Z Olgą Ewą Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, rozmawia Jerzy Bojanowicz
Z Olgą Ewą Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, rozmawia Jerzy Bojanowicz
Z Marcinem Gortatem, burmistrzem Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą, rozmawia Henryk Piekut.
Data 23 marca 1957 r. jest jedną z najszczęśliwszych w historii polskiej gospodarki. Grupa geologów pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkryła w próbkach wydobytych w okolicach Sieroszowic na Dolnym Śląsku dużą zawartość chalkozynu – bogatej rudy miedzi. Tak zaczęła się historia najważniejszego polskiego surowca mineralnego, a później potężnego kombinatu KGHM Polska Miedź S.A.
Zygmunt Jazukiewicz
Aleksander Brückner na przełomie XIX i XX w. wyjaśniał, iż łaziennikiem lub łaziebnikiem nazywamy posługującego w łaźni. A oba te słowa znają oprócz nas tylko Ruś i Łużyczanie.
Marek Bielski
Nowy rok szkolny... Jaki będzie? Wiemy czy nie wiemy? Od dawna wiele światłych osób mówi, że nasz system szkolny jest mało wydolny, nieefektywny i na pewno nie pomaga w podnoszeniu oczekiwanych standardów cywilizacyjnych, które sprzyjałyby unowocześnieniu kraju, innowacyjności i przybliżały nas do krajów wspólnoty europejskiej. Pandemia Covid -19 dodatkowo pokazała, że niekoniecznie bezproblemowo dajemy sobie radę w wielu obszarach. Również, niestety, w edukacji.
Janusz M. Kowalski
- Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest NASK, to kluczowy projekt z punktu widzenia modernizacji polskiej szkoły – powiedział 28.08. na konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski.
boj.
Z Biancą-Beatą Kotoro, psychologiem i terapeutą z Instytutu Psychologiczno-Psychoseksuologicznego Terapii i Szkoleń „Beata Vita” rozmawia Irena Fober.
12 sierpnia minister edukacji narodowej podpisał projekty 5 rozporządzeń, które pozwolą szkołom i placówkom w razie zagrożenia epidemicznego wprowadzić odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania, cedując tym samym podjęcie decyzji na ich dyrektorów i władze samorządowe.
Jerzy Bojanowicz
Na pytanie Czego nie było, a co powinno być po stronie nauczycieli i uczniów, by zdalne nauczanie było efektywne, odpowiada Włodzimierz Zielicz, nauczyciel fizyki w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, wychowawca laureatów Olimpiady Fizycznej i Olimpiady Wiedzy Technicznej, autor podręczników.
Z udziałem Wojciecha Murdzka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, 17 lipca br. w Centrum Olimpijskim w Warszawie po raz 21. podsumowano Ranking Szkół Wyższych. Organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Ranking jest jednym z czterech zestawień, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości IREG Approved.
Janusz M. Kowalski
Z Przemysławem Jaroszewskim, kierownikiem CERT Polska w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowy Instytut Badawczy (NASK), rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Coraz częściej słychać o nowej dziedzinie techniki związanej z cyfryzacją zwaną Internetem Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). Niektórzy nazywają tę dziedzinę techniki cyfrowej Internetem Przedmiotów lub Internetem Obiektów.
Andrzej Skorupski
Na krętych ulicach i trasach czuje się jak u siebie w domu: nowy Bugatti Chiron Pur Sport. Będzie go można w najbliższym czasie podziwiać w różnych miastach Europy: od Paryża, poprzez Genewę i Londyn, po Hamburg. Opóźnioną z powodu koronawirusa prezentację rozpoczął od swojej ojczyzny: Francji.
Erwin Halentz, Józef Trzionka
Był drugi w międzynarodowych zawodach w Książu w 2016 r., drugie miejsce zajął również w zawodach tradycyjnych zaprzęgów konnych w Koszęcinie (siedziba Zespołu „Śląsk”), a w jego domu w sołectwie Liwin k. Małej Wsi jest ogromna kolekcja pucharów, które zdobył w ostatnich czterech latach, chociaż jego PESEL wskazuje, że w tym roku przeżył 74 wiosnę.
Henryk Piekut
Optyczny system pomiarowy działający w oparciu o technologię fotogrametrii, pozwalający na szybki i dokładny pomiar obiektów o skomplikowanej strukturze. Budowa amatorskiego skanera 3D pozwalającego na odwzorowanie kształtu oraz tekstury graficznej skanowanego obiektu.
Rafał Bajdek, Rafał Dziamski, Paweł Sobczak, Robert Cieślak, Kamil Łodygowski - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych, Katedra Nauk Technicznych
Przegląd Techniczny nr 8 z 1912 r. zamieścił ciekawą informację „Ze spraw Stow. Techników w Lublinie”. Dziś trudno uwierzyć, z jaki problemami musieli się mierzyć technicy przed ponad wiekiem i jak potrafili sobie z nimi radzić. Poniżej przytaczamy fragmenty sprawozdania z walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Jedną z mniej znanych kart naszej historii jest rola, jaką odegrało Stowarzyszenie Techników Polskich 100 lat temu w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Janusz M. Kowalski
W 2014 r. wybitne grono fachowców sporządziło ekspertyzę do strategii postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi na lata 2014-2020. Jest to opracowanie obejmujące wszystkie aspekty zagospodarowania tych osadów. Z wyjątkiem jednego: pominięto całkowicie innowacyjne technologie.
jaz.