Wino dla inżyniera (234): Dla spragnionych ciepła


09-03-2020 17:32:16

Wprawdzie zima w tym roku niezbyt sroga, ale nawet przy dodatnich temperaturach potrafi być naprawdę zimno (wiatr, plucha itd.). Ratunkiem może być wtedy zakup dobrej butelki wina, która pita wieczorem przy kominku ogrzeje nam duszę (a czasami i ciało).

Jaka powinna jednak być ta butelka? Jeśli ma łagodzić zmysły, to nie powinna mieć ani nadmiernej kwasowości, ani zbyt ostrych tanin. No i powinna rozgrzewać – więc na pewno chodzi tu o wino czerwone. W tym felietonie znajdą Państwo propozycję kilku takich właśnie win – do wypicia już teraz, zanim zacznie się ocieplenie.

Zacznę od kalifornijskiego 3 Finger Jack Old Vine Zinfandel 2016 – wina ze starych, bo aż 110-letnich krzewów. Takie krzewy rodzą mniej, ale za to jakich winogron! Właśnie im 3 Finger Jack zawdzięcza gęstą, mocną strukturę oraz silny charakter. Moc tego wina równoważona jest przy tym cudowną jedwabistością w ustach, ze słodkawymi nutami dżemu jagodowego, akcentami dojrzałych śliwek i jeżyn oraz niuansami przyprawowymi. To idealny Zinfandel (krewniak popularnego szczepu Primitivo), wino pełne słońca i ciepła. Ja zapłaciłem za swoją butelkę 61 zł, ale skorzystałem z promocji. Warto tych promocji szukać, bo wino "normalnie" kosztuje 102 zł.

Kiedy powiedziało się "a", trzeba powiedzieć "b". Wspomniałem wcześniej o Primitivo – i nie bez powodu. Wina z tego właśnie szczepu, uprawianego w Apulii, biją u nas rekordy popularności, a do tego nadają się do medytacyjnego picia przy kominku w zimowy wieczór jak mało co. Dziś chciałem zwrócić Państwa uwagę na dwa Primitivo: Tormaresca Torcicoda Primitivo Salento 2017 (62 zł) i Varvaglione V1 Primitivo di Manduria Linea Oro 2014 (69 zł).

Pierwsze z tych win jest gęste i ekstraktywne. Winopijcy powiedzieliby o nim, że jest "do krojenia nożem". Z kolei w jego bukiecie dominują dojrzałe ciemne owoce (słodkie jeżyny) oraz suszone śliwki. Jeśli ktoś nie może wysiedzieć wieczorem bez pogryzania – niech spróbuje ukroić do tego wina trochę dojrzewających serów. Chwilo – trwaj!

Drugie z wymienionych, Linea Oro od Varvaglione – to topowe wino tego producenta (najlepsza parcela, ręczny zbiór, selekcja gron itp.). Oprócz słodkawych owoców, typowych dla Primitivo, w nosie tego wina wyczuwalne są ostrzejsze nuty – przypraw (goździki) oraz drewna. W ustach Linea Oro jest bombą owocową, z nutami powideł śliwkowych i dżemu porzeczkowego oraz wanilią i lukrekcją. To wino ma już swoją historię – właśnie je podawano na konklawe, na który wybrano papieża Franciszka. Było dobre dla kardynałów – to i dla Państwa się nada!

Nie tylko wina z południa Włoch nadają się na zimowe wieczory. Doskonałe będzie też Buglioni "Il Bugiardo" Valpolicella Ripasso Classico Superiore 2016 (72 zł) z samej północy Italii. Wszystko o nim mówi zawarty w nazwie termin Ripasso; jest to wino zbliżone w smaku do sławnego Amarone, a znacznie od niego tańsze. Uwodzi eleganckim zapachem dojrzałych owoców i przypraw z nutkami tytoniu, a w ustach jest po prostu aksamitne i zrównoważone.

Zróbmy teraz duży skok przez Atlantyk do Argentyny. Stamtąd właśnie pochodzi ostatnie rekomendowane dziś przez mnie wino Trapiche Medalla Cabernet Sauvignon 2013 (78 zł). Nadaje się do picia przy jedzeniu dużo bardziej niż wszystkie poprzednie – jest porządnie zbudowane, bogate, ale i eleganckie. W jego nosie przeplatają się nutki owocowe z fiołkowymi i tostowymi, a w ustach uwagę zwraca gładka tekstura i długa końcówka. To wino bardziej złożone niż poprzednie, ale i bardziej wymagające.

Przedstawiłem Państwu zestaw win, który na pewno umili Wam chłodne jeszcze wieczory. To co do jednego wina znakomite – tyle tylko, że nie najtańsze. Wszystkie pochodzą jednak z Winezji, która regularnie organizuje promocje – może więc i do Państwa szczęście uśmiechnie się w trakcie poszukiwań? Do mnie się uśmiechnęło – wszystkie podane ceny uiściłem po uwzględnieniu 40% rabatu, czego i Państwu życzę. Na zdrowie!

winny maniak

Komentuje Waldemra Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl