12 września Orange Polska i Huawei uruchomili w Gliwicach stację obsługującą sieć mobilną w technologii 5G. Te pierwsze w Polsce testy prowadzone poza laboratoriami potrwają do końca roku.
Jerzy Bojanowicz
12 września Orange Polska i Huawei uruchomili w Gliwicach stację obsługującą sieć mobilną w technologii 5G. Te pierwsze w Polsce testy prowadzone poza laboratoriami potrwają do końca roku.
Jerzy Bojanowicz
Samoloty latają na takiej samej zasadzie jak ptaki, chętnie. Natomiast helikoptery nie poruszają się w powietrzu jak ptaki. Są utrzymywane w powietrzu przez różnorodne siły i sterownicze urządzenia działające w opozycji do siebie, a jeśli wystąpi jakiekolwiek zakłócenie w tej delikatnej równowadze, śmigłowiec natychmiast traci lotne właściwości, niekiedy z tragicznym skutkiem.
Maciej Kamyk
Od lat w murach Politechniki Warszawskiej gości Międzynarodowa Wystawa Wynalazków (International Warsaw Invention Show). Tym razem uroczyste otwarcie tego salonu innowacji nastąpiło 15 października. I tym razem honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i szereg innych szacownych instytucji jak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz FSNT NOT. Przegląd Techniczny jest od początku jednym z patronów medialnych tego wydarzenia. Jaz
Z Prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, Barbarą Dzieciuchowicz rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Kiedy nie było jeszcze Internetu wiedzę informatyczną czerpało się przede wszystkim z fachowych czasopism i książek. Przygotowania do uruchomienia poważnego czasopisma o tematyce komputerowej rozpoczęto latem 1965 r. Cykl poligraficzny trwał wtedy trzy miesiące, więc pierwszy numer pisma, pod mało atrakcyjnym tytułem „Maszyny matematyczne, zastosowania w gospodarce, technice i nauce”, jest datowany na listopad-grudzień.
Marek Hołyński
Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości jest okazją do przypomnienia nie tylko walki, ale również pracy, jaką wykonali nasi przodkowie – szczególnie inżynierowie w odbudowie kraju. Odrodzona Polska zbudowała zręby nowoczesnego przemysłu obronnego i lotniczego, własny port – Gdynię, Centralny Okręg Przemysłowy oraz wykształciła wybitnych twórców techniki. Inżynierowie i technicy chętnie zrzeszali się oraz dzielili swoją wiedzą i doświadczeniem na łamach czasopism technicznych, m.in. w „Przeglądzie Technicznym” – czasopiśmie ze 152-letnią tradycją, organu statutowego FSNT-NOT, wydawanego obecnie przez Wydawnictwo SIGMA-NOT.
Magdalena Borek-Daruk, Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych SIGMA-NOT,
mgr Ewa Mańkiewicz-Cudny
Obrazowanie rentgenowskie jest dzisiaj podstawową metodą diagnostyki medycznej, stosowaną również podczas operacji. W trakcie jednego zabiegu trzeba czasami wykonać nawet kilkadziesiąt zdjęć. Nie tylko pacjenci, ale też personel medyczny narażeni są przez to na negatywne skutki zwiększonego poziomu radiacji.
if
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepiono 66-letniemu pacjentowi sztuczne serce. Zabieg trwał 6 godzin i był pierwszą taką operacją w Polsce.
if
W ciasnej i mroczej piwnicy pod gmachem Politechniki Warszawskiej już w roku 1921 pracowała w niezmiernie trudnych warunkach grupa młodych i zapalonych studentów. Griupa ta z czasem przemienić się miała w słynną i znaną na całym świecie grupę RWD – Rogalski, Wigura i Drzewiecki - pisze Bohdan Arct, pilot i pisarz.
Marek Bielski
W poprzednim numerze przypomnieliśmy pierwszą część ciekawego artykułu pt. Politechnika a odrodzenie kraju” z „PT” nr 5-9 z 1919 roku. Było tam sformułowane założenie, że do należytego wykształcenia inżyniera niezbędne jest „odpowiednie środowisko” uczelni. Poniżej dokończenie, również z zachowaną oryginalną pisownią.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski