Wydarzenia


09-03-2020 17:13:43

Skłodowska na ekranie

20 marca odbyła się polska premiera brytyjskiego filmu „Skłodowska” (reż. Marjane Satrapi) o młodej, ambitnej kobiecie, która z mężem dokonała przełomowego odkrycia, rewolucjonizując naukę i wywarając istotny wpływ na zmianę obyczajów. W głównej roli nominowana w 2014 r. do Oscara Rosamund Pike, towarzyszą jej Sam Riley (Pierre Curie) i Aneurin Bernard (Paul Langevin).

Nasza dwukrotna noblistka była bohaterką międzynarodowego filmu „Maria Skłodowska-Curie” (reż. Marie Noelle, 2016) z Karoliną Gruszką w roli głównej, serialu (reż. Michel Jacques Boisrond, 1990) z Marie-Christine Barrault oraz niewyświetlanego w Polsce francuskiego filmu „Palmy pana Schulza” (reż. Claude Pinoteau, 1997) z Isabelle Huppert. boj.

Pokampanijne podsumowanie

Stowarzyszenie Techników Cukrowników podsumowało kampanię cukrowniczą 2019/2020. Podczas XXXII naukowo-technicznej konferencji pokampanijnej (Warszawa, 13-14.02.2020) poinformowano, że 17 cukrowni zrzeszonych w Związku Producentów Cukru w Polsce wyprodukowało ponad 2 mln t cukru. Omówiono przyszłość branży energetycznej w przemyśle cukrowniczym, z uwzględnieniem regulacji prawnych w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zdiagnozowano stan technologii i techniki oraz perspektywy branży. Jest to największe spotkanie producentów surowca (buraka cukrowego) i przedstawicieli przemysłu cukrowniczego w Polsce z firmami i instytutami naukowo-badawczymi współpracującymi z branżą cukrownictwa. jmk

Szarańcza nad Afryką

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) alarmuje, że rok 2020 będzie rokiem szarańczy. Może to być największa w historii katastrofa naturalna związana z inwazją owadów. Najbardziej zagrożona jest Etiopia – roje zbliżają się do upraw na terenie Wielkiej Doliny Dryftowej. Głód grozi także Kenii, Somalii, Tanzanii, Ugandzie, Sudanowi Płd.

Przyczyn inwazji szarańczy pustynnej należy szukać w zmianach klimatu – tzw. dipol na Oceanie Indyjskim (odpowiednik pacyficznego El Niño), który wywołał wyjątkowe upały i fale pożarów w Australii, jest odpowiedzialny za rekordowe opady deszczu i powtarzające się cyklony w Rogu Afryki, sprzyjające rozwojowi szarańczy. Gdy intensywnie pada, roje szarańczy mogą zwiększyć swoją liczebność nawet 400 razy w ciągu zaledwie pół roku, a ocenia się, że już teraz na terytorium 2,4 tys. km2 żeruje 100-200 mld osobników.

ONZ zaapelowała o działania mające powstrzymać plagę. Jednak Etiopia ma zaledwie trzy samoloty przeznaczone do oprysków, Kenia dysponuje pięcioma, a drony dopiero testuje się. Na pomoc humanitarną i opryskiwanie pól potrzeba ok. 76 mln USD, do tej pory zebrano 20 mln. Plaga szarańczy dotknęła również Półwysep Arabski, zaś Pakistan ogłosił stan wyjątkowy. if

Ostrołęka ad acta

13 lutego 2020 r. Energa SA i Enea SA ogłosiły zawieszenie finansowania rozpoczętej w 2018 r. budowy bloku węglowego 1000 MW w planowanej elektrowni Ostrołęka C. Powód: brak środków, wynikający m.in. z polityki kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego (Energy Lending Policy) i inicjatywy KE (tzw. Zielony Ład). Koszt inwestycji z 6 mld zł mógłby wzrosnąć do 8-9 mld zł. Już zaangażowano blisko 1,15 mld zł. boj.

Gorączka miedziowa

Spółka Zielona Góra Miedzi Copper Corp., która od 2014 r. wykonała 20 wierceń badawczych na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko w powiecie nowosolskim, gminy Sława w powiecie wschowskim oraz gminy Bojadła w powiecie zielonogórskim, uzyskała zatwierdzenie dokumentacji złóż w tych rejonach. W rezultacie zapanowała „gorączka miedziowa”, bo stwierdzono pokłady na 848 mln t rudy miedzi i srebra, 11 mln t miedzi oraz 36 tys. t srebra, co dawałoby 1,3 mld zł rocznych przychodów budżetowych Według geologów eksploatacja złoża wydaje się niemożliwa m.in. z powodu głębokości zalegania złoża (1600-2000 m)  w temperaturze do 70°C. Czas potrzebny do opracowania technologii wydobycia w takich warunkach ocenia się na 30-40 lat. jaz.

Komentuje Waldemra Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl