W numerze 12-13/2018

XV FORUM INŻYNIERSKIE, Poznań, 5.06.2018 r.

Recykling - zadanie roku stulecia

Już po raz piętnasty inżynierowie spotkali się na swoim czerwcowym poznańskim Forum, tym razem pod hasłem „Technika w recyklingu". Moment porażki, jakim była seria pożarów składowisk odpadów w kraju, zbiegł się z terminem spotkania, na którym prezentowano przykłady sukcesów ludzi tego trudnego biznesu, jakim jest recykling i Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Pokazali, że można to robić z sensem, z pożytkiem dla środowiska i dla siebie.

Zygmunt Jazukiewicz


70 LAT INFORMATYKI W POLSCE

Minikomputery

Całkiem przydatne okazały się te komputery, szkoda tylko, że ich używanie jest aż tak kłopotliwe. Trzeba sobie załatwić przepustkę do ośrodka obliczeniowego, wbić się w fartuch i z obrzydzeniem założyć nadmiernie wyeksploatowane przez poprzednich wizytatorów kapcie. W środku zimno, bo klimatyzacja działała na maksa. Operatorzy się do tych temperatur przyzwyczaili, ale zanim im wyjaśni się, czego od nich chcemy, można porządnie zmarznąć. Czy naprawdę nie da się czegoś z tym zrobić? Tak, żeby komputery były mniejsze, nie zużywały tyle prądu i się nie przegrzewały, a dostęp do nich nie wymagał pośredników.

Marek Hołyński


Początki informatyki w Polsce (9). Maszyny matematyczne w gospodarce narodowej

„Przegląd Techniczny” w numerze 11 z 1965 r. opublikował obszerną rozmowę z Pełnomonikiem Rządu do Spraw Elektronicznej Techniki Obliczeniowej mgr. inż. Eugeniuszem Zadrzyńskim. Poniżej przypominamy wybrane fragmenty tej rozmowy.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


EDUKACJA

XLIV Olimpiada Wiedzy Technicznej. Wysyp laureatów

- Bardzo się cieszę, że swoim sukcesem możecie waszej mamie oddać hołd w dniu jej święta - tak laureatów XLIV Olimpiady Wiedzy Technicznej, organizowanej przez FSNT-NOT na podstawie umowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, powitał w Warszawskiem Domu Technika red. Janusz M. Kowalski, prowadzący uroczystość z uśmiechem i werwą.

Jerzy Bojanowicz


Numerus Primus inter Pares 2017


Z ŻYCIA FSNT

Nowa elektryka na fundamencie stulecia

Z Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Elektryków Polskich, dr. inż. Piotrem Szymczakiem  rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


INFOTECHNOLOGIE

Przyszłość społeczeństwa informacyjnego

Kulminacją obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDTiSI) była zorganizowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Konferencja Okrągłego Stołu – Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego orazWielka Gala zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI), które świętowało również 70-lecie polskiej informatyki.

boj


GOSPODARKA

Węglowo-gazowy zawrót głowy?

Jeszcze nie zdążyliśmy zapomnieć euforii decydentów i mediów związanych z „niebieskim laserem” i grafenem, a już musimy pogodzić się z faktem, że mimo dobrze rokujących wyników badań polskich naukowców, światowymi potentatami w obu tych dziedzinach nie jesteśmy i nie będziemy.

Marek Bielski


Korupcja mniej powszechna

To zarząd ma zadbać o uczciwość biznesu, natomiast pracownicy szeregowi nie poczuwają się do pilnowania etycznych działań swojej firmy – wynika ze światowego raportu nadużyć gospodarczych „Uczciwość pod lupą. Przyszłość zarządzania zgodnością”.

if


NAUKA

Rozdzielnice średniego napięcia dla pierwotnego rozdziału energii elektrycznej

Przedmiotem artykułu jest zaprezentowanie technicznych rozwiązań rozdzielnic średniego napięcia służących do pierwotnego rozdziału energii elektrycznej na poziomie do 24 kV napięcia znamionowego. Przedstawiono historię technicznego

rozwoju tego typu rozdzielnic, obowiązujące normy, zasadnicze wymagania konstrukcyjne. Głównym celem artykułu jest szczegółowe omówienie najważniejszych zagadnień konstrukcyjnych decydujących o klasie technicznej rozdzielnic oraz ich możliwościach użytkowych. Opisano innowacyjne rozwiązania rozdzielnic z izolacją gazową.

Mgr inż. Stanisław Wapniarski, dyr. ds. projektowania i rozwoju, ELEKTROBUDOWA SA w Katowicach Oddział Produkcji Konin


Protezy narządu wzroku cz. I

Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych zmysłów u człowieka warunkującym odbieranie ponad 90% bodźców zewnętrznych. Jego utrata lub uszkodzenie praktycznie eliminują człowieka ze społeczeństwa. Dotychczasowe próby naprawy czy też poprawy wzroku opierały się głównie na korekcji obrazu docierającego na siatkówkę. W przypadku uszkodzenia tej tkanki odbieranie światła jest niemożliwe. Najnowsze wyniki badań ukazują możliwości w zakresie wykonania protez tego narządu za pomocą układów fotoelektrycznych.

Roksana Winkler, Jerzy Peszke, Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych


INFRASTRUKTURA

Ku chacie 4.0

Minęło właśnie 30 lat od czasu, kiedy na rynku budowlanym silnie wybrzmiało hasło „dom kanadyjski". To miała być jedna z recept na odwieczny problem braku mieszkań. „Kanadyjski" (a potem „fiński", „szwedzki" itd.) miało oznaczać, że chodzi o jakąś wybitną zagraniczną technologię. Nie pomogło. Dziś w internecie przeważają narzekania i pogarda nad uznaniem. Dlaczego? Może jednak nie jest źle?

Zygmunt Jazukiewicz


Bariery wolno pękają

Z Wojciechem Nitką, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Dom Drewniany, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


INNOWACJE

Napęd dla świata

Podczas Międzynarodowej Wystawy Lotniczej ILA 2018 w Berlinie zaprezentowano wiele zupełnie nowych rozwiązań napędów silnikowych.

Erwin Halentz


20 lat pogoni za innowacyjnością

Ćwierć wieku temu Francuzi po raz pierwszy pokazali koncepcję minivana , a chwilę później na rynku pojawił się Scenic, funkcjonujący na rynku już 20 lat. W najnowszej wersji bardzo mocno zmieniono jego koncepcję stylistyczną: o ile wszystkie poprzednie modele Scenica były klasycznymi minivanami, o tyle teraz wymieszano elementy charakterystyczne dla mini MPV ze znanymi z SUV-ów.

Józef Trzionka


100-LECIE ODRODZENIA POLSKI

Kalendarium 1950-1951


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Co pan na to, inżynierze? TECHNICUS 2018


Filozofia pojęć technicznych (123). Kamienica


Giełda wynalazków i projektów. Hefajstos XXI wieku


Wino dla inżyniera (202). Wina z kapsułek


Parlament 500 milionów. Przed nowym rozdaniem. Kosmetyki bez cierpienia


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2018": Przemysław Data, Benedykt Roźmiarek


Wątpię, więc jestem. Wielkie sprzątanie


Recenzja PT: Nasza historia z Litwy


Efekty-defekty


Przedwakacyjne sprzeczności

W zasadzie jedna sprzeczność interesów Polaków przed wakacjami jest stała. Mieszkańcy miast wyjeżdżając na krajowe wakacje, chcieliby mieć słoneczną piękną pogodę. Tymczasem upały bez opadów – z wyjątkiem czasu żniw – oznaczają dramat na polach, obniżkę, a czasami brak plonów i niezadowolenie rolników. Wprawdzie rolnictwo to zaledwie 3-5% PKB, ale w wyborczym maratonie, który się niebawem zacznie, wskaźnik wiejskich głosów jest wielokrotnie wyższy. A mogą na niego negatywnie wpłynąć rosnące ceny paliw, które osiągnęły najwyższy od czterech lat poziom. Na dodatek w tym samym czasie parlament uchwalił podatek od smogu, doliczany do cen paliw. Rządzący twierdzą, że pokryją go państwowe koncerny paliwowe. Mało kto w to wierzy w taki cud, chyba że w obecnych cenach ten podatek został już wliczony.

Tak więc podróż na te upragnione urlopy będzie w tym roku droższa, a ponadto i ceny żywności zaczęły zwyżkować z uwagi na paliwowy ślad. Może więc lepiej wybrać zagranicę, chociaż od kilku lat trwa „moda” na zimne polskie morze i przez to egzotyczne wakacje wychodzą na tańsze. Jednak koszty przelotów i przejazdów na duże odległości też zdrożeją, chociaż z opóźnieniem, więc rodziny mają dylemat.

Jedno jest wprawdzie pewne. W kraju czy za granicą nasi turyści będą obsługiwani przez obcokrajowców. Za granicą przez głównie śniadych pochodzących z Azji czy Afryki, a u nas przez bardziej białych, bo głównie Ukraińców, czasami Białorusinów. A tych naszych wschodnich sąsiadów jest obecnie wszędzie pełno. Na moim osiedlu dominują w handlu, a podobno na budowach pracuje ich jeszcze więcej. Zbiory truskawek, w produkcji których Polska jest potęgą, byłyby niemożliwe, gdyby nie ukraińska „pomoc”. Funkcjonowała ona mimo kłód rzucanych przez rządzących. Mieszkańcy sołectw z powiatu płońskiego (truskawkowe zagłębie) informowali mnie, że aby przyjąć do pracy kilku Ukraińców, musieli zaliczyć kilka wyjazdów do powiatowego urzędu pracy, odstać w kolejkach i zatrudnić specjalistę od rachunkowości. To dziwne, bo w mediach słychać było o zniesieniu wiz i ułatwieniach dla sąsiadów z Ukrainy. Zresztą – mimo tych administracyjnych utrudnień – tylko co czwarta polska firma nie zatrudnia jeszcze i nie będzie zatrudniać Ukraińców.

Dziwnie wygląda też sytuacja z napływem uchodźców, zwłaszcza tych zaliczanych do niebezpiecznych, bo wyznawców islamu. Rządzący twierdzą, że – na szczęście – ich w Polsce nie ma, a tymczasem w trakcie kończącego się obecnie ramadanu dwukrotnie siedziałem przy stole z osobą głodującą od świtu do zmroku, bo przestrzegającą zasad islamskiego postu.

Nie od postu, a od swoich świąt zwanych popularnie juwenaliami, rozpoczęli natomiast protesty studenci niektórych uczelni. Też to dziwny protest, bo podobno w ustawie przygotowanej przez wicepremiera Gowina przywileje zyskają duże uczelnie o bogatych tradycjach. Tymczasem wszystko zaczęło się od – założonego przez cara Mikołaja II – Uniwersytetu Warszawskiego i trochę rozlało się po kraju, wbrew woli przedstawicielskich gremiów studenckich i rektorskich. A że w tym roku przypada okrągła rocznica studenckiej rewolty 1968 r. na Zachodzie i protestów polskich studentów zwanych marcowymi, to rządzącym napędziły one strachu.

Wydaje się jednak, że nie tak ostrego, jak długotrwała okupacja korytarzy sejmowych przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Budowanie jednak teorii, że niepełnosprawni chcieli obalić demokratycznie wybrany rząd, zakrawa na groteskę, a nie przedwakacyjną sprzeczność.

Henryk Piekut


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl