Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Baner poziomy

Polska na Expo 2025

13 kwietnia 2025 r. w Osace rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025. Nasz kraj zaprezentuje się pod hasłem „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”, podkreślając, jak istotne jest czerpanie inspiracji z dorobku minionych pokoleń i przekształcanie go w siłę napędową przyszłości.

Podczas Wystawy Światowej Polska zaprezentuje nowoczesne technologie i rozwiązania, które przyczyniają się do kształtowania przyszłości, a jednocześnie odwołują się do tradycyjnych wartości stanowiących fundament polskiego społeczeństwa. Z jednej strony pokażemy nowatorskie technologie związane z zieloną energią, transformacją cyfrową, sztuczną inteligencją, a z drugiej strony – zachowamy szacunek dla naszej kultury, tradycji rzemiosła, muzyki i sztuki. Polska przygotowała pawilon narodowy o powierzchni blisko 1000 m², zlokalizowany w strefie tematycznej „Ratowanie Życia”

– Pawilon Polski na Expo 2025 będzie miejscem spotkań kultury, technologii oraz innowacji, które łączą tradycję z nowoczesnością. Polska, znana z bogatego dziedzictwa historycznego oraz dynamicznie rozwijającej się gospodarki, przedstawi swoje osiągnięcia w dziedzinach takich jak zrównoważony rozwój, nowe technologie, nauka i kreatywność – podkreśla Magdalena Skarżyńska, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu odpowiedzialnej za realizację udziału Polski na tegorocznym Expo.

Program obecności Polski na Expo 2025

W gronie ambasadorów współtworzących program obecności naszego kraju znaleźli się między innymi:

● dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, inżynier, naukowiec i astronauta, który jeszcze w tym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS);

● Krzysztof Ingarden, architekt, członek Polskiej Akademii Umiejętności, laureat Honorowej Nagrody SARP, Generalny Konsul Honorowy Japonii w Krakowie;

● Robert Korzeniowski, polski lekkoatleta, chodziarz, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy;

● Yuka Ebihara, japońska tancerka warszawskiej sceny baletowej, od września 2011 roku związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, od września 2013 roku jako pierwsza solistka, a od stycznia 2020 pierwsza tancerka Polskiego Baletu Narodowego;

– Dzięki współpracy z resortami Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Edukacji i Nauki oraz Sportu i Turystyki, a także 11 urzędami marszałkowskimi, przygotowano programy promocji, które zapewnią kompleksową i unikalną w swej kreatywności prezentację Polski wśród 170-ciu uczestników Expo. Tygodnie regionalne oraz tematyczne jak choćby Dni polskiej nauki i edukacji, Tydzień kultury polskiej, Tydzień Fryderyka Chopina, Tydzień sportu i turystyki wypełnią Pawilon Polski, Expo i sceny całej Japonii polską muzyką, tańcem, sztuką, rękodziełem, krajobrazem oraz polską myślą naukową, zapraszając tym samym do odwiedzenia naszego kraju – zapewnia Marta Zielińska, Zastępca Dyrektora w PAIH, koordynator programu wydarzeń towarzyszących.

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych towarzyszących obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai, będzie bilateralne Polsko-Japońskie Forum Eksportowe, które odbędzie się 20 maja 2025 roku w hotelu Hilton Osaka.

Podczas Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai w Pawilonie Polski odbędzie się wiele istotnych wydarzeń takich jak: Ceremonia Otwarcia Pawilonu Polski (13.04.2025), Święto Konstytucji 3 Maja (3.05), Dzień Prezydencji Polski w Unii Europejskiej (30.06), Polski Dzień Morza (21.07) oraz Narodowy Dzień Polski (1.10).

Promocja polskiej nauki

W ramach Programu promocji polskiej nauki i edukacji zaplanowano realizację 15-tu polsko – japońskich projektów międzyuczelnianych wyłonionych w Konkursie na Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Expo 2025, zorganizowanym przez NAWA we współpracy z PAIH. Ponadto w programie dni polskiej nauki i edukacji (22–26.04.) Goście Pawilonu Polski poznają program Polskiego Dnia Ziemi, Dnia NAWA, Dnia Kosmosu, Dnia Kobiet w nauce, Dnia polskich medyków i wreszcie poznają założenia edukacji ekonomicznej na podstawie książki Janusza Korczaka. Zaplanowano również dwie międzynarodowe konferencje naukowe: o ekologii morskiej oraz dobrostanie psychicznym.

Oprac. na podstawie: expo.gov.pl