Giełda wynalazków i projektów. On-line medale w Genewie


25-07-2021 21:22:31

Tego roku Międzynarodowa Wystawa Wynalazków Geneva Inventions odbyła się w marcu on-line, co na pewno nie sprzyja popularyzacji osiągnięć myśli technicznej. Uczestniczyło w niej 825 wystawców z 42 krajów. Aby wziąć udział w wystawie, należało do opisu rozwiązania dołączyć krótki film promujący wynalazek. Nagrodzono 12 polskich wynalazków. Do najciekawszych należą zaprezentowane przez Politechnikę Lubelską.

Katedra Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki pod kierunkiem prof. Wojciecha Jarzyny zwróciła na siebie uwagę już kilka lat temu prototypem szybkiej ładowarki do aut elektrycznych w słupach oświetleniowych. Miasto Lublin zamierzało odegrać jedną z czołowych ról w upowszechnianiu elektromobilności. Istotną więc rolę w projekcie pełni także PGE Dystrybucja. Chodzi m.in. o to, aby operator sieci elektroenergetycznej miał kontrolę nad przepływem energii. Układ ładowania będzie miał dużą moc, ok. 50 kW. Układy elektryczne będą umożliwiały także konwersję energii w drugą stronę - z samochodu do systemu. Spodziewano się preferencyjnych cen za ładowania, tym bardziej, że projekt uwzględniał w pierwszej kolejności możliwość ładowania autobusów miejskich. Oczywiście powodzenie takich przedsięwzięć związane jest z upowszechnieniem samych aut elektrycznych. To, jak wiadomo, nie wygląda dobrze - auta takie ciągle są znacznie droższe od benzynowych. Ale nie stanieją, dopóki nie będzie gęstej sieci dystrybucji energii. Wygląda to na błędne koło. Kiedy je przerwiemy?

Transformator magazynem

W Genewie Katedrę nagrodzono medalem za Układ i sposób sterowania transformatorem z magazynem kinetycznym. Zespół sprzężonych maszyn synchronicznych z dodatkową masą wirującą na wale dodatkowo zawieszono na łożyskach magnetycznych oraz umieszczono w próżni lub gazie o obniżonym ciśnieniu. W oprzyrządowaniu istotne są przekształtniki, które pozwalają na rozpędzenie zespołu maszynowego do prędkości kilku tysięcy obr/min. Układ ten zachowuje się jak transformator mechaniczny z korzystnym efektem w postaci podwyższonej sprawności ze względu na obniżone opory ruchu oraz wysoką prędkość obrotową. Gromadzi i oddaje energię dzięki czemu jest w stanie podtrzymać pracę sieci lokalnej przez pewien czas po zaniku zasilania ze strony średniego napięcia. Kaskadowe połączenie przekształtników pozwala na zastosowanie tranzystorów o niższym napięciu maksymalnym. Rozwiązanie jest przełomowe, ponieważ może zastąpić klasyczny transformator energetyczny wykorzystywany do zasilania domów jednorodzinnych, fabryk i innych obiektów. Dzięki możliwości gromadzenia energii w układzie transformatora, można elastycznie zarządzać jej przepływem. Wynalazek jest alternatywą dla drogich, awaryjnych oraz nieprzyjaznych dla środowiska magazynów elektrochemicznych, takich jak baterie litowo-jonowe. Jest to szczególnie atrakcyjne dla dystrybutorów i operatorów sieci elektroenergetycznych, jak: PGE, Tauron, Enea, RWE. Dodatkowymi odbiorcami mogą być np. wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty budujące stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Każdy odlew rotacyjnie

Katedra Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego została nagrodzona za Zacisk formy do odlewania rotacyjnego. Ten sposób odlewania tworzyw sztucznych jest stosowany przy kształtowaniu dużych, wielkowymiarowych produktów jak zbiorniki na wodę lub olej, pojemniki na odpady, przydomowe oczyszczalnie ścieków, kajaki, separatory, bariery drogowe, a więc wytwory o bardzo zróżnicowanych kształtach sporządzane z różnych rodzajów tworzyw. Dzięki dostosowaniu rozstawu ramion do form odlewniczych o różnych gabarytach zewnętrznych, możliwe jest usprawnienie i zwiększenie wydajności produkcji wyrobów otrzymywanych technologią odlewania rotacyjnego. Zacisk formy do odlewania jest tak zbudowany, że nie trzeba zwiększać liczby maszyn, aby wyprodukować nowe wyroby różniące się wymiarami zewnętrznymi. Zacisk ma zwartą i prostą konstrukcję, przez co może być w dowolny sposób transportowany lub przenoszony z jednego na drugie stanowisko robocze i montowany do innego układu narzędziowego maszyny mieszająco-formującej. Poza tym, zacisk jest stabilny oraz bezpieczny w użyciu. Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla małych producentów wyrobów z tworzyw, także tworzyw z recyclingu.

jaz.

Formy do odlewania rotacyjnego firmy Centino

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zestaw do badania transformatora z magazynem kinetycznym w Katedrze Napędów i Maszyn Elektrycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zestaw do testowania kinetycznych magazynów energii w PKP Energetyka

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl