W numerze 12-13/2020

GOSPODARKA

Do walki z suszą

Zapowiada się kolejny suchy rok w Polsce. Zbiega się to ze zjawiskiem globalnym – suszy i pustynnienia na ogromnych obszarach, zwłaszcza w Afryce i Azji. Wymogi demografii na tych terenach skłaniają do przeciwdziałania skutkom tych zjawisk. Inaczej będziemy świadkami katastrof humanitarnych, a u nas, w Europie – zahamowania rozwoju gospodarczego i społecznego.

Zygmunt Jazukiewicz


Karabony, taratajki i ...egoistki

- Liczba typów pojazdów konnych w dawnej Rzplitej może przyprawić o zawrót głowy. A waliło się to jak z woru, karocami, kałamaszkami, soliterkami, karabonami, taratajkami, wozikami, a na koniec i konno (Z. Kaczkowski „Gniazdo”). Taka wielość rodzajów pojazdów z czasów przedmotoryzacyjnych wymagała specjalistów od ich wytwarzania i obsługi.

Marek Bielski


Czas na nobilitację wodoru?

Argumentem przemawiającym za przyjęciem nowej wodorowej strategii jest fakt, że Komisja Europejska uwzględnia technologię ekologicznego wodoru  programie Green Deal,
czyli „Zielonego Ładu”.

Marek Bielski


Wodorowy mariaż gigantów

Część koncernu Daimler Benz, zajmująca się produkcją ciężarówek, rozpoczęła kooperację z brytyjskim koncernem technologicznym Rolls Royce. Wspólnie chcą pracować nad projektem budowy stacjonarnych agregatów prądotwórczych, wykorzystujących do ich napędu technologię ogniw paliwowych, które wraz z Volvo produkuje Daimler Benz.

Erwin Halentz/Jozef Trzionka


Kalendarium COVID -19


NAUKA

To nie jest zemsta przyrody

Czołowy amerykański biolog Thomas Lovejoy mówi, że aby powstrzymać przyszłe wybuchy epidemii, potrzebujemy więcej szacunku dla świata przyrody. Powiedział: nie jest to zemsta natury, a zrobiliśmy to sobie sami.

SARS, Ebola, a teraz SARS-CoV-2: trzy z tych wysoce zakaźnych wirusów wywoływały globalne paniki od 2002 roku - i wszystkie one przeszły na ludzi z dzikich, żyjących w gęstych lasach tropikalnych, zwierząt.

Maciej Kamyk


Inteligentne technologie zwiększające wiarygodność i efektywność audytów zdjęciowych

Potrzeba weryfikacji wdrażania standardów biznesowych klientów w terenie, skierowała zainteresowanie w kierunku audytów zdjęciowych, które okazały się najbardziej wiarygodną i klarowną metodą weryfikacji. Wdrożenie opracowanych standardów w docelowych miejscach sprzedaży stanowi kluczowy punkt optymalizujący wyniki sprzedażowe. Budowanie systemów autorskich, korzystających z koncepcji audytu zdjęciowego, stanowiło odpowiedź na palącą potrzebę rynku. Zdjęcia, przesyłane do systemu ze sklepów są weryfikowane przez system pod kątem zgodności z parametrami, zadanymi przez klienta, zob. (Rosebrock, 2016). Szczególnym wyzwaniem jest stworzenie docelowo takiego systemu, który maksymalnie zautomatyzuje proces weryfikacji zdjęć, minimalizując udział operatora w jego weryfikacji, zob. (Liu, Anguelov, 2016).

Badania przeprowadzone przez PRO Business Solutions IT od września 2017 do grudnia 2018, w ramach projektu R+D miały kilka zamierzonych celów: po pierwsze zebranie dostępnej w organizacji i poza nią wiedzy o audytach zdjęciowych, a następnie stworzenie z niej efektywnych metod działania. (Inteligentne raportowanie); po drugie sprawdzenie doświadczalne koncepcji, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia efektywności i jakości przeprowadzanych audytów (Podwójna weryfikacja, system uczący, rozpoznawanie obrazów); po trzecie sprawdzenie doświadczalne nowych metod świadczenia usługi (crowdsourcing, automatyczne porady eksperta).

Niniejszy dokument jest syntezą wyników tych prac i najważniejszych spostrzeżeń.

Kamil Szyjewski


ŚWIATOWY DZIEŃ SPOŁECZEŃSTWA INORMACYJNEGO 2020

Telekonferowanie w Światowym Dniu

W ramach obchodzonego corocznie Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (17 maja)Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) zorganizowało w przestrzeni wirtualnej XXI Konferencję Okrągłego Stołu „Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego”.

Jerzy Bojanowicz


Młodzi nie boją się dyktatury ICT

W sesji popołudniowej Konferencji Okrągłego Stołu SDSI, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich  głos oddano młodym – pracownikom nauki, studentom, młodzieży licealnej i ich nauczycielom.

jaz.


INNOWACJE

Grafen zastąpi olej silnikowy?


Superdron rusza pod wodę


ZDROWIE

Nadgryzione zdrowie?

Zdrowe dziąsła to nie tylko podstawa radosnego, promiennego uśmiechu. Lista chorób, do których mogą się przyczynić zapalne schorzenia dziąseł i przyzębia, stale się wydłuża. Podczas webinarium zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł eksperci alarmowali: choroby przyzębia to co najmniej dwa razy większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

if


Znikający pacjent

Czasami można odnieść wrażenie, iż teraz leczy się tylko pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Podczas pandemii tysiące chorych otrzymało telefon z informacją, że ich wizyta lub planowy zabieg, na który czekali nieraz przez wiele miesięcy, zostaje odłożony. Sami pacjenci też odwołują wizyty z obawy przed zakażeniem. A przecież koronawirus nie sprawił, że inne choroby zniknęły.

if


Drukowana elektora


Z serca do lekarza


Plasterek na cukrzycę


Zdalnie o zdrowiu

4 czerwca 2020 r. odbyła się prezentacja online „Raportu z 1. Kongresu Zdrowie Polaków 2019 – podsumowanie  i wnioski” pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego.

if


INŻYNIER

Z historii Towarzystw Technicznych (6): Tramwaj z Warszawy przez Ząbki do Wołomina

O bardzo ciekawym pomyśle budowy linii tramwajowej z Warszawy przez Ząbki aż do Wołomina dyskutowano 7 kwietnia 1913 roku w Stowarzyszeniu Techników w Warszawie. Na podstawie archiwalnego egzemplarza „Przeglądu Technicznego” nr 16 z 1913 r., przytaczamy fragmenty tej dyskusji, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski

 


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Co pan na to inżynierze? Tradycja i nowoczesność


Felieton: Przedwczesny optymizm


Filozofia pojęć technicznych (159). Balkon


Giełda wynalazków i projektów. Górniczy ratunek dla środowiska

Już niejednokrotnie zauważyliśmy, że prace badawczo-wdrożeniowe w Głównym Instytucie Górnictwa coraz częściej zwracają się ku ekologii, recyclingowi oraz bezpieczeństwu zdrowotnemu zarówno pod ziemią jak i na powierzchni. Ostatnio wdrożone i bliskie zakończeniu projekty to potwierdzają.

jaz


Wino dla inżyniera (239): Napa Valley


Parlament 434 milionów: Pewność dla studentów, Naprawiamy Europę


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2020": Arkadiusz Mężyk, Kazimierz Wronkowski


Recenzja PT: Dzieła hydrologiczne


Wątpię więc jestem. Chwała odważnym


Efekty-defekty


Technika na co dzień


Mądrzy po szkodzie czy raczej nie?

U progu lata  zazwyczaj zastanawialiśmy się, kiedy i gdzie spędzić urlop, a studenci i uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych szukali sezonowej pracy, która uzupełni ich budżety. Pandemia zmieniła nasze priorytety. Planowaniu towarzyszy teraz wiele obaw i pytań. A najważniejsze z nich to:  czy czas zarazy – że użyję tego archaicznego określenia – jest już za nami i czy świat po epidemii wróci do stanu poprzedniego, czy to już będzie zupełnie inna rzeczywistość?

Obawy wynikają nie tylko ze strachu przed zarażeniem, bo ten ostatnio znacznie się zmniejszył, ale właśnie z powodu braku jasnych odpowiedzi na te zasadnicze pytania. Pomimo znacznego „poluzowania” ograniczeń i obostrzeń zarówno światowa, jak i polska gospodarka bardzo powoli się uruchamia, a wielu ekonomistów wieści niespotykany do tej pory światowy kryzys. I jak w takiej sytuacji myśleć o wakacyjnych wyjazdach, szczególnie że w kilka tygodni po „wyjściu” z zamknięcia liczba zachorowań zaczęła rosnąć? 

Oczywiście, jak zawsze w czasach kryzysowych, są dziedziny życia, w których następuje wzrost. Boom przeżywa handel internetowy, a co za tym idzie usługi kurierskie. Kupujemy wprawdzie mniej, ale coraz więcej osób preferuje zakupy on-line nawet w odniesieniu do produktów spożywczych.

Kiedy ten numer dotrze do rąk czytelników, będą znane dane GUS, na ile w maju wyjście z domów sporej części społeczeństwa  zmniejszyło spadek obrotów w handlu wewnętrznym, o ile wzrosło bezrobocie i jaka jest skala kryzysu. Dane te wskażą tendencje rozwojowe (lub „zwojowe”) w następnych miesiącach. Oczywiście zakładając, że fala epidemii będzie się cofać.

Wielu socjologów zadziwiało się naszym zdyscyplinowaniem w przestrzeganiu ograniczeń anywirusowych. Nie jest ona najmocniejszą stroną Polaków. Pytano wówczas czy opanował nas strach przed zakażeniem czy karą za złamanie przepisów. A może i jedno i drugie. Obecnie, gdy wiele przepisów o charakterze sanitarnym, ograniczającym tworzenie tzw. ognisk epidemicznych złagodzono, gdzieś nasz strach uleciał.

Trudno się temu dziwić nie tylko z powodu reakcji na 3 miesiące zamknięcia w domu, ale także z powodu niejednoznacznych komunikatów, jakie płyną z Ministerstwa Zdrowia, choćby o noszeniu maseczek. Odreagowywanie hasła „zostań w domu” jest oczywiście zrozumiałe z punktu widzenia psychiki człowieka. Wytworzył się w nas mechanizm obronny, nie tyle na koronawirusa, co na zagrożenia, które stwarza. Po prostu przyzwyczailiśmy się (zaakceptowaliśmy), że żyjemy w otoczeniu, w którym ktoś, gdzieś jest zarażony, a nawet umiera. W podświadomości uważamy jednak, że nas to nie spotka. Dlatego wychodzimy na ulice bez masek (bo wolno) i nie przejmujemy się 2-metrowymi odległościami. Mycie rąk stało się nawykiem, ale już do rękawiczek i dezynfekcji przykładamy coraz mniejszą wagę.

To trochę tak, jak z zagrożeniem zmianami klimatycznymi. Martwiliśmy się suszą oraz brakiem śniegu zimą oraz deszczu w marcu i kwietniu. Gdy jednak w maju pojawiły się opady i gdzieś cos podmokło, nie pamiętamy o suszy hydrologicznej, o tym, że mamy mniej wody niż Egipt. Gdy drzewo przed naszymi oknami zasłania nam światło, to robimy wszystko by je ściąć. Gdy jednak przychodzą dni z temperaturami ponad 30°C i upały trwają kilka tygodni, zakładamy klimatyzację i nadal lekceważymy problem globalnego ocieplenia.

Analiza decyzji i działań rządzących (i to nie tylko w Polsce), podejmowanych ciągle w perspektywie kadencji i następnych wyborów, powinna budzić nasz stanowczy sprzeciw. Nie można co 4 czy 5 lat  zaczynać wszystkiego od nowa. Świat był głuchy na ostrzeżenia epidemiologów, iż ludzkości grozi pandemia. Czy więc nie należało bardziej inwestować w opiekę medyczną niż w komunikację lotniczą, która nota bene w dużym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych?

Zaraza wcześniej czy później przeminie, bo tak zawsze bywało w historii ludzkości. Czy jednak kondycja planety będzie na tyle dobra, że po raz kolejny nastąpi odrodzenie? Cywilizacja, którą stworzyliśmy i z której jesteśmy dumni ma ogromny potencjał, ale od nas, ludzi zależy jak go wykorzystamy!

Ewa Mańkiewicz-Cudny


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl