Co pan na to, inżynierze. Wystawa „Piotr Drzewiecki – inżynier, przedsiębiorca, samorządowiec”


25-07-2021 20:57:38

21 czerwca 2021 r. w Warszawskim Domu Technika została otwarta wystawa poświęcona inż. Piotrowi Stanisławowi Drzewieckiemu z okazji 155-lecia Jego urodzin.

Celem organizatorów wystawy było upowszechnienie wiedzy  historycznej o zasługach założyciela ruchu  inżynierskiego,  samorządowca, przedsiębiorcy i pierwszego Prezydenta Warszawy w niepodległej  Polsce.

Na wystawie zostały zaprezentowane unikatowe dokumenty, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy oraz fotografie i pamiątki z rodzinnego  archiwum. Są to m.in. dokumenty z okresu działalności Piotra Drzewieckiego w Komitecie Obywatelskim i Zarządzie Miasta z lat I wojny światowej, np. zaproszenie na uroczystość z okazji Święta 3 Maja zorganizowaną  w 1916 r. przez Zarząd M. St. Warszawy pod egidą ówczesnego burmistrza Piotra Drzewieckiego i  normy żywieniowe dla Tanich Kuchni Komitetu Obywatelskiego, obowiązujące przy przygotowywaniu posiłków. Szczególnie cennymi eksponatami wystawy są dokumenty ze zbiorów rodziny Piotra Drzewieckiego, m.in. z obchodów 50-lecia Jego pracy gospodarczo-społecznej, zorganizowanych w Pałacu Blanka przez Zarząd Miejski w 1938 r., w tym menu uroczystego obiadu.

W uroczystości udział wzięli m.in. Andrzej Dera, Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki  oraz Sekretarz m. st. Warszawy  Włodzimierz Karpiński.

Wstęgę uroczyście przecięła wzruszona prawnuczka Bohatera wystawy p. Elżbieta Wodzyńska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa była czynna do 30 czerwca 2021 r., ale FSNT-NOT zamierza ją powtarzać  w szkołach i przy innych spotkaniach środowiska Technicznego.

j.p.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl