W 2040 r. po światowych ulicach może jeździć 100 mln elektrycznych samochodów, a po polskich drogach w 2025 r. prawie MILION takich aut.
Jerzy Bojanowicz
W 2040 r. po światowych ulicach może jeździć 100 mln elektrycznych samochodów, a po polskich drogach w 2025 r. prawie MILION takich aut.
Jerzy Bojanowicz
Wypowiedź Ryszarda Marcińczaka, przewodniczącego Kolegium Sekcji Energetyki SEP, przewodniczącego Komitetu FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej, eksperta NCBiR:
Przewiduje się, że w 2020 r. po drogach całego świata będzie już jeździło 55 mln elektrycznych motocykli. Dla korkujących się - od wciąż wzrastającej liczby samochodów– centrów wielkich metropolii elektryczne jednoślady są rozwiązaniem przyszłościowym.
dr hab. inż. Jadwiga Sójka- Ledakowicz, profesor nadzwyczajny
dr inż. Bożena Tyliszczak, adiunkt naukowo-dydaktyczny w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.
W artykule tym przedstawiono rezultaty analizy przyczyn poważnego wypadku kolejowego, jaki miał miejsce w okolicy Szczekocin w dniu 3 marca 2012 r. Celem tej analizy jest zilustrowanie zasad stosowania dedukcyjnej metody analizy przyczyn źródłowych znanej pod nazwą mapy przyczyn, a także zademonstrowanie wielkich zalet tego podejścia na wybranym przykładzie praktycznym. Autor prezentuje szereg uwag i opinii dotyczących przyczyn tego wypadku i zaleceń sformułowanych na tej podstawie przez rządową agencję ds. badania wypadków kolejowych w Polsce (PKBWK). W artykule wskazano i przedyskutowano niektóre możliwości skutecznego poprawienia bezpieczeństwa krajowego systemu kolejowego zidentyfikowane przez autora na podstawie mapy przyczyn tego wypadku, możliwości które zostały pominięte w oficjalnym raporcie PKBWK z badania tej katastrofy.
Dr inż. Maciej KULIG wieloletni pracownik Instytutu Energii Atomowej w Świerku, ekspert MAEA, konsultant współpracujący w firmie Enconet Consulting GmbH w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwa jądrowego i zarządzania ryzykiem.
W artykule przedstawiono definicję smogu, jego rodzaje i główne przyczyny powstawania. Zaprezentowana jest też lista miast w Polsce z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na podstawie własnych wywiadów i obserwacji autor opisuje też niewłaściwe i bardzo szkodliwe, wciąż funkcjonujące stereotypy związane z nielegalnym i bezrefleksyjnym paleniem śmieci i odpadów w kotłach i piecach.
Marcin MORAWSKI Autor zajmuje się doradztwem w zakresie zarządzania, komunikacji, efektywności w biznesie oraz systemami koordynacji działań antysmogowych
Tegoroczna Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2017 na Politechnice Warszawskiej, trzecia co do wielkości w Europie, zgromadziła 400 projektów z 32 państw. Odbywała się w tle I Forum Dialogu Nauka – Przemysł.
jaz.
W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji w „Przeglądzie Technicznym” z 1879 r., wybrane fragmenty charakteryzujące inne (oprócz Architekta Polskiego) tytuły pism technicznych, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Janusz Zatoń, Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Częstochowie