7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) po raz 30. wręczyła swoje Nagrody. Uważane są za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce i dlatego nazywane są „polskimi Noblami”.
Jerzy Bojanowicz
7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) po raz 30. wręczyła swoje Nagrody. Uważane są za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce i dlatego nazywane są „polskimi Noblami”.
Jerzy Bojanowicz
Z rektorem-komendantem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) płk. prof. dr. hab. inż. Przemysławem Wachulakiem rozmawia Bronisław Hynowski.
Z dr. inż. Wojciechem Kamienieckim, dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Polacy zdobyli 3 brązowe medale w gotowaniu, spawalnictwie i florystyce w 7. edycji EuroSkills – największym europejskim konkursie umiejętności branżowych.
Jerzy Bojanowicz
Wśród „patronów” mijającego 2021r. Czytelników PT powinien zainteresować Stanisław Lem. Wiele jego idei jest dziś realnym światem, w którym żyjemy.
Marek Bielski
Obradujący 9 listopada, w trybie zdalnym Komitet Główny Olimpiady Wiedzy Technicznej (OWT) podsumował wyniki zawodów I stopnia (eliminacje szkolne) XLVIII OWT.
jmk
Z Janem Gogolewskim, prezesem Związku Rzemiosła Polskiego rozmawia Marek Bielski
„Mistrz Rzemiosł” to wyróżnienie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasłużonym rzemieślnikom posiadającym znaczący i uznany dorobek zawodowy i artystyczny.
Marek Bielski
W kończącym się roku, w Domu Technika w Warszawie – nadal z powodu COVID-19 – była ograniczona liczba organizowanych wydarzeń. Warto jednak przypomnieć te najbardziej prestiżowe. Jedną z nich była uroczysta gala (28.09.2021) wręczenia nagród w Konkursie PZITB „Budowa Roku 2020”. To już XXXI edycja Konkursu.
jaz.
Dotychczas farmy wiatrowe lokalizowane są na szelfach i płyciznach, na stałych fundamentach. Ale od kilku lat mocy nabiera koncepcja turbin pływających. Mogą stać się punktem zwrotnym dla morskiej energetyki.
jaz.
Zagadka długiego życia intryguje chyba najbardziej. Okazało się, że epicentrum krajowej długowieczności jest w Połczynie Zdroju. W marcu 2019 r. w gminie naliczono aż 113 stulatków. Coś powoduje, że w Połczynie dożycie 100 lat jest kilkakrotnie bardziej prawdopodobne, niż gdzie indziej. Wiele polskich uzdrowisk wykorzystuje w leczeniu borowinę, ale Połczyn jest pod tym względem liderem. Może tu się kryje odpowiedź?
jaz.
W poprzednich dwóch numerach PT pisaliśmy o komunikacji tramwajowej w: Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Grudziądzu, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Łodzi, Toruniu, Olsztynie, Szczecinie i na Śląsku. Kończymy cykl opisami kolejnych 4 miast.
Józef Trzionka
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia 2021 i Nowy Rok 2022. W czasie, gdy w świątecznej atmosferze będziemy składali sobie życzenia, warto pomyśleć o tych, których działalność i praca w dużym stopniu kształtuje naszą codzienność i którzy mają znaczący wpływ na naszą przyszłość.
dr inż. Andrzej M. Wilk, przewodniczący STI SEP
Ustalenie jasnych zasad ochrony praw człowieka w sieci, zwalczanie dezinformacji i mowy nienawiści oraz zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich mieszkańców świata do 2030 r. – to najważniejsze cele, jakie stoją obecnie przed Organizacją Narodów Zjednoczonych. 7 grudnia oficjalnie rozpoczął się Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Katowicach.
Coraz więcej nowoczesnych firm traci zainteresowanie sztuczną inteligencją (AI z ang. artificial inteligence). Zainteresowanie inwestorów spada z powodu serii słabo rokujących ofert publicznych w sektorze technologicznym i recesji w branży transportowej. Ale największym problemem jest to, że technologia ta po prostu napotyka na pewne ograniczenia.
Maciej Kamyk
W 2022 r. minie 30 lat od największego pożaru lasu na terenie Polski. Pożarom lasu sprzyjają małe ilości opadów, wysokie temperatury i zimy ubogie w opady śniegowe. Porami roku sprzyjającymi pożarom lasu są na ogół wiosna i lato, gdy na powierzchni gleby znajdują się obumarłe resztki roślin. Takie warunki wystąpiły w 1992 r., gdy podczas suchego lata miały miejsce wielkoobszarowe pożary lasów.
W poprzednich numerach PT pisaliśmy o początkach pojawiania się techników w Polsce. Tym razem, na podstawie historycznego numeru 44 z 1913 r., przypominamy co działo się w XVIII i XIX w., zachowując oryginalną pisownię.
Wybór i oprac.: Bronisław Hynowski
Okres świąteczno-noworoczny to czas prezentów oraz przygotowywania się do zimowych szaleństw. Dlatego wybraliśmy dla państwa różnorodne propozycje prezentów.
Jaz.
Tradycyjnym ciastem Świąt Bożego Narodzenia jest piernik, przygotowywany zarówno jako małe ciasteczka a także w większych brytfannach.
Wybrał: Marek Bielski
Jerzy Bojanowicz