Od 40 lat maszyna K-202 wzbudza zamęt w mediach i internecie. Piszą o niej różni autorzy, a zdania są skrajnie różne. Jedni uważają, że „wyprzedzała o 10 lat…”, a inni, że inne maszyny były równie dobre, szybkie itd.
Jerzy Bojanowicz
Od 40 lat maszyna K-202 wzbudza zamęt w mediach i internecie. Piszą o niej różni autorzy, a zdania są skrajnie różne. Jedni uważają, że „wyprzedzała o 10 lat…”, a inni, że inne maszyny były równie dobre, szybkie itd.
Jerzy Bojanowicz
Od początku lat 90. minionego stulecia jest człowiekiem bardzo znanym, chociaż o to nie zabiegał, a ostatnio rzadko udziela wywiadów. Roman Kluska to twórca niegdyś największej firmy IT w Polsce, producent pierwszych polskich kas fiskalnych, założyciel największego i najbardziej znanego polskiego portalu internetowego Onet pl. Niesłusznie osadzony biznesmen, wspierający kościół darczyńca, były doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego, a ostatnio… znany z hodowca owiec i dostawca oryginalnego owczego sera.
Henryk Piekut
„Zintegrowany Europejski Przemysł 4.0” to hasło X Forum Gospodarczego TIME (5 - 6 marca), które otworzyli prezesi: KIGEiT – Stefan Kamiński, PIIT - Borys Stokalski i ZVEI – Klaus Mittelbach. Przemówienie inauguracyjne wygłosiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, wskazując na kluczowe znaczenie integracji rynku UE dla przyspieszenia rozwoju gospodarczego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
boj.
W historii polskiej informatyki ważną rolę odegrało Elwro. Chodzi o Wrocławskie Zakłady Elektroniczne T-21 – tak brzmiała ich ówczesna oficjalna nazwa łącznie z końcówką zapożyczoną z oznaczeń jednostek wojskowych. Wszystkie przedsiębiorstwa istotne dla obronności kraju zgodnie dostawały z klucza podobne alfanumeryczne symbole. Obiegowo używany skrót ELWRO przyjął się jakoby samoistnie ze względu na intensywną wymianę telegramów z warszawska centralą.
Marek Hołyński
W poprzednich numerach przypomnieliśmy, jak „Przegląd Techniczny” na początku lat 60. ub.w. odnotowywał budowę we Wrocławiu pierwszej w Polsce nowoczesnej fabryki produkcji komputerów „ELWRO”. Ponieważ ta sztandarowa inwestycja bardzo szybko pojawiła się na przemysłowej mapie Polski, a dziś możemy tylko mówić o jej historii, przypominamy kilka szczegółów z ambitnych planów „ELWRO”.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Z dr. inż. Robertem Kubicą z Politechniki Śląskiej, jednym z autorów patentu elektrofiltru rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
W artykule przedstawiono charakterystykę patogenów występujących w ciągach wentylacyjnych i wymiennikach ciepła urządzeń klimatyzacyjnych. Ponadto ukazano skutki oddziaływania biologicznego patogenów środowiskowych na organizm człowieka i stan zdrowia oraz sposoby przeciwdziałania ich negatywnym aspektom.
dr Jerzy Peszke, adiunkt w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki im Augusta Chełkowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Gala kończąca piąty już Konkurs „Wynalazczyni”, ogłoszony w roku obchodów 150-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, a zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz naszą redakcję, odbyła się 22 marca w gościnnych murach Warszawskiego Domu Technika NOT.
Irena Fober
W Lublinie powstaje przełomowa technologia diagnostyki nowotworów piersi. Diagnoza z użyciem mikrosondy Onco Microprobe jest szybka i obiektywna, pozbawiona ryzyka błędnej interpretacji. Zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty terapii. Jej twórcy uważają, że uratuje życie wielu kobiet – szacuje się, że zastosowanie mikrosondy pozwoli zmniejszyć umieralność nawet o 30%.
if
Dzięki współpracy naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i inżynierów z Politechniki Śląskiej powstał pierwszy w Polsce algorytm pozwalający szybko ocenić ryzyko złamań na skutek osteoporozy. Kalkulator jest prosty i będą mogły z niego samodzielnie korzystać panie z zagrożonej grupy wiekowej 55+. if