacji i robotyzacji produkcji, zmianę struktury i podniesienie kompetencji pracowników. Ale jesteśmy dopiero na początku drogi, bowiem zaledwie 15% polskich przedsiębiorstw może poszczycić się pełną automatyzacją.
Mając na uwadze potencjał polskiego przemysłu, jako lider branży wystawienniczej i organizator największej imprezy dedykowanej technologiom przemysłowym, Międzynarodowe Targi Poznańskie poczuwają się do ścisłej współpracy z polskimi przedsiębiorstwami. Wsłuchując się w ich głosy, analizując trendy i wszelkie dostępne dane statystyczne, staramy się stworzyć przestrzeń inspirującą do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie technologii podnoszących konkurencyjność firm, wprowadzania innowacyjnych zmian w organizacji produkcji, jak i pomysłów na wdrożenie idei Przemysłu 4.0. Takim właśnie miejscem będą targi ITM Polska – Innowacje, Technologie, Maszyny, które między 6 a 9 czerwca staną się areną spotkań polskich i światowych liderów sektora innowacji, producentów maszyn i konstruktorów najnowszych technologicznych rozwiązań.
Tegorocznej edycji towarzyszyć będą trzy dodatkowe wydarzenia, których pokrewna tematyka wpisuje się w ideę synergii branż, a ich połączenie daje gwarancję prezentacji produktów i usług w pełnej krasie. To Targi 3D Solutions, dedykowane przedstawicielom skanu i druku 3D, Międzynarodowe Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog - jedyne w kraju dla logistyki w przemyśle i Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, a wraz z nimi spotkania matchmakingowe, Subcontracting ITM Meetings.
Z przyjemnością proponuję Państwu udział w targach ITM Polska. Jestem przekonany, że pobyt na nich będzie szalenie inspirujący. Światowej klasy reprezentacja wystawców prezentujących premierowe modele maszyn, liczne konferencje i spotkania ze specjalistami, to wszystko sprawi, że dla uczestników będzie to istotny krok naprzód w kierunku wdrożenia Idei 4.0.
Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich