27 lutego w Sali Balowej Warszawskiego Domu Technika obyła się uroczysta 26 Gala „Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego 2019”. Tradycyjnie poprowadził ją popularny dziennikarz radiowy- Honorowy Złoty Inżynier- Roman Czajarek.
Henryk Piekut
27 lutego w Sali Balowej Warszawskiego Domu Technika obyła się uroczysta 26 Gala „Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego 2019”. Tradycyjnie poprowadził ją popularny dziennikarz radiowy- Honorowy Złoty Inżynier- Roman Czajarek.
Henryk Piekut
Ks. mgr inż. Michał Tomiak, który odebrał na Gali w warszawskim Domu Technika NOT dyplom Honorowego Inżyniera Przeglądu Technicznego należy do młodego pokolenia duchownych katolickich. Nie są mu obce trudne aktualne problemy, z jakimi styka się młodzież polska.
Marek Bielski
- uważa Krzysztof Wielicki „Honorowy Złoty Inżynier 2019” Przeglądu Technicznego.
Postać pilota Tadeusza Wrony stała się głośna po udanym awaryjnym lądowaniu lotu PLL LOT 016 w 2011 r. Leciał Boeingiem 767 aż z Newark w USA, zmęczony po wielu godzinach za sterami. Ale manewr lądowania bez wysuniętego podwozia wykonał bezbłędnie, tzn. nikt z 231 osób na pokładzie nie ucierpiał.
Jaz.
Różnych Dni mamy dziś w kalendarzu sporo. Od mających wieloletnią tradycję Dni Górnika, Strażaka, Nauczyciela, przez Dni Morza, Dziecka, Kobiet, Babci i Dziadka, po majowy Dzień Niezapominajki, a nawet … kota!
Janusz Kowalski
Firma Solaris w konsorcjum z Politechniką Poznańską rozwija zaawansowany system wsparcia kierowców autobusów miejskich, głównie elektrycznych. System, nad którym wspólnie pracują inżynierowie Solarisa oraz poznańskiej Politechniki, ułatwi kierowcy autobusu wykonywanie prostych i złożonych manewrów – pomoże w jeździe przód-tył czy parkowaniu.
Jt
Lądowanie dużego samolotu to dość spektakularny widok, znany wszystkim pilotom i większości pasażerów. Chmura dymu z opon brutalnie uderzających w beton pasa startowego, jęk przeciążanej konstrukcji podwozia, gdy koła muszą się w dwie sekundy rozkręcić do prędkości 220-240 km/godzinę. Nawet dla zupełnego laika wygląda to na gwałcenie podstawowych praw fizyki…
Andrzej J. Szymysł
Autor jest konstruktorem, pilotem sportowym, przedsiębiorcą i publicystą.
Już po raz 22 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju Konkurs Polski Produkt Przyszłości. Tym razem większość nagrodzonych produktów to innowacje w dziedzinie sprzętu medycznego, ochrony środowiska i niekonwencjonalnych źródeł energii.
Jaz.
System kontroli pojazdów wielkogabarytowych jest elementem ochrony ośrodków o znaczeniu strategicznym a także ochrony zewnętrznych granic w Unii Europejskiej. W artykule opisano założenia funkcjonalne związane z bezpieczeństwem stosowania systemu działającego w terenie otwartym, opartego o wykorzystanie źródła promieniowania jonizującego X oraz zaproponowano sposób realizacji przedstawionych założeń. Przygotowany algorytm działania systemu przeszedł pozytywnie testy jego działania a wynikające z wyników testów wnioski stanowią podsumowanie publikacji.
mgr inż. Jan Kopeć, mgr inż. Łukasz Kwiatkowski, inż. Krzysztof Krogulec - Narodowe Centrum Badań Jądrowych, mgr inż. Olga Stec - Narodowe Centrum Badań Jądrowych, obecnie Wojskowa Akademia Techniczna