Utrata przez Polskę niepodległości sprawiła, iż wielu wybitnych specjalistów znalazło się na emigracji lub na syberyjskim zesłaniu. Ich losy związały się z „obcą ziemią”. Niektórzy i tam przyczynili się do Odrodzenia Polski.
Marek Bielski
Utrata przez Polskę niepodległości sprawiła, iż wielu wybitnych specjalistów znalazło się na emigracji lub na syberyjskim zesłaniu. Ich losy związały się z „obcą ziemią”. Niektórzy i tam przyczynili się do Odrodzenia Polski.
Marek Bielski
Po raz 24 spotkaliśmy się na miłej uroczystości - Giełdzie Wynalazków Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów otwartej 22 marca 2018 r. Jak zwykle była okazja do wyróżnienia najlepszych, którzy odnieśli sukcesy na wystawach światowych w latach 2016-2017, co łączyło sie z wystawą medalowych prac. Tego roku patronat nad Giełdą objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
jaz.
- Joel, dzwonię do Ciebie z prawdziwego przenośnego telefonu komórkowego – powiedział 3 kwietnia 1973 r. Martin Cooper, amerykański inżynier z Motoroli, twórca mobilnej rewolucji, Joelowi Engelowi z AT&T, swojemu ówczesnemu głównemu konkurentowi. Cisza w słuchawce była potwierdzeniem ogromnego sukcesu i znaczenia wynalazku, którym Motorola zmieniła świat.
Jerzy Bojanowicz
W poprzednim numerze przypomnieliśmy, jak „Przegląd Techniczny” w numerze 20 z 1965 roku opisywał ZAM 21 – pierwszego przedstawiciela polskiej rodziny maszyn matematycznych. Każdy typ maszyny z tej rodziny stanowił odpowiedni zestaw niezależnych urządzeń. A co to były za urządzenia?
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Twórczyni ogniw fotowoltaicznych z perowskitu (minerału zbudowanego z tytanianu(IV) wapnia, CaTiO3), dr Olga Malinkiewicz została wyróżniona spośród grona 25 kandydatek do zaszczytnego tytułu w Konkursie FSNT-NOT – Plebiscycie WYNALAZCZYNI 2017. Firma utworzona przez dr Malinkiewicz podpisała już umowę licencyjną ze Skanska o współpracę związaną z aplikacją perowskitu w budownictwie komercyjnym. Będzie to pierwsze takie wdrożenie i szansa na to, by polska innowacyjność techniczna dała o sobie znać na arenie międzynarodowej.
O perspektywach zastosowania ogniw perowskitowych z Adamem Targowskim, menadżerem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
Organizatorzy marcowych Targów Automaticon 2018 mogą mówić o sukcesie. Ponad 300 wystawców przedstawiło produkty ponad 500 firm, w tym wiele nowości. Zwiedzający też dopisali (ponad 12 tys.). Nie oznacza to jednak, że jesteśmy potęgą w automatyzacji. Raczej odwrotnie.
Zygmunt Jazukiewicz
Automatyzacja jazdy, łączenie branż (Connected Industry), sztuczna inteligencja to tematy międzynarodowej konferencji o nazwie „Bosch Connected World” w Berlinie. Przedstawiciele branży IoT przedyskutowali problemy i wyznaczyli nowe kierunki w zsieciowanym świecie jutra.
Erwin Halentz
W pracy przedstawiono możliwości jakie dają nam wyniki badań naukowych na polu naprawy informacji genetycznej oraz możliwości wprowadzania nowych genów do materiału genetycznego znajdującego się w jądrze komórkowym. Dane literaturowe przedstawione w niemniejszej pracy przeglądowej pozwalają patrzeć z optymizmem na ciągły rozwój biologii komórki oraz możliwości poprawy efektywności odczytywania informacji genetycznej.
Katarzyna Chat, Jerzy Peszke, Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych
W artykule przedyskutowano problematykę wirów magnetycznych występujących w warstwowych nadprzewodnikach wysokotemperaturowych. Rozpatrzono ich strukturę elektromagnetyczną i podano analizę matematyczną ich opisu. Rozpatrzono zarówno nici wirowe występujące w nadprzewodnikach klasycznych, a także samoistnie w wysokotemperaturowych nadprzewodnikach żelazowych o umiarkowanej anizotropii, jak też płaskie wiry w warstwowych nadprzewodnikach na bazie miedzi oraz magnetyczne wiry Josephsonowskie występujące w obszarach międzywarstwowych. Omówiono zastosowania tych obiektów w przyrządach pomiarowych.
prof. dr hab. Jacek Sosnowski, Instytut Elektrotechniki, Warszawa
W pracy została przedstawiona koncepcja urządzenia do pomiaru prędkości światła biegnącego w jednym kierunku. Wyznaczone zostały także minimalne parametry tego urządzenia na podstawie Szczególnej Teorii Eteru.
dr inż. Karol Szostek, Katedra Termodynamiki i Mechaniki Płynów, Politechnika Rzeszowska
dr inż. Roman Szostek, Katedra Metod Ilościowych, Politechnika Rzeszowska
Z Aleksandrem Brzózką, rzecznikiem Ministerstwa Środowiska, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
W trakcie rutynowej dyskusji redakcyjnej, gdy poinformowałem, że będę pisał o termomodernizacji w Lasach Państwowych jeden z kolegów zapytał: a co można ocieplać w lesie?- przecież nie drzewa. Rzeczywiście drzew nie da się ocieplać, zresztą po co? Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe dysponują jednak ogromnym majątkiem w postaci budynków.
Henryk Piekut
Z Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone, dr inż. Martą Weber-Siwirską rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
Na suchość jamy ustnej może cierpieć już 40% populacji. Skala tego zjawiska zaskakuje nawet lekarzy. Jego przyczyny mogą być bardzo różne: poważne choroby, przyjmowane lekarstwa, stres. Badania nad sztuczną śliną od 10 lat prowadzą specjaliści inżynierii biomedycznej z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
if (na podst. mat. Politechniki Białostockiej)
Polska lekarka uczy dermatologów na całym świecie, w jaki sposób skutecznie i nieinwazyjnie zbadać włosy, precyzyjnie określając przyczynę ich utraty.
Irena Fober