Wypowiedź Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju
Wypowiedź Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju
Jeśli chcesz dokonać zmian na rzecz lepszego świata - zostań inżynierem – 4 marca 2020 r. po raz pierwszy będziemy obchodzić Światowy Dzień Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju (World Engineering Day for Sustainable Development).
oprac. Michalina Nowak
Politechnika Warszawska uzyskała status uczelni badawczej w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” i tym samym znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych polskich uczelni z potencjałem konkurowania z wybitnymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Z tej okazji odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu PW z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego (10.02.2020).
oprac. Irena Fober
Z dr. inż. Wojciechem Kamienieckim, dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Z prof. dr. hab. inż. Jerzym Barglikiem, prezesem Akademii Inżynierskiej w Polsce, rozmawia Marek Bielski.
Z okazji Światowego Dnia Inżyniera przybliżamy Czytelnikom, w jaki sposób zrzeszają się i działają na rzecz zrównoważonego rozwoju inżynierowie w innych krajach. Modelowym przykładem organizacji inżynierskiej jest VDI.
Oprac. Erwin Halentz, Józef Trzionka
W tym odcinku, korzystając z archiwalnego egzemplarza Przeglądu Technicznego nr 4 z 1913 r., przytaczamy ze sprawozdań tematykę, jaką przed ponad wiekiem zajmowali się technicy w Warszawie i we Lwowie.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Wypowiedź prof. dr. hab. inż. Leszka Rafalskiego, dyrektora naczelnego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat Polska stopniowo zmieniła się z kraju statycznego i prowincjonalnego w obszar dynamiczny i mobilny, w kraj tranzytowy. Ruch stał się główną cechą społeczeństwa: ruch ze wsi do miasta i odwrotnie, z kraju – za granicę, od jednego zajęcia – do innego. Ruchu dodało ożywienie handlu i usług zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
Zygmunt Jazukiewicz
Twarda technika, to znaczy konstrukcje dróg, mostów, nawierzchni, fundamenty filarów i przyczółków, geotechnika, to nie jedyny obszar działania Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Istotną częścią jest też inżynieria ruchu drogowego, gdzie powstało szereg ciekawych koncepcji, a nawet gotowych rozwiązań technicznych.
jaz.
Komputer to dziś narzędzie niemal każdego pracownika dowolnego zawodu, ale także każdego domownika, gdyż w prawie każdym domu jest on używany zarówno przez osoby starsze, jak i przez dzieci. Ale kiedyś tak nie było. Przed 60 laty gazety donosiły, że w Warszawie zainstalowano już trzeci komputer.
Andrzej Skorupski
Zdjęcia satelitarne Al Asad, bazy lotniczej w zachodnim Iraku, z której obecnie korzystają wojska amerykańskie i brytyjskie, pokazały następstwa irańskiego uderzenia rakiet balistycznych, do którego doszło 8.01.2020. Były one dowodem na precyzję ataku. Iran uderzył w serce rozległej bazy, w rejon pełen samolotów, helikopterów i budynków.
Maciej Kamyk
Inżynierowie z gdańskiego start-upu stworzyli rozwiązanie wspierające osoby z chorobą alkoholową. Helping Hand jest pierwszą w Europie aplikacją, która wykorzystując zaawansowane algorytmy, potrafi ocenić prawdopodobieństwo złamania abstynencji i na tej podstawie zaproponuje optymalną terapię wychodzenia z uzależnienia.
oprac. if
Kontuzja ścięgna Achillesa to jeden z najczęstszych urazów ortopedycznych – tylko w Polsce każdego roku skanuje się ok. 14 000 uszkodzonych ścięgien Achillesa. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli wykorzystujące sieci neuronowe rozwiązanie, które na podstawie obrazu rezonansu magnetycznego potrafi automatycznie ocenić stopień uszkodzenia oraz postęp w terapii. Dokładność diagnozy jest porównywalna do pracy doświadczonych radiologów specjalizujących się w ortopedii.
Irena Fober
Z inż. Krzysztofem Grządzielem, prezesem Zarządu Guala Closures DGS Poland SA we Włocławku, rozmawia Henryk Piekut.
Biotechnologia staje się jednym z głównych obszarów zainteresowań także wydziałów technologii chemicznej w politechnikach. Z nadzieją patrzymy na biochemików, którzy mogą dostarczyć skutecznych narzędzi zwłaszcza do walki z nowotworami lub do regeneracji tkanek zniszczonych przez nowotwór.
jaz