W numerze 2-3/2020

INFRASTRUKTURA

Na martwej planecie nie ma miast

Z dr. inż. Łukaszem Pancewiczem, PhD Planning/dyrektorem firmy projektanckiej A2P2 architecture & planning rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


5G w mieście

Na początku stycznia Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, poinformował o rozpoczęciu budowy pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na posiadanej częstotliwości 2600 MHz TDD (Time Division Duplex). W I kwartale 2020 r. będą z niej mogli korzystać klienci w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Jerzy Bojanowicz


Koniec szaleństw, wracamy do tego, co mamy

W najbliższej dekadzie – zdaniem wielu architektów – czeka nas powrót do... rzeczywistości. Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, w jakim świecie chcemy żyć. Coraz więcej słynnych projektantów deklaruje, że będzie się skupiać na ponownym wykorzystaniu (reuse), na elastycznej przestrzeni do życia i pracy oraz materiałach odwołujących się wprost do ziemi. Kończy się moda na supercienkie wieżowce dla superbogatych i bezmyślny minimalizm – zauważa na portalu dezeen.com Aaron Betsky, rektor słynnej, hołdującej zasadom organiczności, szkoły architektury Talesin na pustyni Sonora w Arizonie (Stany Zjednoczone). Witajcie w Normalności, w świecie projektowanym dla ludzi żyjących na Ziemi.

if


Rewolucja artystyczna po australijsku

Nawet najzwyklejsze, wręcz banalne miejsca dają się zamienić w magiczne. Dzieje się tak zawsze za sprawą kreatywnego pomysłu. I nie inaczej stało się też w wypadku zatłoczonego ponad wszelką normę kwartału Melbourne, gdzie mieści się m.in. tamtejszy uniwersytet.

Anna Bielska Marek Bielski


GOSPODARKA

O unijnych finansach

Jak z perspektywy brukselskiej wyglądają polskie sprawy widziane przez pryzmat aktywności europosła i ekonomisty? Dla nas istotne są kwestie związane z unijnym budżetem, umocnieniem tzw. unii gospodarczej i walutowej oraz zagadnieniami nowego zielonego ładu. Prof. Marek Belka, były premier, wicepremier i szef NBP, a obecnie poseł Parlamentu Europejskiego mówił o tym podczas spotkania zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą w jej warszawskiej siedzibie (19.12.2019).

Marek Bielski


Uwaga: teren zapowietrzony

Groźnie brzmiące napisy na żółtych tablicach ostrzegają przed chorobą bakteryjną pszczół, strasząc mieszkańców oraz turystów w wielu regionach kraju. Są one widoczne nawet z autostrady A-2 łączącej Warszawę z Łodzią.

Henryk Piekut


INŻYNIER

Światowy Dzień Inżyniera

Na VI Światowym Kongresie Inżynierów WEC 2019 (World Engineers Convention, Melbourne, listopad 2019) został ogłoszony Światowy Dzień Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju (World Engineering Day for Sustainable Development), który począwszy od 4 marca 2020 r. obchodzić będziemy co roku. Już ponad 80 organizacji inżynierskich z ok. 40 krajów wyraziło chęć aktywnego włączenia się w tegoroczne obchody. A ich organizację w latach następnych zapowiadają kolejne organizacje inżynierskie.


Florystyka nadaje kierunek

Z mgr inż. Elżbietą Kosydar, prezesem ZG Stowarzyszenia Naukowo- Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO, rozmawia Henryk Piekut


Lwowscy elektrycy

Bogato, wieloma wydarzeniami w 2019 r., obchodziło Stowarzyszenie Elektryków Polskich 100-lecie swego powstania. Wśród nich ciekawie zapisały się obchody we Lwowie (26- 28.09.2019). Odbywały się one pod Honorowym Patronatem Ambasad Ukrainy w Polsce i Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie. W ich ramach odbyło się na Politechnice Lwowskiej sympozjum naukowe pt. „Tradycje elektryki w Ośrodku Lwowskim oraz propozycje współpracy elektryków polskich i ukraińskich”.

Janusz M. Kowalski


Wielkie inwestycje II RP (18): Budowa linii kolejowej Kutno – Koło – Konin – Strzałków

- Połać kraju b. Kongresówki na lewym brzegu Wisły była najbardziej upośledzoną pod względem komunikacyjnym, ponieważ b. rząd rosyjski stale opierał się budowie nowych linji kolejowych na wspomnianem terytorjum – tak odnotował PT nr 26 z 1922 r. Utworzonej w 1919 r. Dyrekcji Budowy Państwowych Kolei powierzono budowę linii: Kutno-Strzałków, Widzew-Zierz-Kutno, Kutno-Płock, Płock-Sierpc, Nasielsk-Sierpc, przebudowę węzła warszawskiego oraz budowę linii Kokoszki-Gdynia na Pomorzu. Poniżej przytaczamy szczegóły dotyczące pierwszej z tych wielkich budów, z zachowaniem oryginalnej pisowni.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski

 

 


EDUKACJA

Po nowemu

Przez ponad 150 lat istnienia Przegląd Techniczny dokumentował działalność społeczności technicznej. To z jego kart dowiadujemy się, jaki stosunek do twórczości technicznej i jej adeptów, od najmłodszych do najstarszych, miały i mają władze naszego państwa, a także społeczeństwo. Kontynuujemy tę tradycję, śledząc, jak przebiega Olimpiada Wiedzy Technicznej. Po raz pierwszy od powstania przed 46 laty nie otrzymała wsparcia polskiego państwa. A przed nami 4. rewolucja przemysłowa! Czy naprawdę uda się jej dokonać bez twórców cywilizacji technicznej?

Janusz M. Kowalski


Ponownie MECHATRONIK

Technikum Mechatroniczne nr 1 z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie ponownie zwyciężył w XXII Rankingu Liceów i Techników organizowanym przez Fundację Edukacyjną i miesięcznik „Perspektywy”.

Janusz M. Kowalski, członek Kapituły XXII Rankingu


NAUKA

Jak kształcić do zawodów, których jeszcze nie ma na rynku pracy?

Rozwój technologii i tempo coraz szybciej zmieniającego się świata stanowi wyzwanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Zmiany w technologii i technice wpływają na rewolucyjne zmiany w przemyśle (Przemysł 4.0), ale również zmienia się profil poszukiwanego pracownika. Oprócz wykształcenia technicznego z zakresu STEM zdecydowanie wzrasta rola kompetencji miękkich. Potrzebna jest przemyślana strategia, aby w miarę możliwości jak najlepiej przygotować społeczeństwo do pracy w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat, żeby nabyte umiejętności po kilku latach nie okazały się przestarzałe czy niepotrzebne. Artykuł porusza problematykę dostosowania modelu kształcenia edukacji technicznej oraz rozwoju zawodowego w sposób jak najlepiej przygotowujący do pracy w zawodach, które jeszcze nie powstały. Poruszono także rolę organizacji inżynierskich w kształceniu zawodowym oraz rozwoju kariery inżyniera w nowych warunkach rynku pracy.

dr inż. Maja Adamska-Szatko, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx,

dr hab. inż. Włodzimierz Adamski, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Materiałowej


INNOWACJE

Mobilność przyszłości

Przyszłość mobilności należy do najbardziej gorących pytań. Prognozy są jednak różne i to, jak będzie wyglądała mobilność, pozostaje pytaniem otwartym.

Erwin Halentz, Józef Trzionka


Nowości BUDMY 2020

Tegoroczne Międzynarodowe Targi BUDMA w Poznaniu (4-7.02.2020) zapowiadają się na jeszcze większą imprezę niż ubiegłoroczna. Zgromadzą ok. 1000 wystawców z ponad 40 państw. Właściwej BUDMIE towarzyszą targi INTERMASZ (maszyny budowlane) i INFRATEC (infrastruktura komunikacyjna). Medale Budmy już przyznano, by wystawcy mogli się nimi pochwalić w trakcie ekspozycji. Prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania.

oprac. jaz


Zapomniane nowości

W ostatnich miesiącach wielu producentów smartfonów informowało o wprowadzeniu na rynek modeli z elastycznymi, składanymi ekranami. Zdarzało się jednak, że premierowe egzemplarze miały usterki i firma potrzebowała nieco czasu, by je usunąć.

Jerzy Bojanowicz


INFOTECHNOLOGIE

Szpiedzy są wszędzie

Urządzeniom zbierającymi dane nigdy nie można ufać, jak pokazał przypadek aplikacji FaceTime. Ta mobilna aplikacja zaprezentowana w 2010 r. służy do prowadzenia rozmów głosowych lub wideo za pośrednictwem Internetu, umożliwiając komunikowanie się bez ponoszenia opłat za rozmowy telefoniczne.

Maciej Kamyk


WSPOMNIENIE

mgr inż. Jerzy Gumiński


Jerzy Patrycjusz Brzozowski


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Felieton. Gotowi do przyszłości?


Filozofia pojęć technicznych (152). Piana


Giełda wynalazków i projektów. Paczki jadalne, rośliny żarłoczne


Wino dla inżyniera (232): Primitivo z mojej piwnicy (3)


Parlament 500 milionów: Nieważne, jaki masz telefon…, Sygnaliści pod ochroną


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2020": Andrzej Czajkowski, Elżbieta Kosydar


Wątpię więc jestem. Zastój pod czapką


Efekty-defekty


Sygnały o technice


Ucieczka na wieś?

Pozory często mylą; tym razem mylą nas ciekawie. Od lat obserwujemy rozrost największych miast w Polsce. Wydaje się oczywiste, że liczba ich mieszkańców zwyżkuje, bo jest coraz więcej problemów z nadmiarem samochodów, śmieci, pyłów i dymów oraz oczywiście ścieków, od których pękają rury. Tymczasem prosty wgląd w statystyki GUS powie coś wręcz przeciwnego. Migracja ze wsi do miast w Polsce rzeczywiście trwała długo, a w 1975 r. bilans osiągnął apogeum – 250 tys. osób ze wsi ubyło, w miastach przybyło. Jednak ten bilans zaczął spadać aż do zera w 2000 r. Odtąd liczba mieszkańców miast spada, wsi rośnie co roku o ok. 50 tys. osób! Czy to oznacza, że przejęliśmy się gremialnie ideą znaną wśród rentierów z najbogatszych państw Europy?

Przy bliższym spojrzeniu można zrozumieć naiwność takiej wiary w statystyki. Otóż „ucieczka na wieś" jest pozorna. Lokalizacje w obrębie miast stale drożeją. W rezultacie przeciętnie zarabiającej rodziny nie stać już na lokal w dużym mieście, a co uboższą ludność też wypycha się na suburbia, znacznie tańsze tereny poza administracyjną granicą Warszawy, Gdańska, Łodzi, Wrocławia. Drastyczną skrajnością tego zjawiska jest sławetna afera reprywatyzacyjna w Warszawie i Krakowie, której sens to wysiedlenia dotychczasowych mieszkańców, by w luksusowo odnowionych kamienicach osadzić bogatych singli. Z nimi nie ma kłopotu. Wolne tereny obejmują deweloperzy instytucji, biur, banków, uczelni, bogatych firm. Ludnościowo rosną więc nie miasta, lecz przedmieścia. Miasta oczywiście rosną też, ale wzwyż (właśnie obok Dworca Centralnego w Warszawie powstaje najwyższy obiekt w Unii Europejskiej). Kształtowane są przez czynniki globalistyczne, niezwiązane z lokalną aktywnością mieszkańców. Jest to trend europejski, któremu ulegamy.

Przewidując, jak będzie wyglądała Warszawa za 20 lat, trzeba zajrzeć np. do londyńskiego City w czasie weekendu. Jest to ogromne centrum, niegdyś zasiedlone, zrównane z ziemią w trakcie bombardowań, odbudowane jako zagłębie biurowo- finansowe. W dni świąteczne robi wrażenie wymarłej enklawy z sennego koszmaru. Nie ma tu żywego ducha. Człowiek, który zapuści się w ten labirynt i, powiedzmy, zasłabnie, zostanie tu aż do poniedziałku. Zjawisko to może nas dotknąć także i z tego powodu, że maleje liczba stanowisk pracy przy twardej, fabrycznej technologii, której nie da się lokować w centrach. Rośnie natomiast liczba stanowisk miękkich, związanych z technologią cyfrową i wiedzą oraz usługami i gastronomią (chyba największa w Polsce liczba restauracji na hektar jest w gdańskim Głównym Mieście). To wszystko znakomicie pasuje do śródmieścia. Rosnącą liczbę miejsc pracy musi obsłużyć armia dojeżdżających z suburbii, w tym oczywiście gastarbeiterów. Stąd trudności komunikacyjne, które zamiast maleć – rosną.

Według dość zgodnych ocen rozmaitych biur analitycznych w Polsce „brakuje" ciągle ok. 2,1 mln mieszkań, a deficyt ten wzrośnie do 2030 r. do 2,7 mln. Dlaczego, skoro buduje się ok. 180 tys. mieszkań rocznie (2018 r.), a ludzi nie przybywa, raczej odwrotnie? Otóż ten brak wszystkie think-tanki odnoszą do średniej unijnej. Tam jest 435 lokali na 1 tys. osób, w Polsce – 376 lokali. Przyjęto założenie, że każde gospodarstwo domowe, tak jak w Unii, musi być jednopokoleniowe, czyli każdy sobie rzepkę skrobie, a starzy ludzie umierają w samotności na łasce państwa. U nas dochodzi jeszcze dekapitalizacja starych zasobów, które już się zwyczajnie walą, o czym świadczy przykład Łodzi. Pozorna „ucieczka na wieś" i pozorny rosnący deficyt mieszkaniowy najlepiej świadczą o tym, że od lat powszechny jest u nas całkowity brak refleksji nad społecznymi aspektami mieszkalnictwa i formułą „miasta przyszłości". Ale ciągle mamy wybór: albo pójdziemy z prądem przemian społecznych Europy Zachodniej, albo pozostaniemy sobą.

Zygmunt Jazukiewicz


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl