Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Baner poziomy

Złoty Inżynier 2025

Krzysztof Schabowicz

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz w  1996  r. ukończył z  wyróżnieniem studia magisterskie na  Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W  2003 r. uzyskał z  wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych w  dyscyplinie budownictwo. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń w  specjalności konstrukcyjno-budowlanej do  projektowania i  kierowania robotami budowlanymi otrzymał w 2006 r. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2015 r., a  tytuł profesora w  2020  r. Wykładowca na  Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego.

Specjalista z zakresu budownictwa ogólnego, prawa budowlanego, diagnostyki i utrzymania konstrukcji inżynierskich. Zajmuje się tematyką elewacji wentylowanych, technologią produkcji i badaniem okładzin z płyt włóknisto-cementowych w zakresie wykrywania, identyfikacji i klasyfikacji procesów degradacji oraz uszkodzeń oraz metodyki tych badań. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe związane z implementacją urządzeń i technologii diagnostyki nieniszczącej w obiektach budowlanych, w tym z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Ostatnio kierował zespołem opracowującym ekspertyzę słynnego budynku Trzonolinowiec i bulwarów nad Odrą we Wrocławiu.

Autor i współautor 5 książek, ponad 300 publikacji i 10 patentów. Ma ponad 1500 cytowań. Jest redaktorem w czasopiśmie Materials i członkiem rady naukowej Civil Engineering and Architecture (HRPUB) oraz Nondestructive Testing and Diagnostics (SIMP). Opracował ponad 500 recenzji artykułów do czasopism i konferencji. Członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), członek Polskiego Stowarzyszenia Mykologii Budowlanej (PSMB). Jego zainteresowania badawcze obejmują beton, włókno-cement, tomografię ultradźwiękową, metodę echa, metodę odpowiedzi na impuls, GPR i inne badania nieniszczące oraz sztuczną inteligencję.

jc

Krzysztof Jóźwik

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik ukończył studia na Wydziale Mechanicznym PŁ w 1987 r., uzyskując dyplom z wyróżnieniem w specjalności  samochody i ciągniki. W tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Maszyn Przepływowych na stanowisku konstruktora stażysty. W 1998 r. obronił rozprawę doktorską pt. Badania turbiny zespołu ładującego silnik tłokowy w warunkach stacjonarnego i niestacjonarnego zasilania, a stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2006 r. na PŁ w oparciu o monografię pt. Mechaniczna uchylna dyskowa zastawka serca z warstwą nanokrystalicznego diamentu. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2014 r.

Od 1987 r. związany jako nauczyciel akademicki z Politechniką Łódzką. Na PŁ pełnił funkcje organizacyjne: był prodziekanem Wydziału Mechanicznego (2002–2008), prorektorem do spraw kształcenia (2008–2012), a w 2007r. został dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych. W 2020 r. został wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej w kadencji 2020–2024, a w 2024 r. uzyskał reelekcję na kadencję 2024–2028].

W 2009 r. został powołany jako External Examiner w Cranfield University i piastuje tę funkcję nadal. W latach 2006–2012 był profesorem wizytującym w Coventry University, wygłaszał wykłady w Imperial College London, Uniwersytecie w Libercu, Uniwersytecie w Gandawie i Uniwersytecie w Leeds[5].

Krzysztof Jóźwik jest Przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w latach 2024–2028.

Specjalizuje się w budowie i eksploatacji maszyn. Prowadził badania nad turbinami wiatrowymi małej mocy, systemem usuwania rtęci z gazów wylotowych bloków energetycznych spalających węgiel brunatny oraz metodami i systemem utylizacji opakowań aerozolowych. Współpracuje z Instytutem „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi i Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w obszarze inżynierii biomedycznej.

Odznaczony Brązowym (2003)i Złotym (2012)[ Krzyżem Zasługi, w 2022 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[]. W 2023 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

mj

Walenty Szarek

Walenty Szarek, magister elektrotechniki, dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu jednej z najlepszych szkół technicznych w kraju.

Absolwent Technikum Elektrycznego, który podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie na wydziale mat-fiz-tech. Po studiach pracę zawodową rozpoczął jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSME w Limanowej, a następnie w sądeckim „Elektryku”, gdzie był z-cą kierownika warsztatów szkolnych Centrum Kształcenia Praktycznego. W 1997 r. został wizytatorem, a później wicedyrektorem delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu.

W 2007 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, które pełni do dnia dzisiejszego. Kierowania tą szkołą podjął się mając przemyślaną docelową wizję tej placówki. Kilka lat poświęcił na wytworzenie w szkole atmosfery, w której każdemu nauczycielowi i uczniowi będzie się chciało pracować i uczyć. Wprowadził we wszystkich klasach matematykę i fizykę w zakresie rozszerzonym. Pod jego kierownictwem szkoła nawiązała współpracę z lokalnymi firmami, dzięki którym powstały nowe pracownie. Z grupą nauczycieli opracował system przygotowania uczniów do udziału w olimpiadach i konkursach z różnych dziedzin techniki. System okazał się skuteczny – każdy rok przynosił szkole kilkunastu laureatów i finalistów olimpiad na szczeblu centralnym. Wprowadził też mechanizmy zapewniające optymalne wyniki w kształceniu zawodowym. Od tej pory wyniki egzaminów zawodowych należą do najlepszych w kraju. Szkoła od lat zajmuje czołowe, miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Perspektyw. W międzynarodowym rankingu STEM (2016), (szkół najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych) ZSEM w Nowym Sączu zajęło w nim 2. miejsce w kraju. Szkoła na stałe zagościła w ścisłej czołówce polskich techników, zdobywając wiele innych trofeów i tytułów. Wyróżniany był też jej dyrektor – mgr Walenty Szarek, kawaler Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Nagrody Ministra Edukacji Narodowej.

jmk