Wypowiedź Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej
Z dr. hab. inż. Markiem ROSZAKIEM, Prezesem Klubu Polskie Forum ISO 9000 rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Wypowiedź Krzysztofa Przybyła, prezese Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego
O nowym projekcie Ustawy o architektach, inżynierach budowlanych i urbanistach mówi prof. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Z Małgorzatą Felicką, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Branży Wynajmu rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Z prof. dr. hab. inż. Markiem Tukiendorfem, rektorem Politechniki Opolskiej, rozmawiają Anna i Marek Bielscy.
Z prof. dr. hab. Szymonem P. Majewskim, dyrektorem Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
W artykule tym przedstawiono rezultaty analizy przyczyn poważnego wypadku kolejowego, jaki miał miejsce w okolicy Szczekocin w dniu 3 marca 2012 r. Celem tej analizy jest zilustrowanie zasad stosowania dedukcyjnej metody analizy przyczyn źródłowych znanej pod nazwą mapy przyczyn, a także zademonstrowanie wielkich zalet tego podejścia na wybranym przykładzie praktycznym. Autor prezentuje szereg uwag i opinii dotyczących przyczyn tego wypadku i zaleceń sformułowanych na tej podstawie przez rządową agencję ds. badania wypadków kolejowych w Polsce (PKBWK). W artykule wskazano i przedyskutowano niektóre możliwości skutecznego poprawienia bezpieczeństwa krajowego systemu kolejowego zidentyfikowane przez autora na podstawie mapy przyczyn tego wypadku, możliwości które zostały pominięte w oficjalnym raporcie PKBWK z badania tej katastrofy.
dr inż. Maciej Kulig, wieloletni pracownik później Instytutu Energii Atomowej w Świerku, ekspert MAEA, konsultant współpracujący w firmie Enconet Consulting GmbH w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwo jądrowego i zarządzania ryzykiem.
Artykuł przybliża najważniejsze zagadnienia związane z bioremediacją wód. Omówione w nim zostały praktyczne kwestie związane z wykorzystaniem bakterii i roślin do poprawy stanu wód słodkich i oceanicznych. Artykuł zawiera również przykłady gatunków, które są szczególnie cenne pod względem bioremediacyjnym.
mgr inż. Agnieszka Stradecka, absolwentka ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz zdrowia publicznego na uniwersytecie w Cranfield (Wielka Brytania).
Rozmowa z dyrektorem Instytutu Metali Nieżelaznych prof. dr. inż. Zbigniewem Śmieszkiem z okazji 65-lecia Instytutu.
Czasy, gdy na Targach POLAGRA był taki tłok, że nie dawało się zwiedzać stoisk targowych, dawno minęły. Chociaż tym roku na cały blok targów POLAGRA przyjechało aż 900 firm z 36 krajów, tłoku również nie było. Byli natomiast wystawcy, którzy żalili się, że przez dwa dni nie mieli na stoisku żadnego potencjalnego partnera biznesowego.
Henryk Piekut
Dr hab. inż. Jolanta Iłowska, prof. ICSO „Blachownia”, kierownik Zakładu Środków Specjalistycznych w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu.
Prof. dr hab. inż. Krystyna Prochaska, Instytut Technologii i Inżynierii Chemicznej, Politechnika Poznańska
dr inż. Małgorzata Uliasz, adiunkt w Instytucie Nafty i Gazu-Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie, kierownik Zakładu Technologii Wiercenia, Oddział Krosno.
Dramat, który dotknął pomorskie lasy w sierpniu br. był bardzo podobny do tego z 2002 r. w Puszczy Piskiej. To, co widać na zdjęciach lasów Nadleśnictwa Pisz sprzed 15 lat, trudno odróżnić od wrześniowego widoku lasów Nadleśnictwa Rytel i sąsiadujących z nim nadleśnictw. Powalona i połamana jak zapałki większość drzew i tylko pojedyncze sztuki wygięte w pałąki. Prawdopodobnie siła wiatru, który powalił lasy na Mazurach i na Pomorzu, była podobna, jednak tegoroczne szkody wyrządzone w pomorskich lasach – jeszcze nieoszacowane do końca – są o wiele większe.
Henryk Piekut
Możemy być niemal pewni, że wśród czytających ten tekst nie znajdzie się osoba, której lekarz rodzinny, zamiast od razu przepisać antybiotyk na infekcję, zlecił najpierw wymaz z antybiogramem. W Czechach wymaz wykonuje się niemal u każdego chorego: ponad 1000 badań na 1000 zakażeń gardła i migdałków. W Polsce wskaźnik ten wynosi... 70.
Irena Fober
W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji Feliksa Kucharzewskiego w „Przeglądzie Technicznym” z 1889 r. wybrane fragmenty charakteryzujące ks. Stanisława Solskiego, autora „Architekta Polskiego”, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski