W numerze 8/2019

INNOWACJE

Nie tylko telewizja

Co pewien czas powraca opinia, że telewizja się kończy, ale nie zgadzam się z nią. A deklarujący, że interesujący ich kontent chcą oglądać kiedy chcą i na czym chcą, coraz częściej wybierają telewizor. Z dużym ekranem i wieloma możliwościami, których w każdym nowym modelu jest coraz więcej.

Jerzy Bojanowicz


Czas domowych inżynierów

Z Wojciechem Koneckim, Dyrektorem Generalnym, Członkiem Zarządu Związku Pracodawców AGD APPLiA Polska rozmawia Zygmunt Jazukiewicz


Koniec niewidzialnych?

Technologia stealth była filarem amerykańskiej lotniczej przewagi przez dziesięciolecia, a potem została adaptowana przez siły zbrojne innych państw. A teraz może stać się przestarzała w ciągu zaledwie kilku lat.

Maciej Kamyk


SOWA – rentgen dla przemytników

Proceder przemytu przynosi znaczące straty dla skarby państwa. Przywołując przykładowo tylko i wyłącznie takie towary, jak: paliwo, alkohol i papierosy oraz bursztyn, polscy celnicy na granicy polsko-rosyjskiej udaremniają w ciągu roku przemyt wartości wielu milionów złotych (nierzadko na łączną sumę blisko100 mln zł).

Marek Bielski


INŻYNIER

Inżynier Piotr Drzewiecki – pierwszy prezydent stolicy Niepodległej RP

Trzeciego maja 1916 r. w Warszawie miała miejsce wielka uroczystość narodowa. Po raz pierwszy od utraty niepodległości w stolicy Polski, pod narodowymi sztandarami świętowano rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pomysłodawcą i organizatorem tego wielkiego przedsięwzięcia był inżynier Piotr Drzewiecki.

Lech Królikowski


Wielkie inwestycje II RP (6): Dworzec główny w Warszawie

Po odzyskaniu niepodległości jednym z priorytetów Rządu RP była budowa sieci połączeń kolejowych i ujednolicenie szerokości torów.  Przegląd Techniczny (nr 25 z 1920 r.) odnotował pierwszą inwestycję – budowę tymczasowego dworca głównego w Warszawie. Poniżej przytaczamy fragmenty z tego artykułu, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


GOSPODARKA

Na topie nie tylko TORUS

Oto 12 wież, które różnią się od wszystkich innych strukturą i urodą. I dlatego są preferowane przez wielu fotografów i turystów - tak portal The World Geography przedstawiał i uzasadniał wybór dwunastu najbardziej niesamowitych wież świata. Obiekty zwróciły uwagę jurorów właśnie oryginalnością konstrukcji i pięknem kształtu. Wśród wyróżnionych budowli znalazła się wieża z ...Ciechanowa.

Marek Bielski


Ginace pszczoły

O tym, że giną pszczoły regularnie słyszy się i czyta w mediach. Niedawno pokazano śmierć 60 -rodzinnej pasieki otrutej – jak się okazało środkiem do odkażania …silosów. Z drugiej strony statystyki pokazują, że liczba rodzin pszczelich w Polsce rośnie, mimo coraz nowych nieszczęść na nie spadających.

Henryk Piekut


Kongres MOVE przeciw spalinom

W trakcie MOTOR SHOW w Poznaniu (28-29 marca) zainteresowaniem cieszył się również KONGRES MOVE pod patronatem BiznesAlert.pl. Główny nurt obrad był poświęcony rozwojowi transportu niskoemisyjnego w Polsce. Wystąpili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Energii oraz Przedsiębiorczości i Technologii, ale ton nadawali specjaliści z zagranicznych firm motoryzacyjnych mających ekspozytury i produkcję w Polsce.

Jaz.


NAUKA

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS)

Opisano krótka historie i współczesne zastosowanie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu. Wskazane zostały zalety i wady tej metody diagnostycznej i terapeutycznej. Badania wykazały małą przydatność metody w terapii, podczas gdy nie do przecenienia jest przydatność TMS w diagnostyce.

prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie


EDUKACJA

80 lat białowieskich żubrów

Każda wycieczka szkolna i turysta udający się pierwszy raz w rejon Puszczy Białowieskiej chce zobaczyć żubry. Przez wiele lat po wojnie, trzeba było udać się w tym celu do Białowieskiego Parku Narodowego. Tej zimy - jak poinformował mnie kolega pochodzący z Bielska Podlaskiego - stado żubrów można było fotografować także m.in. na polanie w okolicy wsi Narewka- Nadleśnictwo Browsk. Zorganizowano im paśnik tak, że były widoczne w trakcie konsumpcji siana oraz buraków w pewnej odległości od lasu i oczywiście od zabudowań.

Henryk Piekut


ZDROWIE

Przychodzi pracownik do lekarza

I kogo widzi lekarz? Otyłego, niezbyt szczęśliwego człowieka. Zakatarzony, kaszlący. Skarżący się na ból pleców, z problemami gastrycznymi – oto coraz częstszy obraz polskiego pracownika.

Irena Fober


STAŁE POZYCJE

Filozofia pojęć technicznych (137): Magnetyzer


Giełda wynalazków i projektów. Radiometria wszędobylska


Wino dla inżyniera (216): Winne ciekawostki (1)


Parlament 500 milionów. Przyjdzie czas na stały czas


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Wanda Olech, Florian Romanowski


Wątpię więc jestem. Rozumni szałem


Co pan na to, inżynierze? 25 lat AUTOMATICON-u


Efekty-defekty


Sygnały o technice


Wydarzenia


Ile wiosny wiosną?

Wiosna 2019 r., niezależnie czy mamy na myśli tę właśnie rozkwitającą, przyrodniczą, czy tę która objawiła się 3 lutego, jako nowa siła polityczna, będzie się nam kojarzyła z kampanią do parlamentu europejskiego. Chociaż tak naprawdę kojarzy mi się z jesienią, kiedy to odbędą się wybory do naszego polskiego parlamentu. Praktyczne bowiem programy, które przedstawiają liderzy większości ugrupowań to propozycje – mniej lub bardziej udanych- rozwiązań polskich, a nie europejskich problemów.

Trudno zrozumieć dlaczego o wielkich problemach, przed którymi stoi nasz glob ciągle zapominamy, kręcąc się wokół krótkoterminowych wyborczych obietnic. A może się okazać, że już niedługo to właśnie z zagrożeniami o charakterze ponadkrajowym – a właściwie światowym, przyjdzie zmierzyć się Europie. I to one zdecydują o naszym zdrowiu, poziomie życia i przygotowaniu do stawienia czoła nowym zjawiskom społecznym, gospodarczym i przyrodniczym, o przyszłości Ziemi.

Znakomitej większości tych problemów, jak choćby deficytu wody na świecie nie rozwiąże samodzielnie żaden kraj. I nie jest to tylko – jak się wielu polskim politykom wydaje – problem Afryki. Polskie zasoby wody pitnej ciągle się zmniejszają. Obecnie na świecie na deficyt wody cierpi aż. 36 krajów świata (wg danych ONZ). 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W Polsce praktyczne przeszedł niezauważalnie. Równie wielkim problemem jest niekontrolowany już praktyczne przyrost śmieci. Na oceanach i morzach pojawiły się „wyspy” zanieczyszczeń stałych, zagrażające biologicznemu życiu wód.

W XIX w. w wielu miastach europejskich nierozwiązywalnym wydawał się problem odchodów końskich. Konie były bowiem główną siłą „napędu” pojazdów, którymi przemieszczał się człowiek. Po wynalezieniu silnika spalinowego wydawało się, że problem został rozwiązany. Lecz zanieczyszczenia, tym razem powietrza, a także przepełnienie pojazdami powróciło z nową siłą na wyższym poziomie. Ilu polityków na świecie zdaje sobie sprawę z tego i wielu jeszcze innych globalnych zagrożeń? Może wcale nie tak mało tylko, że myśląc o doraźnym zwycięstwie wyborczym, zamykają na nie oczy. Odpowiedzialność za  słowa „czyńcie sobie ziemię poddaną” jest dziś bardzo niska. Chociaż tak dużo polityków odnosi się do wartości chrześcijańskich, na których w dużej mierze wyrosła Europa.

Kampanię wyborczą zdominował bowiem konsumpcjonizm, obietnice pieniężne
i licytacja, kto da więcej. Brak uznawanych powszechnie autorytetów, które przez lata skutecznie niszczyliśmy, powoduje że każdy uznaje za autorytet tego, kto mówi to,
co potwierdza nasze przekonania. Dla inaczej myślących odczuwamy pogardę i uważamy często za wrogów. Kto jeszcze pamięta, co znaczy – pięknie się różnić.

Oprócz wielu zagrożeń, przed którymi stoi Ziemia i jej mieszkańcy - i to nie tylko
homo sapiens - brak odpowiedzialności za losy globu staje się jednym z największych wyzwań ludzkości. Technologiczny postęp, którego człowiek jest autorem przerasta rozwój naszej ludzkiej świadomości.

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Jest to dobra okazja do refleksji, co Jej dziś zagraża? Spróbujmy wspólnie te problemy wyartykułować, a następnie nie bacząc na poglądy polityczne, zacząć je razem rozwiązywać. Jeśli nam się to teraz nie uda niedługo może za późno. Politycy są na ogół przekonani, iż to właśnie ich ugrupowanie wie, jak „zbawić” świat i uszczęśliwić ludzkość.
I na pewno by to zrobili, gdyby mogli rządzić do końca świata i ten przysłowiowy dzień dłużej. Niestety demokracja im w tym przeszkadza, bo każe poddawać się sprawdzianowi wyborczemu. Zdarza się też, że można go nie zdać i trzeba oddać władzę przeciwnikowi. A ten oczywiście wszystko psuje. Dlatego po – wcześniejszym lub późniejszym – powrocie do władzy trzeba wszystko zaczynać od nowa, więc odrzuca się to, co pozytywne i tworzy nowe, ambitne programy, przekreślając nie tylko to co złe, ale często to, co dobre, co należałoby koniecznie rozwijać.

Święta Wielkanocne – niech będą czasem spokoju, przyjaźni, refleksji nad tym, co nam udało się dokonać i co powinniśmy kontynuować.

Życzymy tego wszystkim Czytelnikom, Autorom, Sympatykom Przeglądu Technicznego, Członkom stowarzyszeń naukowo-technicznych i nam wszystkim, mieszkańcom Polski, Europy i globu ziemskiego – naszego miejsca we Wszechświecie.

Ewa Mańkiewicz-Cudny


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl