Na temat sytuacji Polski w latach 1919-1920 przywołajmy opinię naocznego świadka tamtych wydarzeń, szefa brytyjskiej misji wojskowej w Polsce.
oprac. MB
Na temat sytuacji Polski w latach 1919-1920 przywołajmy opinię naocznego świadka tamtych wydarzeń, szefa brytyjskiej misji wojskowej w Polsce.
oprac. MB
Wypowiedź prof. dr hab. inż. Wojciecha Żurowskiego, prorektora Uniwersytetu Technologiczo-Humanistycznego w Radomiu.
not. MB
Podczas zbrojnych konfliktów w 1918-1920 Polska była zdana na import dział, karabinów i nabojów. Tymczasem dostawy w przede dniu ofensywy sowieckiej ustały. Bolszewicy prowadzili bardzo aktywną politykę antypolską
Marek Bielski
Za początek wojny polsko-bolszewickiej uznaje się 14 lutego 1919 r, kiedy doszło do pierwszych starć regularnych oddziałów Wojska Polskiego z Armią Czerwoną koło białoruskiego miasteczka Mosty, niedaleko Szczuczyna Chwilowo powstrzymało to uderzenie nieprzyjaciela w kierunku Niemna i Bugu, w ramach zaplanowanej przez Lenina operacji „Cel Wisła”.
Jerzy Bojanowicz
Z Adrianem Furgalskim prezesem Zespołu Doradców Gospodarczych TOR rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
Zarządzanie infrastrukturą, tzn. siecią kolejową i prowadzenie nowych inwestycji na kolei należy do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w której większość udziałów ma Skarb Państwa. Spółka przygotowała w 2017 r. plan biznesowy, według którego prowadzi obecnie m.in. Krajowy Program Kolejowy, największy w historii polskich kolei.
Jaz.
Ciągle odkrywane są nowe minerały, choć nam się wydaje, że skorupa ziemska nie kryje już żadnych tajemnic. Są też takie, jakie znamy od wielu lat, ale dopiero od niedawna zaczynamy odkrywać ich niesamowite właściwości. Do nich należy tajemniczy haloizyt.
jaz.
Koniec wieńczy dzieło – mawiali starożytni. Książka i czasopismo, aby trafiły do czytelnika muszą być oprawione. Warto uzmysłowić sobie, że wymagania wobec pracującego obecnie introligatora, różnią się diametralnie od tych, jakie stawiano przed tą profesją jeszcze przed wynalezieniem druku.
Marek Bielski
We współczesnym świecie wiedza jest traktowana jako kolejny zasób niezbędny do rozwoju cywilizacji. Ważnym elementem są informacje, dzięki którym możesz aktualizować wiedzę, a tym samym tworzyć kompendium wiedzy. Wiedza i jej organizacja są szczególnie przydatne w budownictwie. W artykule zaproponowano mapę wiedzy, która jest zapisem wiedzy dziedzinowej. Wyznaczono pola, a polom przypisano ważne elementy w cyklu życia obiektu.
dr hab. inż. Jerzy Obolewicz, Politechnika Białostocka, Instytut IBOA,
dr inż. arch. Adam Baryłka, Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego, Instytut IBOA.
Dawne bezpieczeństwo i higiena pracy w budownictwie, popularne BHP, dziś nabiera większego znaczenia i powinno być traktowane szerzej jako inżynieria bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Budowa bowiem stała się złożonym miejscem pracy, które należy analizować kompleksowo a procesy budowlane formułować w ujęciu systemowym. W artykule scharakteryzowano aspekty inżynierii bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia współczesnej budowy.
dr hab. inż. Jerzy Obolewicz, Politechnika Białostocka, Warszawa,
dr inż. arch. Adam Baryłka, Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego, Warszawa
W bieżącym roku, ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się samochody kempingowe, zwane też kamperami. Pozwalają one na wygodną podróż całej rodziny i utrzymywanie odpowiedniego dystansu.
Johannes Hummel, Erwin Halentz
Dwusilnikowy samolot pasażerski A350, najnowsze dzieło Airbusa, produkowany jest w zakładzie tej firmy w Tuluzie we Francji w liczbie dziesięciu egzemplarzy na miesiąc. Każdy z tych samolotów powstaje dzięki łańcuchowi dostawców z całego świata, integrując 3,5 mln komponentów w jeden produkt.
Maciej Kamyk
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn – co roku w naszym kraju diagnozuje się niemal 17 tys. przypadków. Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek.
if
Niedawno wysłuchałem audycji wspomnieniowej nawiązującej do podróży Polaków po Europie. Przypomniano w niej, że w latach 70. ulubionym wakacyjnym kierunkiem była Bułgaria. Z Warszawy do Burgas jest ok 2000 km.
Henryk Piekut
Owcom, hucie i kopalniom zawdzięcza uzdrowisko Ustroń swoje powstanie i renomę. Kto o tym pamięta dzisiaj, kiedy miasto zostało bohaterem dwóch sezonów „Sanatorium miłości”?
Irena Fober
Tak jak Bruksela ma swoją fontannę – siusiającego chłopczyka Manneken Pis, do którego dochodzi się zaułkiem z Grote Markt, tak i Cieszyn, przy bocznej, stromej, brukowanej kocimi łbami uliczce poniżej rynku, ma swój pomnik – Studnię Trzech Braci, z którą chętnie fotografują się turyści.
Irena Fober
Najwyższa w Europie wolnostojąca drewniana konstrukcja, a zarazem najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie, zabytek techniki, symbol Gliwic – to świadek pierwszej zbrodni II wojny światowej. I bohaterka pierwszego udokumentowanego
historycznie fake newsa.
Irena Fober
Stowarzyszenie Techników w Warszawie na posiedzeniu w dniu 20 grudnia 1912 roku zajmowało się m. in. „sprawą noweli do prawa o zachowaniu wody i powietrza w czystości”. Referentem „Wuzup” (Wydz. Urz. Zdr. Użyt. Publ.) był p. E. Sokal. Na podstawie archiwalnego egzemplarza „Przeglądu Technicznego” nr 1 z 1913 r., przytaczamy fragmenty sprawozdania z tego posiedzenia, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Wynalazki z Politechniki Śląskiej stanowiły jedną z ciekawszych ekspozycji na katowickich XIII Targach INTARG w 2020 r. Nagrodzono aż siedem z nich, a jeden z projektów uzyskał platynowy medal - najwyższe wyróżnienie Targów. Politechnika pokazała jedną ze swoich najmocniejszych stron - konstrukcję urządzeń pomiarowych i nowe kompozycje materiałowe na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym oraz w Instytucie Fizyki - Centrum Naukowo-Dydaktycznym.
jaz.