Od czterech lat 4 marca światowa społeczność techniczna obchodzi Dzień Zrównoważonej Inżynierii nazywany Światowym Dniem Inżyniera. Towarzyszą mu uroczystości, konferencje naukowo-techniczne organizowane przez organizacje inżynierskie, uczelnie techniczne, placówki naukowe na całym świecie. Jego celem jest, z jednej strony upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o znaczeniu twórczości technicznej w rozwoju cywilizacyjnym ludzkości, a z drugiej refleksje nad rezultatami działań mieszkańców Ziemi.
Na dużym poziomie ogólności wszyscy się zgadzamy, iż postęp technologiczny nie może szkodzić planecie i jej mieszkańcom. Gorzej, gdy przechodzimy do konkretów, tu trudno o wspólne stanowisko twórców techniki i ekologów. Ci pierwsi dobro ludzkości widzą w ciągłym rozwoju technologii, Ci drudzy zauważają na ogół same jego negatywy. A do tego dochodzi stanowisko ekonomistów, dla których najważniejszy jest policzalny zysk. Obraz zaciemnia się jeszcze bardziej, gdy decyzje rozwojowe mają kontekst polityczny.
Ideą ustanowienia Dnia Zrównoważonej Inżynierii przez zebranych w listopadzie 2019 r. na WEC (World Engineers Convention) w Melbourne reprezentantów organizacji inżynierskich z całego świata (ok. 4 tys. uczestników) było znalezienie równowagi między ciągłą zmianą, często kosztowną energetycznie i materiałowo, a dobrem środowiska, w którym żyjemy i w którym będą żyć przyszłe pokolenia. W dziele zachowania tej równowagi rola inżynierów jest trudna do przecenienia. Szczególnie, iż to oni mają wiedzę i umiejętności do zmniejszania nadmiernego zużycia surowców oraz energii i co ważne opracowują metody powtórnego wykorzystania wielu materiałów oraz racjonalnego zużycia energii. Obchody Dnia Inżyniera mają tę równowagę uświadomić i twórcom techniki i tym, którzy z wytworów techniki korzystają.
Tegoroczne obchody 4 marca odbywają się pod hasłem „Innowacje inżynieryjne dla bardziej prężnego świata”. W Polsce obchodzimy ten dzień 3 marca, w przeddzień obchodów światowych. Chcemy, bowiem, by uczestnicy polskich uroczystości mogli za pośrednictwem elektronicznych mediów „uczestniczyć” 4 marca w obchodach światowych.
Polskie obchody Światowego Dnia Inżyniera organizuje FSNT-NOT przy współpracy KRPUT i Akademii Inżynierskiej w Polsce (https://sdi.enot.pl/). Przewidują oprócz referatów poświęconych wybranym problemom współczesnej techniki oraz udziałowi polskich inżynierów w światowym dorobku technologicznym, uhonorowanie wybitnych polskich inżynierów tytułami: Diamentowy, Złoty, Srebrny, Wyróżniony Inżynier.
Tytuły te przyznaje, w organizowanym od 29 lat plebiscycie, Przegląd Techniczny - Gazeta Inżynierska. Czytelnicy 157-letniego Przeglądu Technicznego, spośród prezentowanych przez cały rok na jego łamach, osób z dużym dorobkiem inżynierskim wybierają tych, którzy najbardziej - ich zdaniem - przyczyniają się do rozwoju, uwzględniając jego nierównowagę między technologią, a ekologią.
W numerze, który macie Państwo w ręku prezentujemy wybranych przez Was laureatów i ich krótkie wypowiedzi. Jest to tradycja od pierwszej, w 1994 r., edycji plebiscytu o tytuł Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego. Nasi laureaci komentują bieżące wydarzenia i ich wpływ na rozwój nauki i techniki, a także przybliżają Czytelnikom siebie (hobby i zainteresowania). Mamy nadzieję, że laureatami plebiscytu zainteresują się media i choć przez „chwilę” inżynierowie zaistnieją w nich obok celebrytów. Są to naprawdę wybitni przedstawiciele środowiska technicznego. Ich twórczość i praca ma niebagatelny wpływ na nasze życie codzienne i zawodowe. Warto o tym pamiętać, gdy sięgamy np. po sprzęty kuchenne, że o coraz wymyślniejszych rozwiązaniach technicznych nie wspomnę.
Dlatego zachęcamy i apelujemy do inżynierów niezależnie od dziedziny, którą reprezentują i czy są - czy też nie – działaczami stowarzyszeń naukowo-technicznych do obejrzenia polskich obchodów Światowego Dnia Inżyniera – (https://sdi.enot.pl/) i międzynarodowych (https://worldengineeringday.net/live/). Zachęcamy też do organizacji naszego inżynierskiego święta w swoich środowiskach lokalnych i zawodowych.
Ewa Mańkiewicz-Cudny
prezes FSNT-NOT