Z Dariuszem Botkowskim, członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menadżerów Logistyki, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Z Dariuszem Botkowskim, członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menadżerów Logistyki, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Mało jest w Polsce menedżerów, szczycących się przed nazwiskiem tytułem zawodowym inżynier, którzy swoją wiedzę i praktyczne umiejętności wykorzystują do stworzenia czegoś nowego, a na dodatek to nowe – w tym przypadku maszynę do obróbki – wykorzystują w swojej firmie. Dotychczas poznałem takich dwóch. Jednym z nich jest mgr inż. Janusz Zatoń, główny akcjonariusz, a zarazem prezes Zarządu Odlewni Żeliwa WULKAN SA w Częstochowie.
Henryk Piekut
O 73. Światowym Kongresie Odlewnictwa w Krakowie mówią: przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu prof. dr hab. inż. Józef Suchy oraz prezes Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich - STOP, instytucjonalnego organizatora Kongresu, mgr inż. Tadeusz Franaszek.
Dr Grażyna Żak, adiunkt w Instytucie Nafty i Gazu-Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie, kierownik Zakładu Dodatków i Nowych Technologii Chemicznych.
Dr hab. inż., prof. nadzw. Katarzyna Majchrzycka, Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy.
Kanada obchodzi w tym roku rocznicę 150-lecia utworzenia Konfederacji. Emigranci polskiego pochodzenia od początku stanowili integralną część tego wielokulturowego państwa. Wspólnie z innymi przybyszami, głównie z Europy, budowali fundamenty ekonomiczne, polityczne oraz obronne swojej nowej ojczyzny – Kanady.
Jerzy Barycki
Z okazji 150-lecia ukazywania się „Przeglądu Technicznego”, od ubiegłego roku przypominamy na naszych łamach ludzi, którzy w ciągu tych lat pismo tworzyli i redagowali.
Marek Bielski
W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji w „Przeglądzie Technicznym” w 1889 r, kolejne wybrane fragmenty z „Architekta Polskiego” autorstwa ks. Stanisława Solskiego, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Dr inż. Maciej Kulig, wieloletni pracownik Instytutu Energii Atomowej w Świerku, ekspert MAEA, konsultant współpracujący w firmie Enconet Consulting GmbH w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwa jądrowego i zarządzania ryzykiem.
W artykule przedstawiono historię kolejnych opracowań i wprowadzenia do zastosowań praktycznych pierwszych polskich przyrządów półprzewodnikowych w latach 1964-2000. Są to germanowe i krzemowe diody prostownicze, fotodiody, diody Zenera i przyrządy mikrofalowe dla uzbrojenia radioelektronicznego, głównie dla radiolokacji (waraktory, diody ładunkowe, diody i generatory Gunna, diody PIN, tranzystory).
prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka, redaktor naczelny miesięcznika naukowo-technicznego ELEKTRONIKA – konstrukcje, technologie, zastosowania.
Nie rekiny, nie krokodyle, hipopotamy czy nawet śmiertelnie jadowite węże, ale maleńki komar jest najbardziej niebezpiecznym dla człowieka zwierzęciem. Pasożytujący na nim jednokomórkowy pierwotniak z rodzaju Plasmodium zabija najwięcej ludzi na świecie. Co roku wywołuje malarię u 220 mln osób, z czego umiera ok. 2 mln. Gdy zarazi nas pasja do egzotycznych podróży, nie trudno zostać ofiarą potencjalnie śmiertelnego komarzego ukłucia. Tylko do połowy lipca w Polsce zarejestrowano 43 przypadki malarii.
Irena Fober