Z prof. dr. hab. inż. Ryszardem Pregielem, prezesem Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
Z prof. dr. hab. inż. Ryszardem Pregielem, prezesem Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
W opinii kontrolerów NIK poziom świadczonych usług wodociągowych w Polsce nie usprawiedliwia wysokiej ceny dostarczanej wody! Kto za to ponosi odpowiedzialność? I kiedy można liczyć na poprawę?
Marek Bielski (na podst. raportu NIK)
Wchodzimy w erę gospodarki współdzielenia, gdzie wygoda korzystania z dóbr niweluje atrakcyjność ich posiadania. Pozostaje w nas jednak głęboko zakorzeniona potrzeba „bycia kimś”, na którą dotychczas odpowiadaliśmy gromadząc powszechnie pożądane dobra czy wyznaczniki statusu, jak np. egzotyczne wycieczki czy drogie samochody lub gadżety. Jak potrzebę tę będziemy zaspokajali w nadchodzącej przyszłości? Jakie znaczenie będzie miała dla nas lokalność? Jak będziemy odnajdywać się w świecie ekonomii cyrkularnej?
Stefan Dunin‑Wąsowicz
Interesujący esej Stefana Dunin- Wąsowicza prowokuje do dalszych refleksji, do których zachęcamy PT Czytelników. Z pewnością jest też druga strona tego „medalu” przyszłości opisywanego przez autora. Jaz.
Sprawozdanie z targów IFA w Berlinie.
Jerzy Bojanowicz
W końcu lat 80. ub. wieku z komputerowymi sieciami krajowymi zaczęło się robić już całkiem nieźle. Gorzej było z wyjściem na zewnątrz. To w dużej mierze zależało od kapryśnych telefonów i modemów oraz humorów podejrzliwych władz. Nie zawsze się udawało zbyt dużo wysłać lub odebrać, co widać z poniższej relacji.
Marek Hołyński
W 1986 r. „Przegląd Techniczny” obchodził jubileusz 120-lecia swego istnienia. Dla uczczenia tej doniosłej rocznicy, w sposób pozostawiający trwały dorobek dla kraju, redakcja wystąpiła z inicjatywą zorganizowania po raz pierwszy w Polsce międzynarodowej wystawy zastosowań systemów komputerowych, pod hasłem INFOSYSTEM. Ze względu na skalę przedsięwzięcia udało się je zorganizować w kwietniu 1987 r.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Z dr. inż. Zygmuntem Krasińskim, dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, rozmawia Irena Fober.
W artykule opisano obecną sytuację dotyczącą smogu w Polsce przed sezonem grzewczym. Zaprezentowano założenia programu Czyste Powietrze oraz projekt norm węgla. Opisano sytuację w zakresie składowania odpadów na wysypiskach, na których występują pożary. Opisano specyfikę i przyczyny powstawania smogu letniego.
Marcin Morawski, absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach (studia z zakresu zarządzania i marketingu oraz public relations). Posiada blisko 20-letnie doświadczenie eksperckie z zakresu zarządzania oraz dziennikarskie. Przygotowuje się do przewodu doktorskiego na Politechnice Śląskiej.
Świat poszedł do przodu, my utknęliśmy w poprzedniej epoce – oto komentarz ekspertów, którzy przyjrzeli się cyfrowej transformacji w polskich przedsiębiorstwach. Czasami... nie było czemu się przyglądać. Aż 84% menedżerów produkcji przyznaje, że w ich firmach dane te zapisuje się ręcznie, a co czwarty nadal przetwarza je analogowo, czyli na papierze
Irena Fober