Gospodarka Morska jest dla 4 mln mieszkańców województw pomorskiego i zachodnio-pomorskiego najważniejszą częścią rozwijanego tu przemysłu.
dr inż. Zbigniew Zienowicz
Gospodarka Morska jest dla 4 mln mieszkańców województw pomorskiego i zachodnio-pomorskiego najważniejszą częścią rozwijanego tu przemysłu.
dr inż. Zbigniew Zienowicz
Z Marcinem Biernackim, Prezesem „JUMA – M.BIERNACKI I WSPÓLNICY” s.j. rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Ponad 250 osób uczestniczyło w dorocznej, XVIII Konferencji Okrągłego Stołu (KOS) „Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego”, będącej najważniejszym wydarzeniem obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDTiSI), która tradycyjnie odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP (22 maja). Tradycyjnie już organizatorem KOS-u był SEP.
Przy wielkiej ilości publikacji, konferencji, sympozjów, debat i dyskusji poświęconych energetyce (i jej składowej, jaką jest elektroenergetyka) oraz różnorodności poruszanych tematów (bezpieczeństwo energetyczne, dyrektywy europejskie, budowa nowych mocy wytwórczych, rozbudowa i modernizacja sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, ochrona środowiska, sytuacja finansowa elektroenergetyki itd.) brakuje dyskusji i oceny funkcjonowania elektroenergetyki.
Jacek Szyke
Parę tygodni temu Polska została po raz 6. wybrana na dwuletnią kadencję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mało kto dziś zdaje sobie sprawę, że do naszego znaczącego sukcesu na arenie międzynarodowej przyczynili się polscy inżynierowie.
Janusz Kowalski
W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji w „Przeglądzie Technicznym” w 1889 roku, kolejne wybrane fragmenty z Architekta Polskiego autorstwa ks. Stanisława Solskiego, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac.
Bronisław Hynowski
Idzie kolejny „Wiatr od morza”. Kojarzy się z utworem literackim, ale zapewne Stefan Żeromski, wizjoner szklanych domów, byłby niezmiernie zadowolony z takiej właśnie innowacyjnej, ożywczej gospodarczo bryzy.
Marek Bielski
Rozpoczynając budowę terminalu LNG w Świnoujściu rozważano różne kierunki dostaw tego gazu. Ostatecznie wybrano na strategicznego dostawcę firmę z Kataru i podpisano z nią wieloletni kontrakt.
Henryk Piekut
Już po raz 27 wybrano najlepsze dzieła budowlane roku. Przedstawiciele inwestorów, projektantów i wykonawców zebrali się w Warszawskim Domu Technika (WDT) by odebrać dyplomy i pamiątkowe statuetki. Kolejne edycje tego organizowanego przez PZiTB konkursu od początku III Rzeczypospolitej promują budownictwo wysokiej klasy.
jaz.
„Będzie jak w domu” – obwieściła z dumą Komisja Europejska, gdy 15 czerwca 2017 r. weszła w życie zasada „roam like at home” (RLAH). Oznacza to, że za używanie telefonu komórkowego podczas podróży po krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zapłacimy tyle samo, ile zapłacilibyśmy nie ruszając się z kraju. Co tak naprawdę oznacza RLAH i kto za niego w końcu zapłaci?
Irena Fober
Prof. zw. dr hab. Halina Abramczyk, Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej.
Dr inż. Beata Kończak, adiunkt w Zakładzie Ochrony Wód w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Dr Anna Mrozek-Wilczkiewicz, adiunkt w Zakładzie Ciała Stałego w Instytucie Fizyki, Uniwersytet Śląski.
Laureaci X Konkursu Młody Innowator spotkali się 6 czerwca na uroczystym wręczeniu nagród. Ogólnopolska rywalizacja uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, techników, liceów ogólnokształcących organizowana przez Federację SNT NOT oraz Towarzystwo Kultury Technicznej i SPWiR tym razem przebiegała pod patronatem Minister Edukacji Narodowej, która zaprosiła zwycięzców do pięknego gmachu Ministerstwa.
Podejmując w 2004 r. decyzję o budowie domu z drewna w mojej rodzinnej wiosce byłem strofowany przez sąsiadów, którzy taki właśnie wybór materiału zdecydowanie mi odradzali. Argumentów mieli wiele, w tym, że będzie on droższy i mniej trwały od murowanego, a ponadto wielu mieszkańców wsi nadal uważa, że dom murowany stanowi swoistą nobilitację jego właściciela.
Henryk Piekut
... a czego nie wie? Świadomość lekarzy na temat skutków zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza, to skąd czerpią wiedzę i w jakim stopniu wykorzystują ją w swojej praktyce klinicznej, od kilku lat usiłuje rozpoznać jeden z inicjatorów konferencji „DUM SPIRO SPERO” dr Tadeusz M. Zielonka. Wyniki przeprowadzanych przez niego anonimowych badań ankietowych są takie, że pacjenci... woleliby chyba o nich nie wiedzieć.
Irena Fober
Dzieci rodzą się mniejsze, a potem częściej chorują na zapalenie oskrzeli, łapią infekcje, cierpią na choroby alergiczne. Mają świszczący oddech, zaś pojemność ich płuc jest wyraźnie mniejsza. Później pojawiają się zaburzenia zachowania, deficyty w rozwoju psychicznym i ruchowym. Ich iloraz inteligencji jest niższy – średnio o niemal 4 pkt od rówieśników, których matki podczas ciąży oddychały czystym powietrzem.
Irena Fober
Polskie Towarzystwo Inżynierii Ekologicznej zostało zarejestrowane w 1990 r., jako kontynuacja Komitetu Naukowo-Technicznego Kształtowania i Ochrony Środowiska w Naczelnej Organizacji Technicznej. Z każdą dziedziną techniki i przemysłu związana jest antropopresja – oddziaływanie na środowisko naturalne. Dlatego wskazane jest, by w korzystaniu z zasobów przyrodniczych kierować się postulatami racjonalności, oszczędności i bezpieczeństwa. Pomaga w tym wiedza z wielu dziedzin nauki i techniki. PTiE w swoim działaniu opiera się na tej wiedzy.
Prof. dr hab. inż. Jan Siuta jest pracownikiem Zakładu Ochrony Ziemi w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym. Był wieloletnim przewodniczącym Komitetu Kształtowania i Ochrony Środowiska NOT.
W pracy przeprowadzono dyskusję na temat wydajności detektora LaBr3(Ce) stosowanego do monitoringu promieniowania gamma in-situ. Bazując na charakterystyce numerycznej porównano wertykalne i horyzontalne położenia detektora w stosunku do powierzchni ziemi pod kątem wydajności rejestracji i stwierdzono, że oba położenia są jednakowo dobre. Do analizy ilościowej rożnych geometrii pomiarowych zastosowano podejście bazujące na nowo zdefiniowanej wielkości, jaką jest scałkowana, absolutna wydajność rejestracji detektora dla piku całkowitego pochłaniania energii.
Sławomir Jednoróg, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy
Ignacy Sobieszczański (1872-1952), inżynier, absolwent Instytutu Inżynierii Komunikacji w Petersburgu. W latach 1905 –1920 ściśle związany z Syberią. Poszukiwacz złota, węgla, miedzi, żelaza, wolframu, azbestu…Bogacz węglowy. Wybitny działacz przemysłowo-handlowy. W czasie I wojny światowej współorganizator Polonii Syberyjskiej i jej narodowych, opiniotwórczych Zjazdów w Harbinie(Mandżuria). Finansowy opiekun polskich jednostek wojskowych na Syberii. Organizator powrotu Sybiraków do kraju. W Odrodzonej Polsce współorganizator struktur przemysłowo-handlowych w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie.
dr Zofia Lech, wieloletni nauczyciel historii w liceum im. S. Batorego w Warszawie, współpracownik UW