Płynie, lecz nie spławia i nie bogaci. Jej ujście k. Mikoszewa jest puste i ciche. Jest piękna, lecz smutna. Jest dziś czysta. Porty wiślane dawno zamarły w oczekiwaniu, inwestycje w zawieszeniu. Czy znów zatętnią życiem?
Jerzy Bojanowicz
Płynie, lecz nie spławia i nie bogaci. Jej ujście k. Mikoszewa jest puste i ciche. Jest piękna, lecz smutna. Jest dziś czysta. Porty wiślane dawno zamarły w oczekiwaniu, inwestycje w zawieszeniu. Czy znów zatętnią życiem?
Jerzy Bojanowicz
Kopać, czy nie kopać? Przekop przez Mierzeję Wiślaną został postanowiony Uchwałą rządu w maju 2016 r. Dokonano daleko posuniętych studiów środowiskowych i ekonomicznych. Wątpliwości jednak są i pozostaną zapewne na zawsze. Oponenci występują z rozwiązaniami alternatywnymi. Niektóre są warte rozważenia, dopóki na przekopie nie wbito pierwszej łopaty.
Zygmunt Jazukiewicz
W ostatnich latach energetyka wiatrowa rozwijała się bardzo dynamicznie. Jednak dziś zgromadziły się nad nią ustawowe czarne chmury.
Marek Bielski
Towar pakowany w gazetę? Już nawet najstarsze pokolenie Polaków zdążyło o tym zapomnieć. Opakowanie wyrosło na samoistną dziedzinę gospodarki o własnych wyrafinowanych technologiach i estetyce.
Marek Bielski
Rzepak to niezmiernie wdzięczna roślina – przyznają zajmujący się nią naukowcy. Pięknie wygląda w czasie kwitnienia, daje znakomity olej, a teraz okazuje się, że jest również źródłem cennego białka.
if
- Żadne inne targi nie gromadzą tylu sprzedawców, kupujących, odwiedzających i przedstawicieli mediów. Nigdzie na świecie nie pokazano w jednym miejscu tak wielu nowych produktów odpowiadających potrzebom cyfrowego życia, jak na IFA, która obecnie jest najważniejszymi targami branży elektroniki konsumenckiej – reklamuje imprezę jej dyrektor wykonawczy, Jens Heithecker.
Jerzy Bojanowicz
Dr inż. Agata Jakóbik-Kolon, adiunkt w Katedrze Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Dr inż. Małgorzata Skalska, specjalistka ds. materiałów ogniotrwałych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Materiałów Ceramicznych w Zakładach Magnezytowych „Ropczyce” S.A.
if
Joanna Szulc, asystent w Zakładzie Technologii i Inżynierii Przemysłu Spożywczego, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy
if
W artykule przedstawiono historię kolejnych opracowań i wprowadzenia do zastosowań praktycznych pierwszych polskich przyrządów półprzewodnikowych w latach 1964-2000. Są to germanowe i krzemowe diody prostownicze, fotodiody, diody Zenera i przyrządy mikrofalowe dla uzbrojenia radioelektronicznego, głównie dla radiolokacji (waraktory, diody ładunkowe, diody i generatory Gunna, diody PIN, tranzystory).
prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka, redaktor naczelny miesięcznika naukowo-technicznego ELEKTRONIKA – konstrukcje, technologie, zastosowania.
Zdarzenia operacyjne w ciągłym doskonaleniu procesu biznesowego - wyzwania i bariery, teoria i praktyka (cz. III)
W artykule prezentowana jest filozofia ciągłego doskonalenia procesów biznesowych wykorzystująca informacje z badania zdarzeń i problemów operacyjnych obserwowanych w toku eksploatacji. W podejściu tym zwraca się uwagę na rolę zdarzeń, które nie powodują strat, ale mają istotną wartość poznawczą z punktu widzenia potencjalnych wypadków (zdarzeń niedoszłych). Omówiono najważniejsze wyzwania i bariery, organizacyjne i metodologiczne związane z opracowaniem i wdrożeniem programów ciągłego doskonalenia wykorzystujących to podejście, a także światowe doświadczenia z ich praktycznego wykorzystania w działalności biznesowej. Na wybranych przykładach analizy przyczyn poważnych wypadków sformułowano szereg uwag i opinii na temat stosowanej w kraju praktyki analiz przyczyn źródłowych – ważnego elementu tego podejścia, a także sugestie zmierzające do poprawienia sytuacji.
dr inż. Maciej Kulig, wieloletni pracownik Instytutu Energii Atomowej w Świerku, ekspert MAEA, konsultant współpracujący w firmie Enconet Consulting GmbH w zakresie specjalności energetyki jądrowa, bezpieczeństwa jądrowego i zarządzania ryzykiem.
Artykuł przybliża zagadnienie linii komórkowych – jednej z obecnie najpopularniejszych metod badań toksykologicznych in vitro. Omówione zostały najważniejsze cechy powszechnie wykorzystywanych linii komórkowych oraz przykłady ich zastosowania. Artykuł przedstawia również zalety i wady stosowania linii komórkowych w badaniach toksykologicznych.
mgr inż. Agnieszka Stradecka, absolwentka ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz zdrowia publicznego na uniwersytecie w Cranfield. Aktualnie przygotowuje się do podjęcia studiów doktoranckich.
W Berlinie po raz 21 odbyło się Kolokwium, zorganizowane przez Fundację „Daimler-Benz“. Tematem wiodącym było „Przeżyć w Kosmosie – przekraczać nowe granice“. Realizując program „Journey to Mars” NASA chce wysłać człowieka na sąsiadującą z Ziemią planetę.
Erwin Halentz
Nieznane, złośliwe oprogramowanie atakuje co 4 s, a co 32 min. dane wrażliwe wysyłane są poza serwery przedsiębiorstwa. Straty firm związane z utratą danych wzrosły w ostatnich 3 latach o 400% wynika z „2016 Security Report”, opracowanego przez firmę Check Point Software Technologies Ltd.
Jerzy Bojanowicz
Kiedy Jacek Szpotański pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich w latach 1981-84 i 1990–94, dbał zawsze o to, aby organizacja, której przewodził zasłużyła na miano stowarzyszenia prawdziwych Przyjaciół. I dlatego - między innymi - zaproponował, aby wszyscy członkowie tej największej, zrzeszonej w ramach FSNT NOT organizacji inżynierskiej, mówili do siebie po imieniu. I ten właśnie fakt został przypomniany i szczególnie mocno podkreślony przez prezesa SEP Piotra Szymczaka kiedy witał Jacka Szpotańskiego podczas obchodów Jubileuszu 90-lecia Jego urodzin. Zorganizowane przez SEP uroczystości odbyły się w Warszawskim Domu Technika NOT 17 sierpnia 2017 r.
Marek Bielski
Całkiem poważnie pracujemy dla postępu od ponad czterdziestu lat. Tak dojrzała jest Olimpiada Wiedzy Technicznej. A imię jej XLIV. Nigdy nie wypisujemy na sztandarach, że rozwijamy, wspieramy, inicjujemy innowacyjność. Nie wpisujemy tego także do Regulaminu Zawodów OWT.
Andrzej Bieniak
W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce przypominamy, na podstawie publikacji w „Przeglądzie Technicznym” w 1889 roku, kolejne wybrane fragmenty z Architekta Polskiego autorstwa ks. Stanisława Solskiego, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski