Dr nauk tech. Jacek KURZYNA


06-03-2016 14:25:10

„Złoty Inżynier 2015” w kategorii „Nauka”

Moje zainteresowanie silnikami plazmowymi zaczęło się blisko 20 lat temu, gdy z inicjatywy profesorów Zbigniewa Peradzyńskiego i Michela Dudecka nawiązana została w tej dziedzinie współpraca naukowa między IPPT-PAN i francuskim CNRS.

Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie prowadzi przede wszystkim badania dotyczące plazmy termojądrowej, zwanej niekiedy gorącą. Natomiast w rakietowych silnikach plazmowych powstaje tzw. plazma zimna. Jednak w obliczu nowych wyzwań technologicznych dyrekcja IFPILM postanowiła powołać zespół do badania plazmowych silników rakietowych i utworzyć zaplecze eksperymentalne z myślą o opracowaniu własnych konstrukcji.

Nasze unikalne w Polsce i naszej części Europy Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych (PlaNS) w IFPILM zajmuje się badaniem silników plazmowych.

W ramach europejskiego projektu FP7 (LμPPT)  nasz zespół zajął się opracowaniem nowatorskiej technologii. Twórcą koncepcji i prototypu jest dr Serge Barral, w owym czasie członek zespołu.

W doskonalonych od wielu lat na świecie silnikach plazmowych typu Halla jako medium robocze stosowany jest głównie bardzo drogi ksenon. Dla konstrukcji silnika Halla rozwijanej w IFPILM zaproponowano natomiast kilkakrotnie tańszy krypton. Podczas realizacji projektu w ramach II konkursu PECS/ESA powstały już trzy kolejne wersje opracowanej przeze mnie konstrukcji, z których wydajność ostatniej jest właśnie teraz oceniana w Laboratorium Napędów Odrzutowych ESA w Holandii.

           

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl