Raj cyfrowych uwodzicieli


20-06-2015 13:17:57

Rok 2015 będzie „napędzany” sprzedażą smartfonów i wprowadzaniem na rynek nowych inteligentnych technologii. Należy spodziewać się wielu innowacji w elektronice konsumenckiej, telekomunikacji, technologiach informatycznych i sprzęcie gospodarstwa domowego.

Wypowiadając się na temat rozwoju sytuacji na rynku, Jürgen Boyny, globalny dyrektor elektroniki użytkowej niemieckiego Instytutu GfK Retail and Technology, powiedział: - Spodziewamy się, że w tym roku na całym świecie utrzyma się pozytywna tendencja i przewidujemy 1,5% wzrost w branży elektroniki użytkowej - sprzedaż osiągnie wartość 789,7 mld euro. Rynek dla dużych i małych urządzeń elektrycznych ma się jeszcze bardziej rozszerzyć i urośnie o 3-5%. Ten trend będzie kontynuowany w 2016 r., bo rynki napędzają innowacje. Mówiono o tym podczas IFA 2015 GPC, czyli zorganizowanej w kwietniu na Malcie międzynarodowej konferencji prasowej poświęconej berlińskim targom IFA.

Zmienne trendy

Smartfony trafią w tym roku do 1,4 mld nowych użytkowników, ale wzrost sprzedaży z 1,23 mld w 2014 r. nie jest imponujący w porównaniu z dynamicznym rozwojem rynku urządzeń typu wearable (elektronicznej galanterii) O ile w 2013 r. na świecie sprzedano 31 mln inteligentnych zegarków (smartwatch), urządzeń monitorujących zdrowie i ćwiczenia fizyczne, „przypinanych” do ubrań kamer i słuchawek oraz okularów (smart glasses), to w tym roku nabywców znajdzie już 72 mln takich urządzeń, a w przyszłym – 114 mln. Co ciekawe, zdaniem Boyny’ego, konsumenci będą szukać smartwatchów produkowanych przez ich ulubione, często luksusowe marki. Gwałtownie spadnie popyt na zestawy nawigacji samochodowej (z 41,6 mln w 2010 do 22,7 mln w tym roku) i czytniki e-booków (z 40 do 20,2 mln), ale za to wzrośnie sprzedaż zestawów głośnikowych typu soundbar, bo w coraz większych, ale i cieńszych telewizorach trudno umieścić dobre głośniki, i przenośnych kamerek, za pomocą których możemy uwieczniać nasze popisy na rowerze, desce, nartach (także wodnych), motolotni itp. Sprzedaż soundbarów wzrośnie z 1,3 mln w 2010 r. do 12,9 mln w tym roku, a action cams z 0,2 do 9,6 mln. A już widać popyt na „domowe” drony!

GfK prognozuje zastój w najbardziej dotychczas rosnącym segmencie elektroniki konsumenckiej. Zdaniem analityków tej firmy w 2016 r. na świecie zostanie sprzedanych 245,7 mln telewizorów wartości 114,4 mld euro – mniej niż w tym roku (odpowiednio 246,7 mln i 116,3 mld euro). Natomiast zmieniają się preferencje klientów, którzy coraz częściej kupują telewizory z ekranami powyżej 50” (21%), w rozdzielczości Ultra-HD/4K (17%) i oczywiście smart (45%). A także z ekranami zakrzywionymi, choć prognozowana sprzedaż 3,9 mln takich odbiorników nie poraża (1,5%).

A tegoroczne modele telewizorów UHD są jeszcze bardziej zaawansowane, np. obsługują najnowszy, bardzo wydajny standard kompresji wideo HEVC (H.265). Porty HDMI umożliwiają wysoką prędkość transmisji danych UHD i chronią przed kopiowaniem treści.

Więcej smart

Dlaczego kupujemy telewizory smart? Bo chcemy mieć dostęp do internetu, serwisów wideo na żądanie (VoD) lub – po prostu – nowy odbiornik. Ale internet możemy mieć w urządzeniach mobilnych. Stąd wzrost sprzedaży tabletów, smartfonow i laptopów/notebooków. Ponadto coraz popularniejsze staje się oglądanie telewizji i jednoczesne patrzenie na ekran innego urządzenia. Jak również oglądanie na dużym ekranie treści wideo zapisanych bądź ściąganych np. przez smartfon.

W sprzedaży są telewizory sterowane głosem czy ruchem ręki. Producenci wyposażają odbiorniki w wiele aplikacji, które wcześniej były dostępne tylko na smartfonach i tabletach. I tak te z systemem operacyjnym Android mogą również korzystać z systemu rozpoznawania głosu on-line i wówczas są w stanie zrozumieć nawet skomplikowane pytania, np. dotyczące pogody rano w najbliższej okolicy. Odpowiedź otrzymujemy kilka sekund później, wraz z grafiką na ekranie. Normą jest ściąganie muzyki z sieci. Teraz kontent wideo możemy ściągać z takich platform, jak np. Apple TV Box, Amazon Fire TV, Horizon TV czy Android TV. - Wyszukiwanie głosowe pomaga szybko znaleźć to, czego szukasz. Wystarczy powiedzieć np. „Powrót do przyszłości”, „Filmy nominowane do Oscara z 2006 roku” lub „Filmy z Bradem Pittem”, a Android TV zrobi, co trzeba – tak reklamuje tą usługę jeden z producentów telewizorów.

Internet to także smart dom, a więc zdalne monitorowanie i zarządzanie dostępem do pomieszczeń, ogrzewaniem, oświetleniem, temperaturą, a także… praniem i parzeniem kawy. W niektórych sytuacjach, wszak społeczeństwo się starzeje, ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa domownikom: od możliwości szybkiego wezwania pomocy, przez monitorowanie on-line stanu zdrowia.

Także producenci AGD proponują nowe rozwiązania w „tradycyjnym” sprzęcie. Przykładem dwubębnowa pralka 1558 firmy Haier: pozwala na jednoczesne pranie np. białego i kolorów, wełny i bawełny. Sterowanie za pomocą ekranu dotykowego, przypominjącego te znane ze smartfonów. Pralka otrzymała iF Design Awards 2015, przyznawane przez hanowerskie iF International Forum Design.

Najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania i produkty ze świata elektroniki użytkowej i sprzętu gospodarstwa domowego będziemy mogli obejrzeć na Targach IFA w Berlinie (4-9 września), ale… Dwa lata temu byłem pod wrażeniem sterowanego wzrokiem (włączanie, regulacja głośności i zmiana kanałów) telewizora firmy Haier. Wydawałoby się, że jest to idealne rozwiązanie dla coraz większej liczby osób, które z różnych powodów są „uziemione”. Niestety, jak powiedziano mi rok temu, z braku zainteresowania nie został wprowadzony do produkcji!

Jerzy Bojanowicz

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl