Z dr. inż. Łukaszem Pancewiczem, PhD Planning/dyrektorem firmy projektanckiej A2P2 architecture & planning rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Z dr. inż. Łukaszem Pancewiczem, PhD Planning/dyrektorem firmy projektanckiej A2P2 architecture & planning rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Na początku stycznia Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, poinformował o rozpoczęciu budowy pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na posiadanej częstotliwości 2600 MHz TDD (Time Division Duplex). W I kwartale 2020 r. będą z niej mogli korzystać klienci w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.
Jerzy Bojanowicz
W najbliższej dekadzie – zdaniem wielu architektów – czeka nas powrót do... rzeczywistości. Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, w jakim świecie chcemy żyć. Coraz więcej słynnych projektantów deklaruje, że będzie się skupiać na ponownym wykorzystaniu (reuse), na elastycznej przestrzeni do życia i pracy oraz materiałach odwołujących się wprost do ziemi. Kończy się moda na supercienkie wieżowce dla superbogatych i bezmyślny minimalizm – zauważa na portalu dezeen.com Aaron Betsky, rektor słynnej, hołdującej zasadom organiczności, szkoły architektury Talesin na pustyni Sonora w Arizonie (Stany Zjednoczone). Witajcie w Normalności, w świecie projektowanym dla ludzi żyjących na Ziemi.
if
Nawet najzwyklejsze, wręcz banalne miejsca dają się zamienić w magiczne. Dzieje się tak zawsze za sprawą kreatywnego pomysłu. I nie inaczej stało się też w wypadku zatłoczonego ponad wszelką normę kwartału Melbourne, gdzie mieści się m.in. tamtejszy uniwersytet.
Anna Bielska Marek Bielski
Jak z perspektywy brukselskiej wyglądają polskie sprawy widziane przez pryzmat aktywności europosła i ekonomisty? Dla nas istotne są kwestie związane z unijnym budżetem, umocnieniem tzw. unii gospodarczej i walutowej oraz zagadnieniami nowego zielonego ładu. Prof. Marek Belka, były premier, wicepremier i szef NBP, a obecnie poseł Parlamentu Europejskiego mówił o tym podczas spotkania zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą w jej warszawskiej siedzibie (19.12.2019).
Marek Bielski
Groźnie brzmiące napisy na żółtych tablicach ostrzegają przed chorobą bakteryjną pszczół, strasząc mieszkańców oraz turystów w wielu regionach kraju. Są one widoczne nawet z autostrady A-2 łączącej Warszawę z Łodzią.
Henryk Piekut
Na VI Światowym Kongresie Inżynierów WEC 2019 (World Engineers Convention, Melbourne, listopad 2019) został ogłoszony Światowy Dzień Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju (World Engineering Day for Sustainable Development), który począwszy od 4 marca 2020 r. obchodzić będziemy co roku. Już ponad 80 organizacji inżynierskich z ok. 40 krajów wyraziło chęć aktywnego włączenia się w tegoroczne obchody. A ich organizację w latach następnych zapowiadają kolejne organizacje inżynierskie.
Z mgr inż. Elżbietą Kosydar, prezesem ZG Stowarzyszenia Naukowo- Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO, rozmawia Henryk Piekut
Bogato, wieloma wydarzeniami w 2019 r., obchodziło Stowarzyszenie Elektryków Polskich 100-lecie swego powstania. Wśród nich ciekawie zapisały się obchody we Lwowie (26- 28.09.2019). Odbywały się one pod Honorowym Patronatem Ambasad Ukrainy w Polsce i Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie. W ich ramach odbyło się na Politechnice Lwowskiej sympozjum naukowe pt. „Tradycje elektryki w Ośrodku Lwowskim oraz propozycje współpracy elektryków polskich i ukraińskich”.
Janusz M. Kowalski
- Połać kraju b. Kongresówki na lewym brzegu Wisły była najbardziej upośledzoną pod względem komunikacyjnym, ponieważ b. rząd rosyjski stale opierał się budowie nowych linji kolejowych na wspomnianem terytorjum – tak odnotował PT nr 26 z 1922 r. Utworzonej w 1919 r. Dyrekcji Budowy Państwowych Kolei powierzono budowę linii: Kutno-Strzałków, Widzew-Zierz-Kutno, Kutno-Płock, Płock-Sierpc, Nasielsk-Sierpc, przebudowę węzła warszawskiego oraz budowę linii Kokoszki-Gdynia na Pomorzu. Poniżej przytaczamy szczegóły dotyczące pierwszej z tych wielkich budów, z zachowaniem oryginalnej pisowni.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Przez ponad 150 lat istnienia Przegląd Techniczny dokumentował działalność społeczności technicznej. To z jego kart dowiadujemy się, jaki stosunek do twórczości technicznej i jej adeptów, od najmłodszych do najstarszych, miały i mają władze naszego państwa, a także społeczeństwo. Kontynuujemy tę tradycję, śledząc, jak przebiega Olimpiada Wiedzy Technicznej. Po raz pierwszy od powstania przed 46 laty nie otrzymała wsparcia polskiego państwa. A przed nami 4. rewolucja przemysłowa! Czy naprawdę uda się jej dokonać bez twórców cywilizacji technicznej?
Janusz M. Kowalski
Technikum Mechatroniczne nr 1 z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie ponownie zwyciężył w XXII Rankingu Liceów i Techników organizowanym przez Fundację Edukacyjną i miesięcznik „Perspektywy”.
Janusz M. Kowalski, członek Kapituły XXII Rankingu
Rozwój technologii i tempo coraz szybciej zmieniającego się świata stanowi wyzwanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Zmiany w technologii i technice wpływają na rewolucyjne zmiany w przemyśle (Przemysł 4.0), ale również zmienia się profil poszukiwanego pracownika. Oprócz wykształcenia technicznego z zakresu STEM zdecydowanie wzrasta rola kompetencji miękkich. Potrzebna jest przemyślana strategia, aby w miarę możliwości jak najlepiej przygotować społeczeństwo do pracy w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat, żeby nabyte umiejętności po kilku latach nie okazały się przestarzałe czy niepotrzebne. Artykuł porusza problematykę dostosowania modelu kształcenia edukacji technicznej oraz rozwoju zawodowego w sposób jak najlepiej przygotowujący do pracy w zawodach, które jeszcze nie powstały. Poruszono także rolę organizacji inżynierskich w kształceniu zawodowym oraz rozwoju kariery inżyniera w nowych warunkach rynku pracy.
dr inż. Maja Adamska-Szatko, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx,
dr hab. inż. Włodzimierz Adamski, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Materiałowej
Przyszłość mobilności należy do najbardziej gorących pytań. Prognozy są jednak różne i to, jak będzie wyglądała mobilność, pozostaje pytaniem otwartym.
Erwin Halentz, Józef Trzionka
Tegoroczne Międzynarodowe Targi BUDMA w Poznaniu (4-7.02.2020) zapowiadają się na jeszcze większą imprezę niż ubiegłoroczna. Zgromadzą ok. 1000 wystawców z ponad 40 państw. Właściwej BUDMIE towarzyszą targi INTERMASZ (maszyny budowlane) i INFRATEC (infrastruktura komunikacyjna). Medale Budmy już przyznano, by wystawcy mogli się nimi pochwalić w trakcie ekspozycji. Prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania.
oprac. jaz
W ostatnich miesiącach wielu producentów smartfonów informowało o wprowadzeniu na rynek modeli z elastycznymi, składanymi ekranami. Zdarzało się jednak, że premierowe egzemplarze miały usterki i firma potrzebowała nieco czasu, by je usunąć.
Jerzy Bojanowicz
Urządzeniom zbierającymi dane nigdy nie można ufać, jak pokazał przypadek aplikacji FaceTime. Ta mobilna aplikacja zaprezentowana w 2010 r. służy do prowadzenia rozmów głosowych lub wideo za pośrednictwem Internetu, umożliwiając komunikowanie się bez ponoszenia opłat za rozmowy telefoniczne.
Maciej Kamyk