Mgr inż. Paweł Anioł


06-03-2016 14:48:25

„Wyróżniony Inżynier 2015” w kategorii „Młody Inżynier”

Pasjonuje mnie geodezja inżynieryjna, zwłaszcza praca przy projektach budowlanych. Tu możemy w pełni wykorzystać tę masę nowych technologii, które branża otrzymała do dyspozycji. Skanning laserowy, GPS, szybkie zbieranie olbrzymich ilości danych i przetwarzanie w chmurze - to ciągle się rozwija i jest przyszłością geodezji. Techniki georadarowe stają się coraz bardziej precyzyjne i otwierają nowe możliwości.

Kiedyś za wielki postęp uważaliśmy fotogrametrię, dziś gama technik pomiarowych i zbierania danych wielokrotnie się zwiększyła. Możliwe, że za kilka lat wszystkie pomiary będą dokonywane przez drony.

Dla mnie najbardziej satysfakcjonujące są prace przy dużych projektach inwestycyjnych, takich jak Most Północny czy druga linia Metra w Warszawie. To jest koncentracja na jednym dużym zadaniu, które rozwija się w czasie i możemy cieszyć się końcowym efektem. Zwłaszcza, jeżeli prace zostaną wykonane tak efektywnie, jak przy tych właśnie tych inwestycjach.

Tunel drugiej linii Metra była budowany z dwóch stron. Oczekiwano od nas dokładności pomiarowej do 10 cm. Trafiliśmy z dokładnością 2 cm. Takie efekty dają ogromną satysfakcję i przekonanie o tym, że warto sięgać po najnowocześniejsze rozwiązania i sprzęt. Projekty będą coraz bardziej złożone, skomplikowane, a rola innowacyjnych technik pomiarowych coraz większa, tak więc czekają nas coraz ciekawsze zadania. Warto się temu poświęcać śledząc rozwój środków i metod geodezji, jaki ciągle na świecie postępuje.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl