Na pytania Przeglądu Technicznego odpowiadają pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Paweł Staniszewski, Tomasz Walczykiewicz, Marta Bedryj, Dawid Bernacik, Sławomir Ulatowski, Jakub Sawicki, Bożena Łapeta.
Na pytania Przeglądu Technicznego odpowiadają pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Paweł Staniszewski, Tomasz Walczykiewicz, Marta Bedryj, Dawid Bernacik, Sławomir Ulatowski, Jakub Sawicki, Bożena Łapeta.
Z prof. dr. hab. Jackiem Semaniakiem. prezesem Głównego Urzędu Miar rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
W szkole podstawowej uczęszczałem na lekcje przedmiotu o nazwie „prace ręczne” (późniejsze „wychowanie techniczne”) i doskonale pamiętam, że dziewczęta uczono posługiwania się szydełkiem, zaś chłopcy budowali karmniki dla ptaków. Nic dziwnego, że wśród ludzi z mojego pokolenia, utrwaliła się opinia, że hafciarstwo jest zajęciem typowo ...kobiecym.
Marek Bielski
Przed laty popularny był żart kabaretowy: gdyby na Saharze wprowadzono socjalizm, wnet zabrakłoby piasku. Niestety piasek Sahary jest małowartościowy, gdyż przypomina raczej pył lub mąkę. Polsce zaś nigdy nie groził brak kruszyw budowlanych. Żwir i piasek to jedna z najpowszechniej występujących kopalin. Ale czy dobrze tym bogactwem gospodarujemy?
Zygmunt Jazukiewicz
Jednym z istotnych punktów XXII Konferencji Okrągłego Stołu „Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego” obradującej w 2021r. pod hasłem „Przyśpieszenie transformacji cyfrowej w trudnych czasach” była debata młodzieżowa.
dr inż. Andrzej M. Wilk, CKST SEP
Elektryczna inżynieria, elektronika, energetyka zdominowały technikę naszego wieku. Tym większy szacunek i przypomnienie należy się osiągnięciom starszych pokoleń, by budować prestiż następców po fachu.
AB/MB
Szybki rozwój techniki, który dziś panuje w całym świecie, wymusza wielką konkurencję przemysłową. Stosunkowo niewielkie kraje, jak Polska, nie są w stanie konkurować w wielkoseryjnej produkcji różnych wyrobów. To dziś domena Chin, USA, Korei i innych państw, które zdążyły się przygotować do takiej produkcji. To tam powstają wyroby w seriach milionów, a nawet miliardów egzemplarzy.
Andrzej Skorupski
Z Andrzejem Szczepańskim, kierownikiem ds. Klientów Kluczowych firmie Basen i Sauna Sp. z o.o. rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy dynamiczny rozwój technologii związanych z fotogrametrią i teledetekcją czyli dziedzinami nauk ukierunkowanymi na pozyskiwanie, przetwarzanie i analizę danych lotniczych różnego pułapu. Dziś wielość zastosowań i branż, w których mogą być one stosowne jest już bardzo duża. Jednym z sektorów gospodarki, w których doskonale widać przydatność tego typu technologii jest leśnictwo.
Daniel Janczyk, specjalista Służby Leśnej ds. geomatyki ,Samodzielne Stanowisko Pracy ds. Geomatyki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.
Na V Zjeździe techników polskich we Lwowie poniesiono konieczność reorganizacji przyszłych Zjazdów oraz konieczność nawiązania łącznościpomiędzy poszczególnymi Towarzystwami technicznymi. „Przegląd Techniczny” nr 26 z 1913 roku opublikował „Komunikat Rady Zjazdów i Zrzeszeń Techników Polskich”, z którego przytaczamy ciekawe fragmenty, zachowując oryginalną pisownię.
Wybor i oprac. Bronisław Hynowski
Wicepremier RP w latach 1926-1930, inż. Eugeniusz Kwiatkowski opracował 15-letni Plan Modernizacji Polski na lata 1939 - 1954. W pierwszym okresie priorytetem miała być rozbudowa przemysłu zbrojeniowego. Podwaliny zaczęto budować już wcześniej. Związek Miast Polskich rozpoczął też modernizację infrastruktury. Rozbudowano port w Gdyni. W drugim etapie miały być rozwijane duże projekty komunikacyjne, w trzecim - oświata i rolnictwo, w czwartym kolejne duże inwestycje przemysłowe, w piątym - zatarcie różnic rozwojowych między wschodnią i zachodnią Polską (tzw. Polską A i B). Przed wojną udało się rozwinąć głównie inwestycje Centralnego Okręgu Przemysłowego. Powojenna działalność Kwiatkowskiego wiązała się głównie z zagospodarowaniem Ziem Zachodnich przyłączonych do Polski. Jako Delegat Rządu do Spraw Wybrzeża patronował wielu projektom infrastrukturalnym na Pomorzu. Niektóre rozwiązania pochodzące z 15-letniego Planu były inspiracją powojennych planów odbudowy zniszczonej gospodarki.
prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski
Internet United, czyli wolny, niepodzielny, wspólny internet. To hasło przewodnie Szczytu Cyfrowego 2021 (Internet Governance Forum/Światowe Forum Zarządzania Internetem, IGF), którego organizatorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, odbędzie się po raz 16. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 6-10 grudnia 2021 r.
boj.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Ponad połowa to kobiety. Są to laureaci i laureatki konkursu w programie START, w którym Fundacja co roku nagradza wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia badaczy.
Od początku roku Polacy założyli już ponad 3 mln profili zaufanych (PZ). W sumie korzysta z niego 11,9 mln osób. Dzięki niemu możemy, załatwiając przez internet sprawy urzędowe, potwierdzać swoją tożsamość.
Jerzy Bojanowicz