W całej serii Jubileuszy STULECIA obchodzonych w minionym i obecnym roku, ten ma prawdopodobnie najsłodszy – dosłownie- wymiar. Dotyczy bowiem tych co produkują cukier.
Hneryk Piekut
W całej serii Jubileuszy STULECIA obchodzonych w minionym i obecnym roku, ten ma prawdopodobnie najsłodszy – dosłownie- wymiar. Dotyczy bowiem tych co produkują cukier.
Hneryk Piekut
Z Maciejem Dobieszewskim, p.o. prezesa Głównego Urzędu Miar, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Poznać je można było na wystawie „Piotr Drzewiecki (1865-1943). Pierwszy prezydent wolnej Warszawy”, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego.
boj.
4 stycznia 2019 r. minęła 80. rocznica śmierci inż. Juliana Piotra Eberhardta, wieloletniego podsekretarza stanu i kierownika Ministerstwa Komunikacji RP, organizatora kolejnictwa w niepodległej Polsce, za zasługi dla II RP odznaczonego, m.in. Komandorią z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta.
Marek Bielski
Ważący tylko kilka kilogramów i kosztujący zaledwie kilkaset złotych mały dron, często amatorska zabawka, może powodować poważne kolizje, a nawet straszne katastrofy lotnicze. Wobec popularności dronów taka tragedia wisi w powietrzu.
Maciej Kamyk
W ostatnich trzech numerach Przeglądu Technicznego przytoczyliśmy (z „PT” nr 29-32 z 1919 r.) fragmenty ciekawego odczytu inż. S. K. Drewnowskiego wygłoszonego 30 czerwca 1919 r. w Stowarzyszeniu Techników w Warszawie pt. „Polityka przemysłowa rządu polskiego”. Poniżej przytaczamy kolejne fragmenty tego odczytu, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”, którego XXI edycję właśnie rozstrzygnięto – ewoluuje. Zmieniają się kategorie i warunki udziału, do PARP-u jako organizatora dołączyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. O ile początkowo w zgłoszeniach dominowały instytuty naukowo-badawcze, o tyle dziś mamy znacznie więcej prywatnych spółek. Co najważniejsze – prawie wyłącznie startują tu produkty już seryjne, przygotowane do upowszechnienia, albo walczące o rynek.
Jaz.
W Warszawie, jak grzyby po deszczu, rosną biurowce. Przy tych, które stworzą tzw. Generation Park nowością jest wybudowanie 350 m2 chodnika, który czyści powietrze ze… spalin samochodowych.
Jerzy Bojanowicz
Coraz częściej spotykamy się z pojęciem „elektryczny transport drogowy”. Rząd ogłosił program elektromobilności, zaś lubelski URSUS pochwalił się prototypem elektrycznego samochodu dostawczego. Jednak jakie będą te samochody z napędem elektrycznym w najbliższej przyszłości, dostarczające towary, przesyłki itp. – nadal nie wiadomo. Bo samochód Ursusa istnieje w jednym egzemplarzu, a do uruchomienia produkcji seryjnej….
jt
W artykule przedstawiony jest opracowany w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie projekt CREDO. Omówiona jest metoda oraz znaczenie rejestracji i analizy promieniowania kosmicznego i radioaktywnego za pomocą małych detektorów znajdujących się np. w popularnych smartfonach. Rejestracja ta ma służyć wielkoskalowemu badaniu, między innymi różnorodnego promieniowania dochodzącego nieprzerwanie z kosmosu do Ziemi, które ma ogromne znaczenie naukowe i wywiera wpływ np. na życie biologiczne na Ziemi i na funkcjonowanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Dla astrofizyków rejestracja ta może być nieocenionym źródłem informacji o mało znanym wysokoenergetycznym widmie promieniowania kosmicznego i przez to dostarczyć niezbędnych informacji do rozwiązania największych zagadek współczesnej kosmologii jak np. ciemnej materii i energii. Zaproponowana metoda, ze względu na jej formę tzw. nauki obywatelskiej (popularne citizen science) ma także duże znaczenie socjologiczne i może obejmować wszystkich mieszkańców Ziemi.
prof. nzw. dr hab. Robert Kamiński, Instytut Fizyki Jądrowej PAN im. Henryka Niewodniczańskiego, projekt CREDO, mgr inż. Michał Niedźwiecki,Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, projekt CREDO