W numerze 7/2023

ENERGETYKA

Czy paliwa będą neutralne? (cz. II)

Z dr. inż. Krzysztofem Biernatem, prof. PIMOT, Liderem Obszaru w Grupie Badawczej Paliw i Biogospodarki w Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowym Instytucie Motoryzacji rozmawia Zygmunt Jazukiewicz


GOSPODARKA

Podaż rośnie, ale popyt maleje

- Bardzo nas cieszy, że branża AGD spełnia mnóstwo wymogów środowiskowych, ale niektóre z nich są dla nas dramatyczne, ponieważ istotnie zwiększają koszty. Musimy odzyskiwać 70% tego co się sprzedaje, a nie zawsze możemy znaleźć na rynku tyle zużytych pralek czy lodówek. A co powiedzieć o pompach ciepła czy fotowoltaice, której żywot zakończy się za 10 czy 15 lat, a te wymogi środowiskowe musimy spełnić już dziś? – mówi Wojciech Konecki, prezes Zarządu Związku pracodawców AGD APPLiA, w rozmowie z Jerzym Bojanowiczem.


Więcej nas łączy niż dzieli

Podpisanie porozumienia o powołaniu Domu Dziennikarzy Polsko-Chińskich, które poprzedziło obrady konferencji „Pas i Szlak”, nadaje nowy impuls stosunkom chińsko-polskim. W dialogu z mediami i think-tankami, w Ambasadzie Chińskiej 26 czerwca br., uczestniczyło wielu przedstawicieli dyplomacji, organizacji dziennikarskich, biznesu i nauki. Inicjatywa prezydenta Xi Jinpinga „jednego pasa i jednej drogi”, nawiązująca do idei jedwabnego szlaku, jest od 10 lat flagowym projektem gospodarczym i międzynarodowym ChRL.

Jolanta Czudak


EDUKACJA

Ambasadorowie Szkolnej Wynalazczości

Mini czyścik na USB, Walizka Smaków, Przewoźnik dla kotów czy Kosiarka dla każdego to tylko niektóre ze zgłoszonych projektów najmłodszych wynalazców startujących w Konkursie Ambasador Szkolnej Wynalazczości 2023.


Krok w edukację przyszłości

Ogólnopolski Konkurs „Droga do Przyszłości” to jedyna taka, jak do tej pory inicjatywa, wspierająca szkoły ponadpodstawowe. Celem było zaangażowanie uczniów i zmotywowanie ich do refleksji nad tym, co nas czeka w przyszłości. Organizatorem konkursu jest poznańska firma Ei-System Sp. z o.o.


TARGI, KONFERENCJE

Perspektywy Women in Tech Summit

W największej w Europie i Azji konferencji (i Targach Kariery), która po raz 5. odbyła się Warszawie, uczestniczyły czołowe inżynierki, programistki, specjalistki, naukowczynie, przedsiębiorczynie, aktywistki, liderki i startuperki, studentki oraz kobiety stojące u progu kariery zawodowej, a także mężczyźni i wszyscy wspierający różnorodność w branży STEM, Tech&IT.

boj.

(na podstawie materiałów Organizatora)


INNOWACJE

Odpowiadamy na potrzeby klientów

Ultradźwiękowy atomizer rePOWDER spółki AMAZEMET, która powstała zaledwie trzy lata temu, jako spin-off Politechniki Warszawskiej zdobył już Azję, obie Ameryki i Afrykę. Klienci – jednostki badawcze i uczelnie - doceniają innowacyjne rozwiązanie stworzone przez młodych polskich naukowców.

Lidia Sosnowska


Sztuczna inteligencja pomaga w segregacji śmieci

Chociaż zdajemy sobie sprawę, jak ważna dla ochrony środowiska przed dalszą degradacją jest segregacja śmieci, nie zawsze potrafimy sortować je właściwie. Polska spółka Bine stworzyła inteligentny kosz, który – dzięki zastosowanej technologii – zrobi to za nas.  O tym, jak działa „najmądrzejszy kosz na świecie” i o planach rozwojowych mówią „Przeglądowi Technicznemu” założyciele spółki Jakub Luboński i Marcin Łotysz., w rozmowie z Lidią Sosnowską.


Rozpowszechnienie wyników projektu „Opracowanie nowej generacji materiału polimerowego i osłon do samochodowych układów hamulcowych”

Firma P.P.H.U. Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych A.H.A. Tomczak jest producentem wyrobów polimerowych dla motoryzacji z ponad 30-letnim stażem. Firma jest strategicznym dostawcą międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych na całym świecie. Od ponad 20 lat posiada specjalistyczny certyfikat systemu zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej IATF 16949, a także certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001 przyznawane przez renomowaną niemiecką organizację certyfikującą TUV CERT. PPHU PTS AHA Tomczak od wielu lat konsekwentnie realizuje strategię biznesową polegającą na podnoszeniu konkurencyjności firmy przez regularny rozwój i inwestycje w innowacje oraz najnowsze technologie.

mgr Andrzej Tomczak


Z ŻYCIA FSNT-NOT

Obradowała Rada Krajowa FSNT-NOT

Posiedzenie Rady Krajowej FSNT-NOT (28.06.2023) rozpoczęło się od wręczenia  Nagród „Technicus 2023” przez prezes Ewę Mańkiewicz-Cudny i przewodniczącego Prezydium Rady w bieżącym roku Jerzego Klimczaka. Konkurs „Technicus” jest organizowany przez FSNT-NOT na najlepszą książkę techniczną oraz na najlepszy poradnik techniczny.

bh


Młodzi, myślący, zwycięzcy innowatorzy

Jak co roku, w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się Gala podsumowująca, tym razem już XVI Konkurs „Młody Innowator 2022/2023” i XLIX Olimpiadę Wiedzy Technicznej, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

jaz.


Nowa formuła OWT

Olimpiada Wiedzy Technicznej (OWT) organizowana przez Federację Stowarzyszeń NaukowoTechnicznych NOT nie będzie już taka sama. Przez prawie pół wieku przechodziła różne zmiany merytoryczne i organizacyjne, ale zawsze adresowana była do uczniów szkół średnich zarówno technicznych, jak i licealnych. W ostatnich latach zawody rozgrywano w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej.

Jolanta Czudak


NAUKA

Badania zmęczeniowe materiałów i elementów konstrukcyjnych jako ciągle aktualne wyzwanie współczesnego inżyniera

W artykule przedstawiono wybrane aspekty programów badawczych dotyczących zmęczenia materiałów i elementów konstrukcyjnych. Zaprezentowano projekty najczęściej stosowanych próbek. Omówiono szczegóły techniczne prowadzenia badań gotowych wyrobów (z przeznaczeniem dla przemysłu motoryzacyjnego). Podkreślono także postęp w badaniach zmęczeniowych, dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technik optycznych. Ponieważ równie istotnym elementem badań zmęczeniowych jest ocena zmian strukturalnych na poziomie mikro, tego typu testy omówiono na przykładzie analizy strukturalnej prób przeprowadzonych dla złączy spawanych ze stali wysokowytrzymałej S700MC, zaczepów kulowych oraz śrub wytrzymałościowych.

dr hab. inż. Tadeusz Szymczak, Instytut Transportu Samochodowego, Zakład Homologacji i Badań Pojazdów

prof. dr hab. inż. Zbigniew L. Kowalewski, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Zakład Mechaniki Doświadczalnej

mgr inż. Adam Brodecki, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Zakład Mechaniki Doświadczalnej

dr inż. Katarzyna Makowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa


RELAKS

Przewodnik „Industrialne Mazowsze”

Przewodnik „Industrialne Mazowsze”, powstał dzięki staraniom Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Na 80 stronach przewodnika oprócz 117 opisanych obiektów, bogato ilustrowanych rysunkami, mapami i archiwalnymi zdjęciami można znaleźć propozycje 10 wypraw tematycznych.


STAŁE POZYCJE

Niebo nad głową. Lato bez sensacji

Po bardzo kapryśnej pod względem pogody wiośnie, jak mało kiedy byliśmy w tym roku stęsknieni za latem. W tej porze roku wszyscy oczekujemy więcej pogodnych nie tylko dni, a zwłaszcza miłośnicy nocnego nieba liczą również na bezchmurne noce. Wydaje się, że najczęściej lato kojarzy się nam nie tylko z najcieplejszymi, ale również najdłuższymi w roku dniami. Nic bardziej mylnego, bo przecież wraz z początkiem astronomicznego lata, które w tym roku rozpoczęło się na naszej półkuli 21 czerwca, kończy się okres wydłużania dni i skracania nocy, a rozpoczyna, z początku powolny, z czasem coraz bardziej przyspieszający, odwrotny proces.

Jan Desselberger  


Szlakami turystyki industrialnej (6): Współczesna ofensywa Wikingów

Co jest niekwestionowanym kulturowym kodem współczesnych Skandynawów? Oczywiście wszystko co wiąże się z Wikingami!

Marek Bielski


Pomniki polskiej techniki (5): Najdłuższy most drogowy

Budowa najdłuższej w Polsce przeprawy drogowej przez rzekę była interesującą inwestycją w ciągu autostrady A1. Rekordowy most w Rozgartach koło Grudziądza przez Wisłę ma długość 1953,6 m, a szerokość całkowita wynosi 34, 7 m. Na moście są jezdnie dwupasmowe dla każdego kierunku ruchu.

Oprac. Bronisław Hynowski


Wino dla inżyniera (277): Brandy de Jerez (2)


Felieton: Dzień Przedsiębiorcy


Filozofia pojęć technicznych (196): Zmęczenie materiału


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2023": Teresa Bilińska, Przemysław Polechoński, Eugeniusz Turyk


Efekty-defekty


Wydarzenia


Sygnały o technice

Jerzy Bojanowicz

Józef Trzionka/Erwin Halentz


WSPOMNIENIE

Marek Bartosik


Uczmy się od Szwajcarów

Nie od dziś wiadomo, że polską specjalnością jest narzekanie, więc nikogo nie powinno dziwić często wyrażane niezadowolenie z poziomu innowacyjności rodzimej gospodarki. W mediach możemy przeczytać takie tytuły, jak: „Innowacyjność w UE. Polska czwarta od końca”. I faktycznie, jeśli brać pod uwagę opublikowany w 2022 r. przez KE, Europejski Ranking Innowacyjności, to spośród 27 krajów UE zajmujemy 24. miejsce. Za nami są już tylko Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Jednak jak pocieszają eksperci Polska pod względem innowacyjności rozwija się coraz szybciej, a jej wyniki w ciągu ostatnich siedmiu lat poprawiły się o ponad 11%, co na tle pozostałych państw UE jest bardzo dobrym wynikiem.

Europa, a właściwie UE, to nie cały świat. Warto więc spojrzeć na kwestie innowacyjności globalnie.

Według ostatniej 15. edycji raportu Global Innovation Index (GII), opublikowanego przez WIPO, agencję ONZ , zrzeszającą 193 państwa członkowskie, Polska znalazła się w gronie 50 (ze 132 krajów) najlepszych pod względem innowacyjności gospodarek świata, zajmując w rankingu 38. miejsce. W tym rankingu analizowano aż 81 wskaźników innowacji, w tym tempo postępu technologicznego, motywacje stojące za przyjęciem innowacji technologicznych oraz społeczno-ekonomiczny wpływ innowacji. Według raportu Polska, Estonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraje, które poczyniły największe postępy w światowym indeksie innowacyjności w 2022 r. Za nasze mocne strony uznano: kapitał ludzki i badania naukowe, wyrafinowanie biznesowe, wyniki wiedzy i technologii, wyniki kreatywne, natomiast słabymi stronami są architektura instytucjonalna, infrastruktura i wyrafinowanie rynku.

Powinniśmy się zatem martwić, czy raczej czerpać satysfakcję z naszej pozycji? Raczej ani jedno, ani drugie. Nie jest może tak źle z naszą innowacyjnością, ale do liderów nam daleko.

A kim są liderzy wspomnianych rankingów. W unijnej klasyfikacji przoduje Szwecja, natomiast za najbardziej innowacyjny kraj na świecie, po raz 12. z rzędu została uznana Szwajcaria, przed USA, Koreą Płd. i Izraelem. Co sprawia, że kraj Helwetów niezmiennie cieszy się opinią lidera innowacji? Trudno jest w krótkim tekście analizować wszystkie czynniki, ale warto wspomnieć, że w Szwajcarii niezwykle istotna jest silna współpraca pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym. Jednym z przykładów takiej współpracy jest program Switzerland Innovation, wspierany przez rząd, umożliwiający uniwersytetom i firmom współpracę nad projektami badawczymi i rozwojowymi w celu tworzenia nowych produktów i usług dla sektora prywatnego. Atutem z pewnością jest też stabilne i przyjazne przedsiębiorcom otoczenie biznesowe.

To co z kolei wyróżnia unijnego lidera innowacji – Szwecję, to wysokie nakłady na sferę B+R. Szwecja, w rankingach OECD, od 1999 r. plasuje się w pierwszej czwórce państw wydających najwięcej na obszar B+R, a obecnie wyprzedzają ją tylko Izrael, Japonia i Korea Południowa. 

Każda z innowacyjnych gospodarek ma swoją specyfikę i różne są drogi prowadzące do sukcesu, ale na pewno istotne jest tworzenie otoczenia sprzyjającego kreatywności i innowacyjności, już na etapie edukacji szkolnej. W Polsce jest wiele inicjatyw temu służących. Staramy się o nich informować i je opisywać. Również w tym wydaniu informujemy o inicjatywach skierowanych do dzieci i młodzieży, takich jak konkurs Młody Innowator, Olimpiada Wiedzy Technicznej organizowanych przez FSNT-NOT, Ambasador Szkolnej Wynalazczości, którego jednym z organizatorów jest Urząd Patentowy RP, czy konkurs Droga do Przyszłości organizowany przez firmę Ei-System.

Jako potwierdzenie, że w Polsce innowatorzy tez mogą odnieść sukces i stworzyć produkty trafiające do międzynarodowych odbiorców prezentujemy dwie firmy technologiczne, które zaczynały jako startupy: Amazemet i Bin-e.

Za dopełnienie tematyki innowacyjności niech posłuży felieton Andrzeja Arendarskiego, prezydenta Krajowej Izby Gospodarczej pt. Dzień Przedsiębiorcy”, bo innowacyjność i przedsiębiorczość są nierozerwalnie ze sobą związane.

Martyna Jachimowicz, redaktor naczelna

 


Komentuje Waldemar Rukść

Przegląd Techniczny Gazeta FacebookPrzegląd Techniczny Gazeta LinkedInPrzegląd Techniczny Gazeta Twitter
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl