W numerze 22-23/2017

MISTRZOWIE JAKOŚCI

Laureaci XXIII edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości


Zaczęło się od TQM

Wypowiedź Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej


Jakość: od procedur do sukcesu

Z dr. hab. inż. Markiem ROSZAKIEM, Prezesem Klubu Polskie Forum ISO 9000 rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


Teraz Polska znaczy jakość!

Wypowiedź Krzysztofa Przybyła, prezese Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego


INFRASTRUKTURA

Co dalej, urbanisto?

O nowym projekcie Ustawy o architektach, inżynierach budowlanych i urbanistach mówi prof. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.


Mechaniczni najemnicy

Z Małgorzatą Felicką, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Branży Wynajmu rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


NAUKA

Techniczne okno na świat

Z prof. dr. hab. inż. Markiem Tukiendorfem, rektorem Politechniki Opolskiej, rozmawiają Anna i Marek Bielscy.


Problemy z prognozami pogody

Z prof. dr. hab. Szymonem P. Majewskim, dyrektorem Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW, rozmawia Jerzy Bojanowicz.


Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami – czy wystarczająco skorzystaliśmy z tej lekcji? (cz. II)

W artykule tym przedstawiono rezultaty analizy przyczyn poważnego wypadku kolejowego, jaki miał miejsce w okolicy Szczekocin w dniu 3 marca 2012 r. Celem tej analizy jest zilustrowanie zasad stosowania dedukcyjnej metody analizy przyczyn źródłowych znanej pod nazwą mapy przyczyn, a także zademonstrowanie wielkich zalet tego podejścia na wybranym przykładzie praktycznym. Autor prezentuje szereg uwag i opinii dotyczących przyczyn tego wypadku i zaleceń sformułowanych na tej podstawie przez rządową agencję ds. badania wypadków kolejowych w Polsce (PKBWK). W artykule wskazano i przedyskutowano niektóre możliwości skutecznego poprawienia bezpieczeństwa krajowego systemu kolejowego zidentyfikowane przez autora na podstawie mapy przyczyn tego wypadku, możliwości które zostały pominięte w oficjalnym raporcie PKBWK z badania tej katastrofy.

dr inż. Maciej Kulig, wieloletni pracownik później Instytutu Energii Atomowej w Świerku, ekspert MAEA, konsultant współpracujący w firmie Enconet Consulting GmbH w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwo jądrowego i zarządzania ryzykiem.


Metody bioremediacji wody

Artykuł przybliża najważniejsze zagadnienia związane z bioremediacją wód. Omówione w nim zostały praktyczne kwestie związane z wykorzystaniem bakterii i roślin do poprawy stanu wód słodkich i oceanicznych. Artykuł zawiera również przykłady gatunków, które są szczególnie cenne pod względem bioremediacyjnym.

mgr inż. Agnieszka Stradecka, absolwentka ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz zdrowia publicznego na uniwersytecie w Cranfield (Wielka Brytania).


W służbie przemysłu metali nieżelaznych

Rozmowa z dyrektorem Instytutu Metali Nieżelaznych prof. dr. inż. Zbigniewem Śmieszkiem z okazji 65-lecia Instytutu.


GOSPODARKA

Najazd spożywców na Poznań

Czasy, gdy na Targach POLAGRA był taki tłok, że nie dawało się zwiedzać stoisk targowych, dawno minęły. Chociaż tym roku na cały blok targów POLAGRA przyjechało aż 900 firm z 36 krajów, tłoku również nie było. Byli natomiast wystawcy, którzy żalili się, że przez dwa dni nie mieli na stoisku żadnego potencjalnego partnera biznesowego.

Henryk Piekut


"WYNALAZCZYNI 2017"

1000 twarzy chemii

Dr hab. inż. Jolanta Iłowska, prof. ICSO „Blachownia”, kierownik Zakładu Środków Specjalistycznych w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu.


Jak ujarzmić katastrofę?

Prof. dr hab. inż. Krystyna Prochaska, Instytut Technologii i Inżynierii Chemicznej, Politechnika Poznańska


Sedno wiercenia

dr inż. Małgorzata Uliasz, adiunkt w Instytucie Nafty i Gazu-Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie, kierownik Zakładu Technologii Wiercenia, Oddział Krosno.


EDUKACJA

Jak to było w okolicy Pisza

Dramat, który dotknął pomorskie lasy w sierpniu br. był bardzo podobny do tego z 2002 r. w Puszczy Piskiej. To, co widać na zdjęciach lasów Nadleśnictwa Pisz sprzed 15 lat, trudno odróżnić od wrześniowego widoku lasów Nadleśnictwa Rytel i sąsiadujących z nim nadleśnictw. Powalona i połamana jak zapałki większość drzew i tylko pojedyncze sztuki wygięte w pałąki. Prawdopodobnie siła wiatru, który powalił lasy na Mazurach i na Pomorzu, była podobna, jednak tegoroczne szkody wyrządzone w pomorskich lasach – jeszcze nieoszacowane do końca – są o wiele większe.

Henryk Piekut


ZDROWIE

Badania pod lupą

Możemy być niemal pewni, że wśród czytających ten tekst nie znajdzie się osoba, której lekarz rodzinny, zamiast od razu przepisać antybiotyk na infekcję, zlecił najpierw wymaz z antybiogramem. W Czechach wymaz wykonuje się niemal u każdego chorego: ponad 1000 badań na 1000 zakażeń gardła i migdałków. W Polsce wskaźnik ten wynosi... 70.

Irena Fober


INŻYNIER

Początki piśmiennictwa technicznego (14)

W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji Feliksa Kucharzewskiego w „Przeglądzie Technicznym” z 1889 r. wybrane fragmenty charakteryzujące ks. Stanisława Solskiego, autora „Architekta Polskiego”, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


WSPOMNIENIE

Jerzy Jacek Tomczak


Józef Wypych


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Felieton. Rozmowa o przyszłości


Filozofia pojęć technicznych (114). Wir


Giełda wynalazków i projektów. Pomysłowi studenci


Wino dla inżyniera (190). Biel po hiszpańsku


Parlament 500 milionów. Chronić hormony. Prokurator w europie. Stop cyberatakom. Trudny rozwód


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2017": Stanisław Jurczyński. Tomasz Andrzej Łodygowski


Wątpię, więc jestem. Konkurencja zdrowego rozsądku


Walczyli i budowali!

Weszliśmy w miesiąc zadumy nad przemijaniem, pamięci o zmarłych, miesiąc spadających liści, szarugi i braku słońca. Dla nas, Polaków, jest to też czas najważniejszego Święta – Odzyskania Niepodległości i powód do radości.

Przez cały następny, 2018 rok będziemy przypominać ludzi i wydarzenia, mające ogromny wpływ na to, iż Polacy przez 123 lata zaborów nie tylko nie zapomnieli o wolnej Ojczyźnie, ale oddawali za nią zdrowie i życie. Nie możemy także zapomnieć o tych, którzy przygotowywali naród i kraj żyjący pod trzema zaborami do zbudowania na nowo własnego, nowoczesnego państwa. Wśród nich nie brak było romantyków podnoszących ducha narodu, ale także pozytywistów dbających o materialne fundamenty, niezbędne do odbudowy państwowości. Inżynierowie wykształceni na zagranicznych uczelniach tworzyli pierwsze stowarzyszenia techniczne, wydawali czasopisma, na łamach których szerzyli kulturę techniczną, przybliżali wszystko, co niosła rewolucja przemysłowa i ogromny rozwój techniki.

Wśród nich warto przywołać postać Tadeusza Kościuszki, wodza powstania (insurekcji kościuszkowskiej 1794 r.), które miało powstrzymać zabory. Zainteresowani historią wiedzą, iż T. Kościuszko jest bohaterem nie tylko Polski, ale i USA. Warto jednak przypomnieć, iż ten absolwent Szkoły Rycerskiej, żołnierz, wybitny dowódca, był również inżynierem. W Ameryce został powołany w 1779 r. na stanowisko naczelnego inżyniera armii. Jego zadaniem było ufortyfikowanie kompleksu umocnień West Point. Kiedy T. Kościuszko kończył w West Point prace budowlane, został mianowany głównym inżynierem kampanii południowej. Przebywając w Ameryce, Naczelnik Kościuszko (taki tytuł nosił w Polsce) wyraźnie opowiedział się wolnością wszystkich obywateli. Potwierdzeniem jego negatywnego stosunku do niewolnictwa było zapisanie w testamencie amerykańskich aktywów na wykupienie niewolników oraz ich wykształcenie.

Jego patriotyzm, wszechstronność zawodową oraz wielkie przywiązanie do wolności wspaniale pokazali autorzy wystawy „T. Kościuszko – człowiek idei” zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski (Warszawa, Krakowskie Przedmieście, 22.09.2017 r.).

Wystawa dopełniła obchody ogłoszonego przez Sejm RP Roku Tadeusza Kościuszki w dwusetną rocznicę jego śmierci. Wiele faktów z życia Naczelnika Kościuszki warto przypominać, bo wyprzedzał on znacznie epokę, w której żył, a jednocześnie bolał nad utratą przez Ojczyznę niepodległości. Jego idee towarzyszyły wszystkim pokoleniom Polaków, którym przyszło walczyć o Polskę i marzyć o jej niepodległości. O ideach tych pamiętali Polacy walczący u boku Napoleona, żołnierze wszystkich zrywów powstańczych, uczestnicy obu wojen światowych.

Wchodząc w jubileuszowe obchody 100-lecia Niepodległości, pamiętamy także o ludziach, których dzieła przyczyniły się do rozsławienia imienia Polski w świecie, a było ich w XX w. bardzo wielu. Wśród nich jest Maria Skłodowska-Curie, której 150. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. To dla uczczenia tego faktu organizujemy już po raz 5. Konkurs „Wynalazczyni”.

Od początku swego istnienia „Przegląd Techniczny” promował twórców cywilizacji, nie zapominając o humanistycznych aspektach postępu i jego wpływu na rozwój człowieka. Dlatego od 23 lat, co roku 11 listopada towarzyszymy organizowanemu przez Krajową Izbę Gospodarczą konkursowi „Polska Nagroda Jakości”. Uroczystość wręczenia w Zamku Królewskim nagród zdobywcom laurów PNJ jest najlepszym uczczeniem rocznicy odzyskania Niepodległej Ojczyzny.

Potrzebuje ona – nie używając wielkich słów – nie tylko heroicznych czynów w chwilach przełomu, ale także codziennego budowania z takich cegiełek, jak właśnie wdrażanie systemów zarzadzania przez jakość i wielu innych, małych i dużych wynalazków. W to Święto wszyscy bowiem życzymy sobie, aby nasze państwo było w gronie krajów nowoczesnych i zapewniających swoim obywatelom dobre życie i dumę z bycia Polakiem.

Ewa Mańkiewicz-Cudny


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl