Efekty-defekty


30-03-2019 20:25:12

nauczanie matematyki pozostawia wiele do życzenia – ocenia Najwyższa Izba Kontroli, która przyjrzała się obowiązkowej maturze z matematyki. NIK przyznaje w raporcie, że nauka matematyki podnosi konkurencyjność państw na całym świecie, jednak – jak informują wiadomosci.gazeta.pl – w Polsce forma i sposób uczenia nie sprzyja pełnemu rozwojowi kompetencji matematycznych. Aż 46% uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończy edukację matematyczną  z oceną dopuszczającą, czyli dwóją. W związku z tym NIK zaproponowała resortowi edukacji, by rozważono zawieszenie matury z matematyki.

Przypominając klasyka, defekty zauważają, że tłuczenie termometrów nie rozwiązało problemów polskiej służby zdrowia.

w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie od lat plasuje się Rybnik. Dlaczego miasto tonie w smogu? – zastanawia się Gazeta Wyborcza w rozmowie z prezydentem Rybnika.  Samorządowiec odpowiedzialnością za ten stan rzeczy obarcza samych mieszkańców i twierdzi, że szybciej zdecydujemy się na zakup auta za 60-80 tys. zł niż na kupno nowego pieca. Cóż, jeden z psychologów powiedział: „czy kiedykolwiek zapraszałeś kogoś do piwnicy, żeby pokazać mu piec?".

Freud by się zastanowił...

konsumpcja herbaty daje Polsce dziewiąte miejsce na świecie. Herbaty pijemy więcej niż Japończycy, Chińczycy czy mieszkańcy Arabii Saudyjskiej. Najczęściej kupujemy czarną herbatę w torebkach. Co ciekawe – czytamy w depeszy infoWire.pl – duże ilości herbaty sprzedajemy też za granicę – plasujemy się na 14. pozycji w światowym eksporcie, wysyłając ją głównie do Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii, przy czym herbata eksportowana z Polski jest średnio trzykrotne droższa od importowanej do Polski.

Plantacji herbaty Polska może jeszcze nie ma, za to coraz więcej Polaków ma po swoich przodkach porcelanowe filiżanki.

masowe „kontrole skarbowe” w całym kraju to sprawka przestępców, którzy próbują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców. Jak donosi Zaufana Trzecia Strona, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, na skrzynki e-mailowe firm trafia coraz więcej powiadomień o wszczęciu kontroli skarbowej. Mowa w nich o problemach w nawiązaniu kontaktu telefonicznego, obowiązku przygotowania kompletu dokumentów oraz konieczności pojawienia się w siedzibie firmy, a nieobecność będzie wykroczeniem. Przestępcy chcą zmusić do otwarcia załącznika, co skutkuje ściągnięciem na komputer groźnego robaka. Jak jednak uspokaja portal next.gazeta.pl, wiadomość jest niebezpieczna tylko dla nieuważnego czytelnika, w dokumencie są bowiem widoczne rażące błędy językowe.

Obawiamy się, że język prawdziwego fiskusa też nie jest naszą ojczyzną polszczyzną.

jedna z sieci handlowych z myślą o konsumentach, którzy dbają o to, co jedzą ich pupile, wprowadza ekologiczne produkty dla czworonogów. Biuletyn infoWire.pl podaje, że certyfikowane bio karmy nie mają w swoim składzie glutenu, barwników, cukrów, wzmacniaczy smaków czy zapachów. W ofercie są także wegańskie karmy dla psów i kotów, które nie zawierają potencjalnie uczulających składników, takich jak pszenica, gluten, soja, mięso, ryby, jaja czy nabiał.

Biedne te dzikie koty bez wegańskiej paszy.

władze w Chinach zabroniły w ubiegłym roku 20 milionom swoich obywateli jakichkolwiek podróży pociągiem albo samolotem. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, jest to efekt systemu inwigilacji i punktów (tzw. kredytów) społecznych, które są przyznawane lub odbierane za odpowiednie lub nieodpowiednie zachowanie. Państwowe chińskie media w ostatnich dniach z dumą o tych dyscyplinujących zabiegach. Odmową zakupienia biletu może skutkować nie tylko posiadanie narkotyków czy oszukiwanie fiskusa, ale także zwłoka w opłaceniu kary lub przechodzenie na czerwonym świetle.

Gdy wielki brat czuwa, trzeba się czasem zatrzymać, żeby pójść dalej.

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl