Z Bianką Siwińską, dyrektor zarządzającą Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, inicjatorką kampanii społecznej „Dziewczyny na politechniki” i twórczynią największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie, rozmawia Janusz M. Kowalski.
Z Bianką Siwińską, dyrektor zarządzającą Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, inicjatorką kampanii społecznej „Dziewczyny na politechniki” i twórczynią największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie, rozmawia Janusz M. Kowalski.
W Zwartowie, małej miejscowości na Pobrzeżu Kaszubskim, w powiecie wejherowskim, na zachodnim krańcu obszaru Lasów Lęborskich, wkrótce rozpocznie się budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w naszej części Europy.
boj.
Od czasu ogłoszenia przez Komisję Europejską nowej strategii do 2050 r. – European Green Deal, czyli Europejskiego Zielonego Ładu, organy unijne opracowują sposoby i metody osiągnięcia neutralności klimatycznej w złożonej rzeczywistości gospodarczej i społecznej oraz uniezależnienia wzrostu gospodarczego od zużycia surowców.
Anna Bielska
Artykuł dyskusyjny
Coraz powszechniejsze staje się przekonanie ( chociaż nie masowe ), iż musimy odrzucić linearny model produkcji. W generowaniu sukcesów ekonomicznych przez ostatnie stulecia sprawdzał się głównie jeden model gospodarki : wziąć, zrobić, zużyć.
Marek Bielski
Z Januszem Gajowieckim, prezesem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Nowoczesność i cyfryzacja decydują o poziomie gospodarki, a tym samym życia obywateli. W przemyśle obronnym odgrywają szczególną rolę, gdyż mają wpływ na bezpieczeństwo kraju i jego obywateli
dr inż. Andrzej M. Wilk, Sekcja Technik Informacyjnych SEP
Za sprawą ekologów wyprawa skór zwierzęcych i kuśnierstwo stają się zawodami przeszłości. Akcje organizacji ekologicznych przeciwko polowaniom na zwierzęta futerkowe, a także prowadzeniu na skalę przemysłową ich hodowli doprowadziły do zmiany zachowań społecznych.
Marek Bielski
Według tradycji powinniśmy darzyć cynk sentymentem: bogate rudy cynkowo-ołowiowe wydobywano na ziemiach polskich od niepamiętnych czasów, a wybitne światowe zasługi dla technologii cynkowania ma Tadeusz Sendzimir - jeden z największych polskich inżynierów.
jaz.
Architektura w szpitalach odpowiada za stworzenie przyjaznej atmosfery, która zapewni pacjentom i opiekunom komfort, bezpieczeństwo i zdrowie. To stwierdzenie można uznać za truizm, ale na pewno wielu z czytelników miało niezbyt miłe wrażenia podczas wizyty w placówce służby zdrowia.
Jerzy Bojanowicz
Artykuł sponorowany
Piękne łany kukurydzy zdobią polskie pola od czerwca do późnej jesieni. Gros tej coraz bardziej cenionej u nas rośliny trafia w całości na kiszonkowe pryzmy albo do silosów (jako pasza lub na potrzeby bioenergetyki), a dość istotna część jest przeznaczona na ziarno, by po zmieleniu wzbogacić paszę treściwą dla bydła i trzody chlewnej. Tylko niewielka ilość jest konsumowana (po mniejszym lub większym przetworzeniu) przez mieszkańców naszego kraju.
Henryk Piekut
Potrzeba dorównywania konkurencji w cyfryzacji wymusza na przedsiębiorcach krytyczną analizę własnych modeli biznesowych, dopasowanie procesów oraz adoptowanie nowych technologii. Sprzyja temu przenoszenie operacji cyfrowych do chmur obliczeniowych.
Erwin Halentz, Józef Trzionka, Roland Wacławek
Planowanie podróży do wielu kierunków ułatwi pracownikom branży turystycznej rozwiązanie opracowane przez zajmujący się sztuczną inteligencją zespół ekspertów Synerise. Polacy, pod przewodnictwem Jacka Dąbrowskiego, zajęli II miejsce w konkursie WebTour 2021 Challenge organizowanym przez Booking.com.
boj.
W wielu państwach powstają systemy umożliwiające wykrywanie i śledzenie, a zatem atakowanie "niewidzialnych" samolotów bojowych, a także F-35.
Maciej Kamyk
Teoria i praktyka pomiarowa napędza technikę i jest jedną z dziedzin o najszerszych zastosowaniach, wykorzystuje też coraz więcej rodzajów promieniowania. Wydaje się, że już wszelkie fizyczne oddziaływania zostały zaprzęgnięte na potrzeby pomiaru, który coraz bardziej zagłębia się w materię i coraz dalej wędruje w kosmos. Tego roku przed techniką pomiarową i metrologią stoją szczególnie poważne wyzwania, co znalazło odbicie w haśle tegorocznego Dnia Metrologii "Pomiary dla zdrowia". Patronem Dnia jest zreformowany w 1993 r. Główny Urząd Miar. W 2007 r. GUM przystąpił do EURAMET-u (Stowarzyszenia Krajowych Instytucji Metrologicznych), wchodząc tym samym w system unijny. By przypomnieć o możliwościach tej tak podstawowej dla techniki dziedziny, podajemy kilka przykładów najnowszych urządzeń pomiarowych o różnych zastosowaniach.
jaz.
Z prof. dr. hab. inż. Jackiem Miękiszem, prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, pracownikiem Zakładu Biomatematyki i Teorii Gier Instytutu Matematyki Stosowanej i Mechaniki, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Historia polskiej optyki sięga wieku XIII. Warto przypomnieć jednego z najwybitniejszych uczonych średniowiecza Witelona – zwanego w Polsce Erazmem Ciołkiem (ok. 1230-ok. l280). Był on autorem fundamentalnego dzieła „Perspektywa” prezentującego całą uporządkowaną ówczesną wiedzę z dziedziny optyki. W pracy wykorzystał osiągnięcia arabskich uczonych w tej dziedzinie: Ahazena (ok. 965-1039) i Alkaidiego, rozszerzając je o własne obserwacje i doświadczenia.
Piotr Matejuk
W bieżącym odcinku przypominamy kolejne zagadnienia podjęte podczas II Zjazdu Techników Polskich w dniach 3-6.10.1886 r. we Lwowie (pisownia oryginalna).
Wybór i oprac.: Bronisław Hynowski