W Kuklówce, k. podwarszawskich Radziejowic, mieści się miejsce warte odwiedzenia: prywatne - ale działające pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Muzeum Lwowa i Kresów.
W Kuklówce, k. podwarszawskich Radziejowic, mieści się miejsce warte odwiedzenia: prywatne - ale działające pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Muzeum Lwowa i Kresów.
W obliczu toczącego się konfliktu na temat postępowania leśników w nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka na terenie Puszczy Białowieskiej, w tym zwłaszcza wpływu gospodarki leśnej na ekosystemy leśne tego unikatowego obiektu niezbędne stało się zaprezentowanie informacji dokumentujących aktualny stan różnorodności biologicznej oraz dziedzictwa kulturowego w Puszczy. Wierzę, że informacje te pozwolą na zaakceptowanie zasadności działań realizowanych przez Lasy Państwowe w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej.
Henryk Piekut
Kiedy coraz głośniej w Polsce o produkcji samochodów elektrycznych uznaliśmy, że najwyższa pora, by firma MELEX z Podkarpacia sięgnęła po Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Dlatego Redakcja PT zgłosiła Melex do tej nagrody. Podsumowanie i wręczenie Nagród odbyło się w Jasionce k. Rzeszowa w czasie Kongresu 590. Właśnie wtedy Prezydent RP Andrzej Duda wręczył tę Nagrodę w kategorii „międzynarodowy sukces”. Stało się to po ponad 45 latach obecności melexów na światowym rynku.
hp
W 2001 r., w 175 rocznicę powstania Szkoły Przygotowawczej do studiów technicznych, grupa absolwentów PW założyła samorządową organizację społeczną – Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół PW (SAiP PW), ktore ustanowiło Złotą Księgę.
boj.
Po raz 15. anglojęzyczny miesięcznik „Polish Market” wręczył na Gali Pereł Polskiej Gospodarki statuetki najlepszym podmiotom gospodarczym, w rankingu naukowców z Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji, Instytutu Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Z okazji 200. rocznicy Jego śmierci mówiono i pisano o nim - nieskazitelny symbol polskości, człowiek idei, postać wyprzedzająca swoją epokę, bohater uniwersalny. Wodza przegranego powstania wyniesiono do rangi największego polskiego bohatera narodowego. Dlaczego?
Marek Bielski
W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji w „PT” z 1904 r., wybrane fragmenty o polskim czasopiśmiennictwie technicznym przed 1875 r, zachowując oryginalną pisownię.
dr inż. Anna Makuch, adiunkt w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej
dr hab. Krystyna Wrześniewska-Tosik, profesor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, kierownik Zespołu Biokompozytów Keratynowych
Wobec bliskiej perspektywy budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej, autor niniejszego artykułu stara się przybliżyć polskiemu czytelnikowi podstawowe zasady tworzenia sieci monitoringu wokół obiektu jądrowego, zgodnych z ostatnimi Dyrektywami Komisji Unii Europejskiej i rekomendacjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W artykule poruszono również zagadnienia dotyczące wyznaczania częstości poboru oraz optymalizacji liczby próbek oraz przedstawiono przegląd metod wyznaczania lokalizacji punktów pomiarowych.
dr Paweł Krajewski, dyrektor Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie. W latach 2006-2010 członek Rady Atomistyki przy Prezesie Państwowej Agencji Atomistyki.
Czy można na nowo wynaleźć koło? Oczywiście koło kierownicy. Podczas prezentacji nowych urządzeń magazynowych serii OPX firmy Still, która znajdzie się w sprzedaży na początku 2018 r. można było sobie zadać takie pytanie.
Erwin Halentz i Józef Trzionka
Latające pająki, czyli drony śmigłowe do dostarczania pizzy to już rzecz zwyczajna. Bezpilotowe przerzucanie ładunków, a szczególnie ludzi na polu bitwy jest zadaniem poważniejszym. Biorą się do tego najbardziej zaawansowane koncerny śmigłowcowe świata.
Maciej Kamyk
Od kiedy Instytut Metali Nieżelaznych zajął się recyclingiem, wdrożył długą serię pożytecznych technologii odzysku, nagradzanych wielokrotnie na wystawach wynalazków. Przemysł metali nieżelaznych, głównie miedzi, cynku, ołowiu i aluminium od początku dostarcza tysiące ton odpadów z przerobu rud tych metali. Instytut ruszył więc do korzystnego przetwarzania tego, co wydawało się kłopotliwym odpadem zalegającym hałdy i zbiorniki osadu.
jaz.