W okresie burzliwych historycznych zmian ustrojowych w Polsce (początek lat 90. XX w.), po wielu latach doświadczeń w pracy w ruchu inżynierskim, zostałem wiceprezesem NOT, u boku jej prezesa, profesora Jana Lecha Lewandowskiego. W poprzednich latach aktywnie uczestniczyłem w działalności Stowarzyszenia Elektryków Polskich, będąc przez dwie kadencje wiceprezesem SEP, wówczas jednego z największych stowarzyszeń inżynierskich w NOT (dziś największego).
Prof. dr inż. Andrzej Zieliński, Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w latach 1993–2000, Honorowy Prezes FSNT NOT
Z dr. inż. Wojciechem Ratyńskim, prezesem Zarządu Głównego FSNT-NOT w latach 2000–2008, Prezesem Honorowym FSNT-NOT oraz Prezesem Honorowym SITR, rozmawia Henryk Piekut.
Historia skłania nas co jakiś czas do obchodzenia różnych jubileuszy. Są one okazją do wspomnień, refleksji nad przebytą drogą, a nierzadko, na ich podstawie, również do projektowania przyszłych działań. Wywodząca swe korzenie z powstałych na obczyźnie w pierwszej połowie XIX w. polskich stowarzyszeń naukowo-technicznych, kontynuujących działalność w II Rzeczypospolitej, Naczelna Organizacja Techniczna obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia działalności. Ta znakomita organizacja naukowo-techniczna, o nieco skomplikowanej strukturze, skupiająca jeszcze w latach 70. XX w. 20, a ostatnio aż 39 stowarzyszeń o charakterze zawodowym i naukowo-technicznym, wniosła znaczący wkład w rozwój polskiej myśli technicznej i gospodarki.
Jacek Kubielski, Społeczny doradca prezes FSNT-NOT
Wypowiedź Janusza Ptaka, Sekretarza Generalnego EFPSNT
Wypowiedź Andrzeja S. Nowaka, Prezesa Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, profesora i dziekana Wydziału Inżynierii Cywilnej w Auburn University, Alabama, USA
W przypadku dokonań prof. Janusza Tymowskiego – doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej i wieloletniego prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej, a następnie honorowego prezesa NOT – wątki pozytywistyczne są sprzęgnięte z patriotycznymi. Oba dotyczą przełomowych wydarzeń w Polsce XX stulecia. I jedne, i drugie zasługują na poświęcenie im baczniejszej uwagi.
Marek Bielski
Przez 46 lat, bo tyle edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej (OWT) już za nami, od 1974 r. zamieściliśmy na łamach Przeglądu Technicznego, gazety inżynierskiej, listy z 938 laureatami. Od początku opracowywał je „ojciec” i pomysłodawca OWT, śp. dr n. tech. Zygmunt Kalisz. Kontynuujemy tę tradycję. Prezentując laureatów, oczywiście wspominamy o szkołach, które reprezentują, oraz o ich opiekunach, którym zawdzięczają swój sukces. Jubileusz 75-lecia NOT jest okazją do przypomnienia nauczycieli, dzięki którym wielu młodych ludzi wybrało zawód twórcy techniki.
Janusz M. Kowalski, członek KG OWT od 1980 r.
Patrząc na rolę, jaką odgrywają twórcy techniki w cywilizacyjnym rozwoju społeczeństwa – jako informatyk – skupię się na zjawisku zwanym transformacją cyfrową.
Jesteśmy świadkami bezprecedensowego przyspieszenia rozwoju cywilizacyjnego w bardzo wielu dziedzinach życia, a rozwój ten jest powiązany z rozwojem technologicznym.
Roman Słowiński, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk
Budowę Domu Technika w Krakowie rozpoczęto 25 lipca 1905 r., pod kierownictwem autora projektu prof. Sławomira Odrzywolskiego.
Bronisław Hynowski, Towarzystwo Kultury i Historii Techniki
Biografia, gatunek literatury, który wykształcił się już w starożytności, ma co najmniej tylu wielbicieli, co przeciwników. Może mieć postać opracowania naukowego lub popularnonaukowego, jednak może przyjąć również formę literacką w postaci powieści biograficznej. Książka autorstwa prof. Mariana Drozdowskiego poświęcona inż. Piotrowi Drozdowskiemu do beletrystyki się nie zalicza. Jednak życiorys Drzewieckiego mógłby posłużyć nie tylko jako temat wielowątkowej pasjonującej powieści, ale na jego losach platforma Netflix mogłaby oprzeć fascynujący serial.
Jagna Piwowarska
„Przegląd Techniczny” nr 11-12/1946 r. (redakcja mieściła się wówczas w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej nr 50) opublikował „Protokół Zebrania Plenarnego Komitetu Organizacyjnego Naczelnej Organizacji technicznej odbytego w dniu 25.5.1946 r.”. Poniżej przytaczamy fragmenty tego protokołu, zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac. Bronisław Hynowski
Wybudowany w latach 1903-1905 gmach Stowarzyszenia Techników w Warszawie, którego prezesem był inż. Stanisław Drzewiecki, od ponad wieku jest świadkiem i miejscem wielu ważnych zdarzeń nie tylko dla historii Warszawy, ale i całego kraju.
Bronisław Hynowski
Laureaci corocznego Konkurs Mistrza Techniki organizowanego przez Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT „Zagłębia Miedziowego”.
Karty historii polskiego dozoru technicznego już od drugiego dziesięciolecia XX w. są zapisywane dokonaniami pokoleń, którym przyszło funkcjonować w określonych realiach geopolitycznych, na różnych etapach rozwoju myśli technicznej i jej zastosowań w przemyśle i gospodarce.
Dlaczego rzeczy naprawdę wielkie robimy z ciekawości, a rzeczy naprawdę ważne z potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi? – takie pytanie prof. Zbigniew Nawrat postawił przed społecznością akademicką Politechniki Warszawskiej.
Sztuczna Inteligencja, czyli Atrifical Intelligence (AI), to słowo klucz, symbol nowoczesności. Od 2017 r. często przesłania ono takie pojęcia jak „cyfryzacja”, akcentująca technikę, stanowiącą bazę przemian lub „społeczeństwo Informacyjne”, akcentujące ich aspekty społeczne.
dr inż. Andrzej M. Wilk, Sekcja Technik Informacyjnych SEP
Rozmowa z dr. hab. inż. Tomaszem Tańskim, prof. PŚ, kierownikiem Katedry Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej.
Astronomiczną zimę powitamy 21.12 o 18.45. ciekawym wydarzeniem astronomicznym: rzadką i niesłychanie bliską koniunkcją dwóch planet olbrzymów – Jowisza z Saturnem. Ich bliskość, wprawdzie coraz luźniejsza, będzie nam długo jeszcze towarzyszyła nie tylko tej zimy, ale przez cały rok.
Jan Desselberger
Wśród minerałów „polskich" poczesne miejsce zajmuje chalcedon. Jego historia warta jest ksiąg, głównie ze względu na odwieczną fascynację wyrobami jubilerskimi. Chemicznie jest to odmiana zwykłej krzemionki SiO2, ale natura pokazuje tu, co potrafi. Dziś chalcedonity wzbudzają zainteresowanie także ze względu na swoje walory gospodarcze.
jaz.
Ozdobne piece były dużym luksusem. W swoich domach mieli je ludzie zamożni. Chłopi pańszczyźniani zazwyczaj sami budowali piece, wykorzystując glinę i kamienie, a palenisko było po prostu na polepie.
Anna Bielska, Marek Bielski
Po dziewięciu latach opóźnienia i trwającej 24 lata budowie wreszcie oddano do użytku nowy port lotniczy dla Berlina (BER). Samoloty Lufthansy i EasyJet mają za sobą pierwsze loty z pasażerami. Niestety, otwarcie lotniska zbiegło się z najgorszym od czasów II wojny światowej kryzysem branży lotniczej.
Erwin Halentz, Józef Trzionka
Niedawno opisywaliśmy niektóre innowacyjne osiągnięcia Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Wkrótce potem, w październiku 2020 r. Wydział zgarnął nagrodę główną i większość pozostałych trofeów w ogólnopolskim konkursie informatycznych prac naukowych „Forum Młodych Mistrzów" podczas Forum Teleinformatyki.
jaz.
Oddajemy Państwu do rąk numer specjalny, poświęcony 115-leciu wzniesienia i oddania do użytku Domu Technika w Warszawie oraz 75-leciu powstania Naczelnej Organizacji Technicznej. Przed nami 2021 r., w którym staruszek Przegląd Techniczny wejdzie w 155. rok swego istnienia. Gdyby nie pandemia koronawirusa, która zupełnie zmieniła nasze życie prywatne i zawodowe, wszystkie te jubileusze świętowalibyśmy bardziej lub mniej okazale, snując ambitne plany na przyszłość. Niestety 2020 r. nie jest czasem świętowania!
Negatywne, ekonomiczne skutki COVID-19 z rysującym się ogromnym kryzysem gospodarczym odbiły się również na prasie technicznej, której podstawę ekonomiczną stanowią wpływy z reklam. Odczuliśmy to bardzo w naszej redakcji, ratując się zmniejszaniem objętości zeszytów i łączeniem numerów, licząc na wyrozumiałość Czytelników. Dlatego wspólnie z wydawcą podjęliśmy decyzję zmiany cyklu wydawania Przeglądu Technicznego z dwutygodniowego na miesięczny.
I tak powracamy do początków, gdy nasz tytuł był pismem miesięcznym, poświęconym PRZEMYSŁOWI KRAJOWEMU, co z dumą podkreślali jego twórcy. Chcemy tę 155-letnią tradycję kontynuować. Pomimo sędziwego wieku staramy się nadążać za nowoczesnością.
Proponujemy zatem wersję cyfrową. Może być samodzielna, ale oferujemy też wersję PLUS, obejmującą zarówno wydanie papierowe, jak też prenumeratę cyfrową, dodatkowo z rocznym dostępem do internetowego archiwum PT od 2004 r.