Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2020": Jacek Baurski, Tomasz Gębka


11-12-2020 16:54:54

Jacek Baurski

Mgr inż. Jacek Baurski jest inżynierem mechanikiem po Politechnice Warszawskiej, jednak w życiu zawodowym stał się energetykiem, a z czasem – po studiach podyplomowych i międzynarodowych kursach – cenionym energetykiem jądrowym, jednym z niewielu polskich specjalistów w tej dziedzinie. Jest działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Komitetu Gospodarki Energetycznej NOT. Po przejściu na emeryturę nadal pracował jako specjalista ds. energetyki jądrowej w Towarzystwie Gospodarczym Polskie Elektrownie.

Pracę zawodową rozpoczął w 1962 r., odrabiając stypendium, od stanowiska brygadzisty w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku (obecny ORLEN). Następnie przeniósł się na Śląsk do uruchamianej przez Francuzów Elektrowni Siersza, by zostać tam kierownikiem służby automatyki i pomiarów. Mimo nadmiaru siarki w tamtejszym węglu zakład działał bezawaryjnie. Mgr inż. Jacek Baurski był jednocześnie nauczycielem w technikum przyzakładowym i szkole zasadniczej. Po 3,5 rocznej praktyce został przeniesiony do ZEOC w Warszawie, by regulować turbiny m.in. w EC Ostrołęka.

Kolejnym etapem w życiu zawodowym inż. Baurskiego był nadzór nad budową ostatnich bloków (8,9 i 10) w Elektrowni Turów, całej Dolnej Odry oraz 6 bloków Elektrowni Jaworzno III. Zwierzchnicy, doceniając jego zasługi przy dokonaniu zmian w „Jaworznie”, przenieśli go do Dyrekcji Technicznej ZE – objął tam stanowisko głównego specjalisty ds. mającej wówczas perspektywy energetyki jądrowej. Właśnie energetyce jądrowej został wierny do emerytury w 2017 r.

Jest autorem lub współautorem ok. 50 publikacji w czasopismach technicznych. Z dumą wspomina ambitny epizod, gdy jego projekt dotyczący budowy Abudżi, nowej stolicy Nigerii, wygrał konkurencję ze specjalistami z NRD. W Afryce spędził pół roku.

Chętnie polemizuje z wrogami elektrowni jądrowej w Polsce i wylicza, jak wiele miliardów nasz kraj stracił przez wstrzymanie budowy w Żarnowcu, przypominając przy okazji fakty dotyczące rozwoju polskich zakładów (np. DOLMEL, ZAMECH, RAFAKO) dzięki udziałowi w programie energetyki jądrowej.

hp

Tomasz Gębka

Magister inżynier elektroniki i telekomunikacji, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dyrektor Zakładu Tychy FCA Poland.

Pracę w FCA Poland rozpoczął w 2005 r. W ciągu dwóch lat pracy w zakładzie produkcyjnym w Tychach aktywnie uczestniczył we wdrażaniu nowych rozwiązań technicznych i metodologii World Class Manufacturing. W 2007 r. Tomasz Gębka został przeniesiony do Turynu, do World Class Manufacturing Development Center. W tej strukturze miał okazję pogłębić znajomość WCM i rozpocząć współpracę z centralą Manufacturing oraz zakładami we Włoszech, w Turcji i w innych krajach. W 2008 r. wrócił do Tychów jako kierownik Utrzymania Ruchu na wydziale Spawalni. I właśnie na tym stanowisku przyczynił się efektywnie do uzyskania przez tyski zakład Brązowego (w 2007 r.) i Srebrnego Medalu (w 2009 r.) – Bronze and Silver Level w World Class Manufacturing.

W 2012 r. rozpoczęła się międzynarodowa kariera Tomasza Gębki w ramach struktury Fiata. Wraz z rodziną przeprowadził się do Neapolu, gdzie objął stanowisko szefa Spawalni w zakładach w Pomigliano d’Arco. To w tym czasie fabryka w Neapolu zdobyła Silver i Gold Level WCM. W 2014 r. został oddelegowany do Grugliasco pod Turynem, gdzie objął stanowisko kierownika Jednostki Montażu w zakładach Maserati.

W 2015 r., w wieku zaledwie 36 lat, wspiął się na kolejny stopień swojej kariery, zostając najpierw dyrektorem zakładów w Pomigliano d’Arco, a rok później w Belvidere w Stanach Zjednoczonych. W ramach pełnionych obowiązków Tomasz Gębka zreorganizował strukturę Zakładu, przygotowując go do uruchomienia nowego produktu – produkcji Jeep Cherokee w 2017 r. i new MCA Jeep Cherokee w 2018 r.

W sierpniu 2020 r. objął stanowisko dyrektora Zakładu Tychy.

Tomasz Gębka ma 41 lat, jest żonaty, ma dwoje dzieci w wieku 11 i 14 lat. Jego pasją są samochody, podróże, piłka nożna i przede wszystkim języki obce. Biegle włada językiem angielskim, włoskim i niemieckim. Nauka języków obcych, której poświęcił wiele czasu, była zawsze bardzo ważna dla Tomasza Gębki, stanowiła niemal jego filozofię życia.

hp

Komentuje Waldemar Rukść

Przegląd Techniczny Gazeta FacebookPrzegląd Techniczny Gazeta LinkedIn
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl