Z prof. dr. hab. Maciejem Cesarskim z Katedry Polityki Społecznej w Instytucie Gospodarstwa Społecznego Kolegium Ekonomiczno-Społecznego w Szkole Głównej Handlowej rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
Z prof. dr. hab. Maciejem Cesarskim z Katedry Polityki Społecznej w Instytucie Gospodarstwa Społecznego Kolegium Ekonomiczno-Społecznego w Szkole Głównej Handlowej rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
Z uwagi na typ budowy i rodzaj konstrukcji wyróżniamy 8 typów rowerów, ale aż 19 ze względu na ich przeznaczenie. W krajach UE kupuje się rocznie 22 mln rowerów. W ich produkcji europejskim liderem jest Portugalia – 2,6 mln rocznie, na II miejscu są Włochy – 2,1 mln szt. Na podium są jeszcze Polska i Niemcy, z podobną produkcją ok. 1,2 mln rocznie.
Marek Bielski
Sztuczna inteligencja to obecnie gorący temat. Występuje zarówno w roli pozytywnego bohatera, jak i „czarnego charakteru”. Obawy, że w wielu gałęziach produkcji i usług odbierze pracę wielu zatrudnionym, przeplatają się z doniesieniami o tym, jak bardzo jej wykorzystanie pomaga nam, ludziom. Tak jest też w przypadku jej stosowania w medycynie, gdzie pełni coraz większą rolę w diagnozowaniu pacjenta, czy analizie danych.
Lidia Sosnowska
Zastosowanie sztucznej inteligencji w profilaktyce może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania chorób i szybszego skierowania pacjenta na odpowiednie leczenie – mówi „Przeglądowi Technicznemu” dr inż. Piotr Sobecki, kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji w Ośrodku Przetwarzania Informacji-Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB) w rozmowie z Lidią Sosnowską.
Drukowane wkładki do monitorowania chodu pacjentów, opatrunek do leczenia trudno gojących się ran, to przykłady rozwiązań przedstawionych przez zespoły naukowe kilku uczelni podczas warsztatów Klastra NTMED w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej.
Własna ścieżka budowania urządzeń do nieinwazyjnej diagnostyki medycznej i stomatologicznej z wykorzystaniem techniki mikrofalowej, stawia firmę MediSensonic w gronie pionierów na rynku medtech. Przełomowe rozwiązania rozwijane w spółce wyprzedzają w tej dziedzinie krajowe i światowe trendy. O realizacji nowatorskich projektów mówi elektronik Łukasz Pytlarczyk, kierownik zespołu badań i rozwoju w MediSensonic S.A., w rozmowie z Jolantą Czudak.
Stolica eXperymentu, to najnowszy projekt z obszaru CSR, który otrzymał wsparcie od Fundacji VELUX. Jego celem jest podniesienie jakości kształcenia młodych ludzi z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, tak aby byli przygotowani do znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia w świecie Przemysłu 4.0. Grupa VELUX, lider na rynku produkcji okien, od lat zaangażowana jest w działania na rzecz społeczeństwa, ochrony środowiska, dbając jednocześnie o interesy swoich pracowników.
Lidia Sosnowska
W artykule przedstawiono cykl prac badawczych dotyczących opracowania produktów kosmetycznych do pielęgnacji skóry, paznokci oraz błon śluzowych z wykorzystaniem polisacharydów. Wyniki końcowe badań przemysłowych pozwoliły na uzyskanie optymalnych i powtarzalnych filmów polisacharydowych do aplikacji żeli tłuszczowych do pielęgnacji skóry oraz do pielęgnacji paznokci.
Magdalena Piórkowska, Monika Jabłońska, Aleksandra Kęsicka, Joanna Kasperska, Adam Gołąbek, 4MASS S.A.
Artykuł opisuje działanie sieci sensorycznych. Pokazuje jak przesyłane są dane oraz przytacza najpopularniejsze protokoły transmisji. Następnie rozważa zalety i wady takich rozwiązań oraz podaje przykłady wykorzystania sieci sensorycznych na co dzień. Artykuł kończy opis projektu SensoPark, zakładającego użycie sensorów do utworzenia nowoczesnego systemu parkingowego połączonego z siecią Internet.
Patryk Migaj, Marcin Kryjom, Jan Kalak, dr Paweł Sobczak Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
W czerwcu 2023 r. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych obchodził 70-lecie. Ale prehistoria wojskowych badań lotniczych sięga 1918 r., kiedy to powstała Sekcja Żeglugi Napowietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych. Rozwój tej skromnej jednostki doprowadził do powstania silnego ośrodka badawczego w 10 zakładami wyposażonymi w akredytowane laboratoria.
Zygmunt Jazukiewicz
W poprzednim odcinku tego cyklu artykułów o historii elektrotechniki opowiedziałem o tym, jak zbudowano pierwsze prądnice i uzyskano możliwość dostarczania do odbiorców dużej ilości prądu, o wiele większej, niż w przypadku wcześniej używanych baterii w postaci tzw. stosów Volty.
Ryszard Tadeusiewicz, prof. AGH
Nie ma trasy krótszej? Na szczęście nasza propozycja podróży do Tczewa via Paryż ma nade wszystko – za sprawą UNESCO – wymiar symboliczny.
Marek Bielski
Tradycję muzealnictwa związanego z przemysłem na ziemiach polskich zapoczątkowało utworzenie jeszcze w okresie zaborów, w 1875 r. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, z prywatnych funduszy arystokracji i ziemian, którzy je współtworzyli. Muzeum powstało z inicjatywy księcia Jana Tadeusza Lubomirskiego, a współzałożycielami byli: Feliks Sobański, Józef Zamoyski, Jakub Natanson i Karol Dietrich.
Oprac. Bronisław Hynowski
Tablet Samsung Galaxy Tab S9, Mobilny router ZTE MF79U, Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe JBL Tune Buds, Wideorejestrator Mio MiVue 955WD
Jerzy Bojanowicz