Mgr inż. Wiesław MARTYNIUK


06-03-2016 14:33:16

„Srebrny Inżynier 2015” w kategorii „Innowacje”

Co myślę o przyszłości? System sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Warszawie, wydaje się być zamknięty i niewiele da się tu zmienić, poprawić. Tak może to wyglądać z zewnątrz. Ale ja, zajmując się w firmie zagadnieniami technicznymi widzę, jak dużo jeszcze można zrobić.

W ostatnich latach doprowadziliśmy zakłady do takiej jakości, że dziś zachęcamy do picia wody "z kranu". Wdrożyliśmy aplikację mobilną GIS dla ekip pogotowia technicznego. Pracownicy w terenie mają nie tylko dostępną informację o naszej sieci ale i całym uzbrojeniu podziemnym (gazowym, telekomunikacyjnym i kanalizacyjnym) w danym miejscu. System zarządzania transportem wyeliminował 20 tys. kart drogowych, automatyczne statystyki pojazdów on-line pozwoliły zmniejszyć o 30% zużycie paliwa, dzięki czemu system zwrócił się po około pół roku. Zdalny odczyt wodomierzy zwiększył kilkadziesiąt razy efektywność i precyzję pomiarów.

Obecnie część energii mamy już z własnych jednostek kogeneracyjnych, zasilanych biogazem z naszych Oczyszczalni. Planujemy panele o mocy 5,5 MW w obiektach Spółki, co zaspokoi 4% zapotrzebowania. Energia OZE w najbliższym czasie może pokryć ponad 25% naszego zapotrzebowania.

Planujemy również wykorzystanie biogazu do zasilania pojazdów. Trwają wdrożenia systemu informatycznego do sterowania siecią kanalizacyjną oraz systemu do zarządzania produkcją typu MES z pomocą kolejnych faz dotacji unijnych, które maksymalnie wykorzystujemy. Sieć wkracza w nową epokę. To coraz większe i coraz ciekawsze pole do popisu dla inżyniera.

Komentuje Waldemar Rukść

Przegląd Techniczny Gazeta FacebookPrzegląd Techniczny Gazeta LinkedIn
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl