W numerze 6-7/2019

ZŁOTY INŻYNIER 2018

W Pałacu Prezydenckim i na Czackiego

Większość spotkań podsumowujących każdego roku Konkurs Plebiscyt „Złoty Inżynier”, nazywanych – stosownie do ich rangi – „Galami Złotego Inżyniera” miało prezydencki akcent. Prezydent Aleksander Kwaśniewski do każdego z Laureatów kierował osobisty list gratulacyjny, który wręczał minister Jerzy Mackiewicz. List gratulacyjny od prezydenta Bronisława Komorowskiego do wszystkich laureatów odczytywał każdorazowo minister Olgierd Dziekoński.


Srebrna Gala "Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego"

Galeria zdjęć


GOSPODARKA

Integracja wokół Przemysłu 4.0

W styczniu Prezydent podpisał ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której rządowy projekt wpłynął do Sejmu w październiku 2018 r.

Jednym z jej kluczowych działań, realizujących projekt strategiczny „Polska Platforma Przemysłu 4.0” zawarty w strategii gospodarczej rządu Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma być budowanie odpowiedniego środowiska wokół Przemysłu 4.0, a więc: sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy, autonomicznych pojazdów, druku 3D, robotyzacji czy blockchainu.

Jerzy Bojanowicz


Sztuka pakowania

Techniki pakowania, etykiety, etykietowanie i druk, opakowania i display, automatyka i robotyka, logistyka i magazynowanie – celem organizowanych przez centrum targowe Ptak Warsaw Expo Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack jest przedstawienie potencjalnym klientom oferty wszystkich gałęzi branży opakowaniowej.

boj


INFOTECHNOLOGIE

Sieci 5G dla przemysłu 4.0

- Czego spodziewam się po tegorocznej konferencji? Przede wszystkim współpracy na różnych poziomach. Między przedsiębiorstwami, zrzeszającymi je izbami i organizacjami. Współpracy z regulatorami: Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Urzędem Regulacji Energetyki oraz z rządem, by zacząć wspólnie działać na rzecz Przemysłu 4.0 i wprowadzania sieci 5G – powiedział Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Jerzy Bojanowicz


INŻYNIER

Porcelanowy jubileusz w Szczecinie

Sentymentalna podróż, czas refleksji i wspomnień – XX Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka odbyły się 22-25 listopada 2018 r. w Szczecinie. Oddziałowe struktury studenckie SEP podjęły się realizacji tego przedsięwzięcia w okrągłą rocznicę, w jego mateczniku. Był to znakomity moment, aby podkreślić charakter tego wydarzenia jako wspólnego dorobku kół studenckich z całej Polski.

Kamil Cierzniewski, Dawid Michalak, Jakub Peńśko


Wielkie inwestycje II RP (5). Polityka przemysłowa rządu polskiego

W poprzednich czterech numerach Przeglądu Technicznego przytoczyliśmy fragmenty ciekawego odczytu inż. S. K. Drewnowskiego „Polityka przemysłowa rządu polskiego”, wygłoszonego 30 czerwca 1919 r. w Stowarzyszeniu Techników w Warszawie (PT nr 29-32/1919). Poniżej przytaczamy dokończenie odczytu, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


NAUKA

Nowe zasady postępowania z zasobami budownictwa ochronnego w Polsce

W artykule omówiono nowe zasady postępowania z zasobami budownictwa ochronnego w Polsce, określone w 2018 r., w wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju.

dr inż. arch. Adam Baryłka, Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego Sp. z o.o. , Warszawa, mgr inż. Michał Szafrański, Jednostka Wojskowa 5004, Gdynia, st. bryg. mgr inż. Paweł Kwiatkowski, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciel Szefa Obrony Cywilnej Kraju

 


Produkcja owczarska w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej

W artykule przedstawiono produkcję owczarską w Polsce i niektórych krajach Unii Europejskiej w odniesieniu do mięsa owczego, głównie jagnięciny. W latach 2000 – 2010 najwyższa produkcyjność owiec występowała w Niemczech, najniższa zaś we Włoszech. Spożycie mięsa owczego w tym okresie najwyższe wystąpiło w Grecji i Wielkiej Brytanii, a najniższe w Polsce. Analiza danych produkcji mięsa owczego i jego spożycia w latach 2000–2010 w porównaniu do aktualnej sytuacji (rok 2017) wskazuje na wystąpienie tendencji spadkowych.

dr hab. inż. Zdzisław Czaplicki, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu


Wiosenne różności

Najczęściej z ulgą przyjmujemy nadejście wiosny, nie tyle tej astronomicznej czy kalendarzowej, co klimatycznej, ale dla obserwatorów nieba półroczny w sumie – aż do letniego przesilenia – okres wydłużania się dni, to przecież zarazem coraz krótsze gwiezdne spektakle na nocnym niebie.

Jan Desselberger


ZDROWIE

Zakleszczeni

Ten prawie niewidoczny, żywiący się krwią pajęczak żyje nie tylko w lesie. Kleszcz może upolować nas wszędzie: w parku, na łące, w przydomowym ogródku, na działce, skwerku, a nawet na trawniku przed blokiem. Na naszych oczach rozwija się prawdziwa inwazja kleszczy, które nie mają w przyrodzie naturalnych wrogów.

Irena Fober


Technika i medycyna

Mów do mnie jeszcze • Ozon dla urody • Mój Facebook codzienny • Niewirtualne pierwsze kroki

opr. if


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Co pan na to, inżynierze? Bezpieczne praktyki i środowisko


Felieton. Jaki będzie budżet Unii?


Filozofia pojęć technicznych (136): Zero Waste


Giełda wynalazków i projektów. W głąb magnetycznych tajemnic


Wino dla inżyniera (216): Amarone na zimowe wieczory


Parlament 500 milionów. Drogie bezpieczeństwo na drogach. Sprawiedliwe odszkodowanie


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Zbigniew Czapka, Agnieszka Siemion


Wątpię więc jestem. Sed lex


Sygnały o technicze


Efekty-defekty


Argument stożka ściętego

W akademickich środowiskach w USA krąży anegdotka: do supermarketu w Cambridge, do kasy przeznaczonej dla klientów, mających w koszyku do 10 produktów, podchodzi młody mężczyzna z przepełnionym zakupami wózkiem. Kasjerka pyta: czy pan jest z Harvardu i nie umie liczyć, czy z MIT, i nie umie czytać?

Anegdoty rządzą się swoimi prawami i nie należy wyciągać z nich pochopnych wniosków, lecz jest coś na rzeczy. A trafna odpowiedź na pytanie: jak uczyć, żeby efekty procesów dydaktycznych były lepsze, pozostaje aktualne pod każdą szerokością geograficzną.

NIK sprawdził efektywność nauczania matematyki w szkołach i... powiało edukacyjną grozą! Okazało się – ponad wszelką wątpliwość – że nauczanie matematyki w polskiej szkole pozostawia doprawdy bardzo wiele do życzenia. Liczby nie kłamią. I nie ma tu miejsca na optymizm, skoro w latach 2015-2017 co szósty uczeń nie zdał egzaminu maturalnego z matematyki. Wśród powtarzających klasę, aż 61% uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych otrzymało ocenę niedostateczną z matematyki, a w gimnazjach i szkołach podstawowych - 70%. Także liczba uczniów zdających egzaminy poprawkowe z matematyki świadczy o nie najlepszym stanie nauczania tego przedmiotu. Aż 42% uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczającą, czyli dwójkę! Badania ankietowe przeprowadzone przez NIK w ponad 9 tys. szkół potwierdzają niskie efekty kształcenia matematyki.

Dane z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskazują ponadto, że nie tylko matematyka znalazła się na cenzurowanym. Egzaminy z języka polskiego i angielskiego wypadają trochę lepiej. Nie na tyle jednak, żeby nie zauważyć potrzeby jak najszybszego podniesienia poziomu nauczania wszystkich przedmiotów.

A inkryminowana matematyka? Prof. Michał Szurek z UW na konferencji w Instytucie Problemów Współczesnej Cywilizacji PW zapytał: Czy ktoś z Państwa poza lekcją matematyki w szkole obliczał kiedyś objętość stożka ściętego? I odpowiedział: Prawie nikt, prawie nigdy. Czy więc argument stożka dowodzi, że jest to wiedza niepotrzebna? Wszyscy podejmujemy decyzje i od logicznego myślenia zależy w życiu zbyt wiele, aby nie zdawać sobie sprawy, że matematyka uczy myślenia i rozwija wyobraźnię. Nie trudno zauważyć, że edukacja matematyczna nie pozostaje bez wpływu na poziom wielu dziedzin. Teza, że znajomość matematyki jest jednym z istotnych czynników podnoszenia konkurencyjności państw nie jest pozbawiona racji.

Co zrobić, aby matematyka nie stanowiła edukacyjnego przekleństwa i nie śniła się uczniom po nocach? Czy egzamin na maturze organizować dla tych, którzy sami się zgłoszą? W niektórych krajach (nielicznych) matematyka jest przedmiotem egzaminu maturalnego tylko w niektórych typach szkół. Nie jest to pomysł dobry. Nikt nie może zwolnić nauczycieli i uczniów od doskonalenia swych umiejętności.

 

Sprowadzanie edukacji do przerabiania z uczniami zadań z zeszytów ćwiczeń jest tak powszechne, że nazwano ten proces papierową matematyką, a nauczyciele pokochali papierową matematykę. Wystarczy rozdać karty pracy lub polecić otworzyć zeszyty ćwiczeń i dopilnować, żeby dzieci wpisały w odpowiednie miejsce właściwą liczbę lub znaki działań – zauważa w swej opinii dla NIK prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska z APS.

Mój nauczyciel wychowania fizycznego, były oficer WP w II RP, wyzwalał pracę naszych mięśni i szarych komórek, rytmicznie skandując: Raz i dwa, wa-sza pra-wa, mo-ja le-wa, pa-no-wie, to nie ma-te-ma-ty-ka, tu trze-ba myś-leć!

Kiedy w szkolnym czasopiśmie „Zezem na świat" zaproponowaliśmy, aby wyboru przedmiotów na maturę dokonywali uczniowie, spojrzał na nas nazbyt wymownie i rzekł: jaki to niepoważny organ prasowy chce ośmieszyć instytucję matur!

Przekorną wymowę tych „złotych myśli" dedykuję wszystkim, nie tylko reformatorom oświaty, oczywiście z ma-te-ma-ty-ką włącznie.

Marek Bielski

 

 

 


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl