W numerze 8/2021

GOSPODARKA

Skorzystać z mocy meteo

Na pytania Przeglądu Technicznego odpowiadają  pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Paweł Staniszewski, Tomasz Walczykiewicz, Marta Bedryj, Dawid Bernacik, Sławomir Ulatowski, Jakub Sawicki, Bożena Łapeta.


Z pomiarem do nanorozmiaru

Z prof. dr. hab. Jackiem Semaniakiem. prezesem Głównego Urzędu Miar rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


Ginące zawody (18): Hafciarstwo: od tamborka do komputera

W szkole podstawowej uczęszczałem na lekcje przedmiotu o nazwie  „prace ręczne” (późniejsze „wychowanie techniczne”) i doskonale pamiętam, że dziewczęta uczono posługiwania się szydełkiem, zaś chłopcy budowali karmniki dla ptaków. Nic dziwnego, że wśród ludzi z mojego pokolenia, utrwaliła się opinia, że hafciarstwo jest zajęciem typowo ...kobiecym.

Marek Bielski


Skarby polskiej ziemi (13): Wszechobecne kruszywa

Przed laty popularny był żart kabaretowy: gdyby na Saharze wprowadzono socjalizm, wnet zabrakłoby piasku. Niestety piasek Sahary jest małowartościowy, gdyż przypomina raczej pył lub mąkę. Polsce zaś nigdy nie groził brak kruszyw budowlanych. Żwir i piasek to jedna z najpowszechniej występujących kopalin. Ale czy dobrze tym bogactwem gospodarujemy?

Zygmunt Jazukiewicz


INŻYNIER

KOS 2021 – Debata Młodzieżowa

Jednym z istotnych punktów XXII Konferencji Okrągłego Stołu „Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego” obradującej w 2021r. pod hasłem „Przyśpieszenie transformacji cyfrowej w trudnych czasach” była debata młodzieżowa.

dr inż. Andrzej M. Wilk, CKST SEP


Międzynarodowy Dzień Elektryków MDE - 2021

Elektryczna inżynieria, elektronika, energetyka zdominowały technikę naszego wieku. Tym większy szacunek i przypomnienie należy się osiągnięciom starszych pokoleń, by budować prestiż następców po fachu.

AB/MB


Kariery inżynierskie w Polsce

Szybki rozwój techniki, który dziś panuje w całym świecie, wymusza wielką konkurencję przemysłową. Stosunkowo niewielkie kraje, jak Polska, nie są w stanie konkurować w wielkoseryjnej produkcji różnych wyrobów. To dziś domena Chin, USA, Korei i innych państw, które zdążyły się przygotować do takiej produkcji. To tam powstają wyroby w seriach milionów, a nawet miliardów egzemplarzy.

Andrzej Skorupski


Basenowa wiedza z akademii

Z Andrzejem  Szczepańskim, kierownikiem ds. Klientów Kluczowych firmie Basen i Sauna Sp. z o.o. rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


Las okiem drona

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy dynamiczny rozwój technologii związanych z fotogrametrią i teledetekcją czyli dziedzinami nauk ukierunkowanymi na pozyskiwanie, przetwarzanie i analizę danych lotniczych różnego pułapu. Dziś wielość zastosowań i branż, w których mogą być one stosowne jest już bardzo duża. Jednym z sektorów gospodarki, w których doskonale widać przydatność tego typu technologii jest leśnictwo.

Daniel Janczyk, specjalista Służby Leśnej ds. geomatyki ,Samodzielne Stanowisko Pracy ds. Geomatyki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.


Z historii Towarzystw Technicznych (22). Rada Zjazdów i Zrzeszeń Techników Polskich

Na V Zjeździe techników polskich we Lwowie poniesiono konieczność reorganizacji przyszłych Zjazdów oraz konieczność nawiązania łącznościpomiędzy poszczególnymi Towarzystwami technicznymi. „Przegląd Techniczny” nr 26 z 1913 roku opublikował „Komunikat Rady Zjazdów i Zrzeszeń Techników Polskich”, z którego przytaczamy ciekawe fragmenty, zachowując oryginalną pisownię.

Wybor i oprac. Bronisław Hynowski


NAUKA

15-letni plan modernizacji II RP

Wicepremier RP w latach 1926-1930, inż. Eugeniusz Kwiatkowski opracował 15-letni Plan Modernizacji Polski na lata 1939 - 1954. W pierwszym okresie priorytetem miała być rozbudowa przemysłu zbrojeniowego. Podwaliny zaczęto budować już wcześniej. Związek Miast Polskich rozpoczął też modernizację infrastruktury. Rozbudowano port w Gdyni. W drugim etapie miały być rozwijane duże projekty komunikacyjne, w trzecim - oświata i rolnictwo, w czwartym kolejne duże inwestycje przemysłowe, w piątym - zatarcie różnic rozwojowych między wschodnią i zachodnią Polską (tzw. Polską A i B). Przed wojną udało się rozwinąć głównie inwestycje Centralnego Okręgu Przemysłowego. Powojenna działalność Kwiatkowskiego wiązała się głównie z zagospodarowaniem Ziem Zachodnich przyłączonych do Polski. Jako Delegat Rządu  do Spraw Wybrzeża patronował wielu projektom infrastrukturalnym na Pomorzu. Niektóre rozwiązania pochodzące z 15-letniego Planu były inspiracją powojennych planów odbudowy zniszczonej gospodarki.

prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski


Polska wita Szczyt Cyfrowy

Internet United, czyli wolny, niepodzielny, wspólny internet. To hasło przewodnie Szczytu Cyfrowego 2021 (Internet Governance Forum/Światowe Forum Zarządzania Internetem,  IGF), którego organizatorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, odbędzie się po raz 16. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 6-10 grudnia 2021 r.

boj.


Znamy najlepszych młodych badaczy

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Ponad połowa to kobiety. Są to laureaci i laureatki konkursu w programie START, w którym Fundacja co roku nagradza wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia badaczy.


INFOTECHNOLOGIE

mObywatel zaufany i praktyczny

Od początku roku Polacy założyli już ponad 3 mln profili zaufanych (PZ). W sumie korzysta z niego 11,9 mln osób. Dzięki niemu możemy, załatwiając przez internet sprawy urzędowe, potwierdzać swoją tożsamość.

Jerzy Bojanowicz


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Co pan na to, inżynierze? Prymusi pism technicznych 2020


Felieton. Sukces po długiej mitrędze


Filozofia pojęć technicznych (174). Suwak logarytmiczny


Giełda wynalazków i projektów. Czempioni INTARGU 2021


Wino dla inżyniera (254): Ryby, owoce morza i wino


Parlament 434 milionów. Emisje w dół. Finansowanie „pakietu spójności”


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2021": Jan Matuszewski, Piotr Szynkarczyk, Tadeusz Więckowski


Wątpię więc jestem. Ile kosztuje prawda


Innowacje


Efekty-defekty


Sezon niby ogórkowy

Prawie każdego roku od końca lipca do początku września trwa w mediach posucha informacyjna zwana „sezonem ogórkowym”. Nazwa nawiązuje do trwających w tym okresie zbiorów warzyw zwanych ogórkami, ale faktycznie oznacza czas, w którym polityka traci tematy i dziennikarze muszą coś wymyślać, żeby dostać jakąś wierszówkę.

Przez dziesięciolecia w jednym ze szkockich jezior zjawiał się dziwny zwierz zwany „potworem”, a relacje z wyimaginowanych spotkań z tym monstrum zajmowały kolumny gazet, a nawet dużą część serwisów radiowych. Idąc za przykładem zachodnich kolegów radiowi dziennikarze polskiego radia wymyślili „pasakudę” w Zalewie Zegrzyńskim.

W tym roku krótko trwała informacja o wielorybie w wodach naszej granicznej Odry, ale szybko zorientowano się że nie muszą już wymyślać potworów, paskud czy wielorybów, bo codzienność jest bogata w atrakcyjne dla czytelników wydarzenia.

Pierwszym była odłożona o rok Letnia Olimpiada w Tokio na którą wybrał się nawet polski prezydent. Jego pobyt- podobnie jak było z innym naszym prezydentem- nie przynosił szczęścia polskim sportowcom. Wystarczyło, żeby wrócił do kraju, a „worek” – no może woreczek z medalami się pojawił. Podobno faworyzowanym i naprawdę znakomitym polskim siatkarzom najbardziej zaszkodziło kibicowanie polityka wybranego kiedyś wiceprezesem Polskiego Związku Siatkówki.

Zostawmy jednak sport na boku i zajmijmy się innymi problemami tylko teoretycznie wakacyjnymi. Takim miało być „uciszenie” krytycznej dla rządzących telewizji TVN. Ustawę w tej sprawie udało się nawet przepchnąć przez Komisję Kultury w Sejmie RP, ale do roli „hamulcowych” ustawy włączyli się ponadpartyjni senatorowie USA. Broniąc własności amerykańskiego koncernu medialnego, a zarazem demokracji w Polsce ostro skrytykowali przygotowany pod kierownictwem posła Suskiego projekt ustawy, a to coś już znaczy.

Co będzie z tym projektem dalej – zobaczymy.

Tym co miało podobać się większości wyborców miał być projekt rządowy zwany „Nowym polskim ładem”. Wraz z jego realizacją bogatszymi mieli się stać prawie wszyscy mało zarabiający, korzystający na wysokiej kwocie nieopodatkowanego zarobku, a tylko dla garstki najbogatszych miały wzrosnąć podatki i różne opłaty.

Rzecz w tym, że te małe 10% społeczeństwa tworzy miejsca pracy dla reszty i właśnie o nich upomniał się jeden z małych koalicjantów obecnego rządu. Dołączyli do niego samorządowcy, którym zapowiadana reforma podatkowa ma odebrać miliardy PLN. Samorządowców – w większości opozycyjnych w stosunku – do rządzących można nie lubić, ale szkodzić przedsiębiorcom już przynajmniej nie wypada. Na razie zaczęły się dymisje krytycznych decydentów (dymisja wiceminister), a co będzie dalej zobaczymy.

Największy numer i to wręcz grożący kryminałem wycięli ministrowi zdrowia (bo nie wiem czy rządzącym) tzw. antyszczepionkowcy. Nie wystarczyły im protesty i wyzwiska w stosunku do wykonujących szczepienia przeciw Covid-19. Posunęli się do podpalenia punktu szczepień i lokalu Sanepid-u w Zamościu.

W tym ostatnim przypadku poszukiwany jest „podpalacz”, ale nie wiadomo jeszcze jaka kara czy nagroda może go za to spotkać? Znając życiorysy niektórych ważnych ministrów (np. celnie rzucających paryskimi pomidorami w Prezydenta RP) nic nie jest wykluczone.

Zapewne rządzący liczyli też, że podwyżek uposażeń dla posłów i senatorów latem ludzie nie zauważą. A tu masz część z nich nie chce tych pieniędzy i zgłasza inne projekty.

Można więc uznać, że „sezonu ogórkowego” w Polsce nie ma, chociaż ogórki podobno obrodziły.

Henryk Piekut


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl