Sztuczna inteligencja, sterowanie głosem, urządzenia mobilne dla coraz bardziej oczekiwanych sieci 5G, rolowane ekrany, dźwięk emitowany w zakresie 360o i muzyka przesyłana bezprzewodowo z „rowków winylowych”.
Jerzy Bojanowicz
Sztuczna inteligencja, sterowanie głosem, urządzenia mobilne dla coraz bardziej oczekiwanych sieci 5G, rolowane ekrany, dźwięk emitowany w zakresie 360o i muzyka przesyłana bezprzewodowo z „rowków winylowych”.
Jerzy Bojanowicz
Czy organizowane po raz drugi przez centrum wystawiennicze Ptak Warsaw Expo międzynarodowe targi Electronics Show 2019 (10-12.05.) są konkurencją dla Audio Video Show, których 23. edycja powinna odbyć się w listopadzie?
Jerzy Bojanowicz
Tegoroczna, jubileuszowa uroczystość wręczenia dyplomów laureatom 45. edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej, której organizatorem jest FSNT NOT, jak zwykle zgromadziła znakomitych przedstawicieli nauki, Federacji, a przede wszystkim wybitną młodzież.
Jerzy Bojanowicz
Chociaż o edukacji było ostatnio głośno, to wciąż na marginesie społecznego zainteresowania wydają się być zagadnienia związane z funkcjonowaniem średniego szkolnictwa zawodowego. Jak uczyć fachu w XXI wieku? Co zrobić, aby obrany zawód, nie sprawił zawodu? Bynajmniej nie retoryczne to pytanie.
Marek Bielski
Czy rejestracja towarowych znakow zapachowych, jolograficznych i dźwiekowych jest mozliwa?
Czym jest sam znak towarowy, z założenia wszyscy wiedzą. Jednak zgodnie z nowelizacją ustawy prawo własności przemysłowej (dalej: „pwp”), definicja ta uległa zmianie. Obecnie art. 120 pwp stanowi, iż znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony. Taka nowelizacja definicji znaku towarowego uprości rejestrowanie dźwiękowych znaków towarowych, a także sprawi, że możliwa będzie rejestracja znaków towarowych bardziej nowoczesnych takich jak np. znaki zapachowe lub holograficzne. Znaki zapachowe możliwe jednak będą do zarejestrowania dopiero w momencie, gdy dostępna już będzie technologia, która umożliwi przedstawienie ich w rejestrze.
dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny
Opór chińskich urzędników rządowych i samorządowych wobec przełomowego eksperymentu z big data jest tylko jednym z wielu wyzwań, ponieważ tamtejszy rząd zaczyna wykorzystywać tę nową technologię do kontrolowania i nawigowania po swej gigantycznej biurokracji.
Maciej Kamyk
System ciepłowniczy Płońska, niewielkiego miasta powiatowego na północnym Mazowszu może służyć za wręcz wzorcowy przykład modernizacji starego ciepłownictwa lokalnego z lat 70-tych XX w. W podobnej sytuacji była i jest większość małych miast. Płońsk wytyczył im drogę i pokazał, jak innowacyjność może obniżać koszty gospodarki komunalnej i ulżyć środowisku.
Jaz.
Raport Najwyżej Izby Kontroli ostrzega: pomiary pola elektromagnetycznego telefonii komórkowej w Polsce to fikcja. Odpowiedzialne za nie Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna nie potrafią skutecznie robić pomiarów. Co gorsza, prowadzą je tylko w godzinach pracy, czyli od 8 do 16. A zatem – jak zauważa NIK – kontroli nie ma, promienie harcują.
opr. if
Chorzy wiele mogliby powiedzieć leczącym ich lekarzom na temat wpływu smogu na zdrowie. Co więcej, prawa połowa pacjentów deklaruje, że działaniem własnym może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w swoim mieście.
Irena Fober
Zdrowy sen chroni przed stresem, otyłością, infekcjami, chorobami serca i nerek, nadciśnieniem czy cukrzycą. Dobra jakość snu zwiększa również ostrość umysłu i ułatwia podejmowanie decyzji. O tym, czy miałeś dobrą noc, powie ci rano Phyjama, czyli inteligentna piżama, której prototyp opracowali naukowcy z University of Massachusetts.
oprac. if
Gry komputerowe, które pomogą najmłodszym pacjentom z urazami, schorzeniami reumatologicznymi i innymi problemami ortopedycznymi, opracował zespół pod kierunkiem dr. Pawła Janika z Zakładu Komputerowych Systemów Biomedycznych Uniwersytetu Śląskiego.
oprac. if
Marka znana i uznana na naszym rynku od dekad. Notuje stałe wzrosty sprzedaży, spotkać ją można praktycznie wszędzie. Jednak dotychczas brakowało czegoś, co rozszerzyłoby jej gamę modeli o pojazdy SUV. Ostatnio pojawiły się dwie „wspaniałe Panie K”, czyli Kodiaq i Karoq.
jt
W poprzednim numerze Przeglądu Technicznego przytoczyliśmy (z „PT” nr 39/1921) fragmenty dotyczące - ważnej inwestycji w rozwoju sieci połączeń kolejowych na ziemiach polskich po 123-letniej niewoli - przebudowy węzła kolejowego w stolicy. Warto przypomnieć, że projektanci musieli uwzględniać pozostawione przez zaborców dwie szerokości torów. Poniżej dalsza część opisu tej inwestycji, z zachowaniem oryginalnej pisowni.