Wydarzenia


25-07-2021 20:52:48

Rewolucja w farmacji

Innowacyjna technologia polskich naukowców przyspieszy proces produkcji leków. Bazuje na zastosowaniu ultradźwięków jako alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji. Można ją stosować do leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych. - Najlepsze efekty osiągamy właśnie przy lekach przeciwdepresyjnych, gdzie skrócenie czasu otrzymywania produktu wynosi aż  90%. W innych grupach wynosi 30 - 50% – tłumaczy dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej, autorka rozwiązania. Jej zespół badawczy wszedł w skład spółki celowej INTECH PK, należącej do Porozumienia Spółek Celowych.

Naukowcy szacują, że ceny leków wykorzystujących ich metodę powinny spaść o 20-30%. Rozwiązanie jest już objęte zgłoszeniem patentowym. boj

Będzie Pałac Saski

Prezydent Andrzej Duda uroczyście przekazał do Sejmu w lipcu 2021r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Projekt obejmuje odbudowę całej pierzei placu Piłsudskiego - Pałac Saski, Pałacu Bruhla oraz trzy kamienice przy ul. Królewskiej. Koszt ma wynieść 2,45 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Odbudowa zostanie sfinansowana z budżetu Państwa. W 2008 roku na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego rozpoczęto prace przygotowawcze do odbudowy, lecz zostały nagle przerwane, a wykopy zasypane po odkryciu zabytkowych podziemi, co sparaliżowało inwestycję wskutek interwencji konserwatorskiej. jaz.

Baltic Pipe znów w budowie

Statki rozpoczęły układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Gazociąg będzie układany przez trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei oraz Castoro 10. Castorone jest największym statkiem zaangażowanym w budowę gazociągu podmorskiego na Morzu Bałtyckim. Korzysta z systemu dynamicznego pozycjonowania, dzięki czemu możliwe jest manewrowanie nim z dużą dokładnością. Do końca tego roku Gaz-System planuje zespawać i ułożyć na dnie Bałtyku 275 km gazociągu, który połączy wybrzeża Polski i Danii. Cały projekt ma być ukończony i uruchomiony z pełną przepustowością w 2022 r. jaz.

Jedziemy nad przekopem

Oddano do użytku Most Południowy - jeden z dwóch mostów obrotowych nad kanałem przez Mierzeję Wiślaną. Jego długość to ponad 60 m, a masa konstrukcji stalowej wraz z przeciwwagą wynosi ok. 560 t.

Most ma dwa przęsła, obraca się na podporze z łożyskiem soczewkowym, a każdy z siłowników obrotu ma masę 4t. Jest to jeden z najdłuższych obrotowych mostów w Polsce. Zostanie na niego przekierowany ruch z drogi wojewódzkiej nr 501, co umożliwi prace nad budową południowej części kanału, a turyści swobodnie przejadą na Mierzeję. jaz.

Spalinowy zawrót głowy

Portal Bloomberg News dotarł do dokumentów, według których  Komisja Europejska planuje wprowadzić wymagania, aby emisje z nowych samochodów osobowych i dostawczych spadły o 65%. w 2030 r. i o 100% w 2035 r. w porównaniu z tegorocznymi poziomami. Oznacza to praktycznie zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych w Europie. Nowe normy zostaną uzupełnione przepisami, które zobowiążą krajowe rządy do rozbudowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Rozporządzenie będzie wymagało od państw członkowskich zapewnienia punktów ładowania elektrycznego co 60 km na głównych autostradach. Punkty tankowania wodoru będą musiały być dostępne w maksymalnym odstępie 150 km. jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl